Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Bütün bayanların her ay belli günlerde yaşadı adet sancısı bazen kabus gibi bir gün yaşamanıza sebep olabilir. Her ay düzeli şekilde yaşanan adet sancılarından kurtulmak yada kaçmak mümkündür değildir. Ancak sizlere anlatacağımız bazı yöntemler ile adet sancısına kesin çözüm bulabilirsiniz. Adet sancısına ne iyi gelir, adet sancısı nasıl geçer sorusuna cevap arayan bayanlara vereceğim bitkisel ve doğal yöntemler ile bu sorununuzdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre bayanların %50 ile % 60’şı adet ağrısı şiddetli duyduklarını ve bunlarında % 30’unun yaşam kalitesinin çok düştüğü görülmüştür. Özellikle geç kızlarda yaşam kalitesinin çok düştüğü okula giden genç kızların ise derslerinin bile etkilendiği görülmektedir. Adet sancısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Adet Sancısı Nedir?

Kısaca adet sancısını tanımlamak gerekirse, Adet sancısı Mensturasyon yani adet dönemi sırasında duyulan ağrı çeşididir. Tıp dilindeki adı ise “dismenore ” olarak bilinmektedir. Adet sancısında ağrı çoğunlukla kanamadan önce başlayabileceği gibi kanamayla birlikte olabilir. Ortalama olarak 1 ile 3 gün arasında şiddeti azalarak kaybolur. Adet sancısının başladığı sırada ağrıya eşlik eden mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, tansiyon, kramplar, çarpıntı, bel ve sırt bölgesinde ağrı, yorgunluk, halsizlik sıklıkla görülmektedir. Eğer tetikleyen kronik migren ağrınız var ise bu dönemde migren ağrısı ile beraber baş ağrı görülür. Bu dönemde kişi daha sinirli ve agresif olmaktadır, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı sıklıkla görüldüğünden iş ve sosyal hayat olumsuz etkilenir.

adet sancısı nasıl geçer, adet sancısı
Adet sancısı nasıl geçer

Adet sancı neden olur?

Adet olunduğu dönemde içeride bulunan kanın kontrolü atılması için rahim kasılır. Bu sırada rahim kasılmasına bağlı olarak rahime giden kan akımı ve oksijende azalma olur işte bu noktada ağrılar ve sancılar hissedilmeye başlar. Aslında bu durum her kadın olur ama bazı kadınlarda bu süreç sancılı ve ağrılı geçecek seviyededir.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Adet ağrısı olduğu dönemlerde kişiden kişiye değişiklik göstersene bütün bayanlarda ağrı ve sancı görülmektedir. Kişinin sosyal ekonomik durumu ve genetik yapısına göre bu ağrı değişmektedir.  Peki bu adet ağrıları nasıl geçer, işte sizlere adet ağrısını geçiren bitkiler ve mutlaka bilmeniz gereken adet sancısını geçiren öneriler‘den size bahsetmek istiyorum.

Kuşkusuz regl sancısını ne iyi gelir sorusuna verilecek en iyi cevap ise karın bölgesine uygulanacak sıcak su uygulamasıdır. Ağrıyı hafiflettiği gibi çoğu zaman sancıyı da durdurmaktadır. Karnınıza sıcak su uygulayabileceğiniz gibi sıcak su ile banyo yapmak ve ayaklarını sıcak suda bekletmek çok etkili olmaktadır.

Adet sancısına iyi gelen bitkiler bulunmaktadır. Adet sancısı olduğu dönemde adet sancısını geçiren bitki çayları içerek daha rahat şekilde adet sancınızı geçirebilirsiniz. İşte adet sancısını geçiren bitkiler;

  • Zencefil çayı: Ağrı ve iltihap giderici olan bu bitki çayını regl olduğunuz dönmede tüketirseniz mide bulantınızı geçirebilirsiniz. Günde ortalama 2 yada 3 bardak içerek kasılmaları ve ağrıyı dindirmek mümkündür.
  • Hayıt Çayı: Bilimsel olarak kanıtlanmış bir bitki olan hayıt ağacının özünden elde edilen hayıt çayı kasılmalarda ve sancılarda çok etkilidir. Yüzyıllardır kullanılan hayıt çayı adet dönemimde krampların ve ağrıların belirgin olarak azalttığı bilinmektedir.
  • Papatya Çayı: Bulantı, kasılma, sancı,şişkinlik ve hazımsızlık durumunda kullanılan papatya çayını regl dönemlerinde tüketerek ağrıları ve kasılmaları azaltabilirsiniz. Çok ağrılı günlerde günde 3 bardak tüketmeniz yeterlidir.
  • Nane  Çayı:  Baş ağrısına iyi gelen nane çayı sakinleştirici etkisine bulunmaktadır. Ayrıca ishal ve şişkinlik ağrılarında iyi etkisi vardır. Kramp ve ağrıları azaltan nane çayını günde 3 adet tüketmeniz yeterlidir.
  • Melisa Çayı:  Adet ağrılarına iyi gelen melisa çayını bu dönemde kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca adet ağrılarından oluşan şişlikleri durdurmaktadır.
  • Yaban Mersini Çayı: Kasları rahatlatan ve kasılmalara bağlı ağrıları azaltan yaban mersini çayını adet döneminde tüketebilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir durum ise bu bitki çaylarını tüketirken kontrollü olmanızdır. Adet sancısına iyi gelen bitki çayları bazı kişilerde yan etkiye sebep olabilir tüketirken kontrollü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sancı çekmek kaderiniz değildir. Eğer doğal yoldan adet sancısı geçirme işleminde başarılı olmadıysanız ilaç kullanmaktan çekinmeyin. Dozunda ağrı kesici alarak ağrınızı dindirmeye çalışınız. Adet sancı için ağrı kesiler çoğu zaman işe yaramaktadır.

adet sancısı nasıl geçer
Adet sancısına ne iyi gelir

Adet sancısını ne geçirir

Kişiden kişiye değişen adet sancını geçirmek tabii mümkündür. Adet sancısını ne keser, adet sancı nasıl geçer  sorusunun cevabı az öncede dediğimiz gibi ağrı kesicilerdir. Ağrı kesiciler ağrının geçmesinde her daim etkili bir sonuçtur. Ağrı kesicilerin bilinen bir yan etkisi ise sadece kanama miktarını azaltığı bilinmektedir. Ama her durumda ağrı ve sancıyı çekmektense ağrı kesici kullanmak gereklidir.

İnsanlığın var olduğundan beri kadınlar adet geçirmektedir. Adet görmek kişinin sağlıklı olduğunu gösteren en büyük işarettir. Adet gününün engellenmesi  doğru bir işlem değildir. Her ay görülen adet ağrını geçirmek için adet sancısını ne geçirir yazımızdaki öneriler ve bitki çaylarını kullanarak rahat şekilde atlatmanız mümkündür.

Adet Sancısı İle İlgili Bilinen Yanlışlar

SORU: Doğum yapan kişilerde adet sancısı azalır mı?

CEVAP: Doğum yapmış kişiler adet ağrısının daha az geçtiği bilinmektedir. Bunun sebebi rahim ağzı yeni doğum yapmış kişilerde daha açıktır. Bunun sonucunda ise rahim kasıldığında içi rahat boşalacağından ağrı daha az hissedilmektedir.

SORU: Evlenince adet ağrısı azalır mı?

CEVAP: Evlenince adet sancısının azaldığına dair bir bilgi yoktur. Evlilik sonra adet sancı görülür. Adet sancının görülme durumu ilerleyen yaş ile birlikte değişmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir