Adet Sancısı Neden Olur?

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet dönemlerini bazı kadınlar oldukça kolay bir şekilde atlatırken, bazı kadınlar da adet sancısı ve benzeri şikayetler nedeniyle bu dönemi son derece sıkıntılı şekilde geçirir. Adet ağrılarına baş ağrısı ya da mide bulantısı gibi başka şikayetler de eşlik edebilir. Bu duruma tıp dilinde dismenore adı verilir.

Rahim kasılmalarına bağlı olarak adet dönemi sırasında hafif bir şiddette sancı hissedilmesi oldukça normaldir. Rahim kasılıp gevşeyebilen bir kastır ve bu hareketleri ile kramp benzeri ağrılara, sancılara da neden olabilir. Ancak bu belirtiler şiddetli ise ve bu durum sizi evden dışarı çıkamayacak bir hale getirdiyse, başka bir kadın hastalığının söz konusu olup olmadığını araştırılmalıdır. Bunun için de mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvurmak en doğrusu olacaktır.

Adet Sancısının Nedenlerine Bakacak Olursak

Adet sancıları adet dönemindeki güçlü bir şekilde ortaya çıkan rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıkar. Kasılmalar sırasında rahim içerisinde prostaglandin adı verilen kimyasallar salgılanır ve bu maddeler rahim kasılmalarının şiddetini arttırabilir. Prostaglandin seviyesinin yükseldiği durumlar da rahim kasılmaları da şiddetlenir ve bunun yanı sıra bulantı, kusma ve sersemlik gibi başka belirtilere de yol açılır. Adet döneminde ortaya çıkabilen tüm bu belirtiler adet döneminin ilk bir iki günü boyunca başlayıp adetin bitimine kadar sürebilmektedir.  Ancak bu belirtiler sadece adet dönemi ile ilgili olmayıp başka
bir rahatsızlığın habercisi de olabileceğinden, belirtiler şiddetlendiği zaman mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Adet Regl
Adet Regl

Diğer Adet Sancısı Nedenlerine Bakalım

Endometriozis adı verilen durum halk arasında çikolata kisti olarak da bilinir. Rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim dışarısında genel olarak da yumurtalıklarda bulunması durumudur.

Miyomlar ise rahim içerisinde oluşa bilen iyi huylu tümörlere verilen addır. Adet döneminin çok zor ve ağrılı bir şekilde geçmesine neden olurlar.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) olarak adlandırılan bu hastalık rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklarda yani overler de bakteriler nedeniyle enfeksiyon oluşması durumudur.

Adenomyozis durumu ise rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim kas tabakası içerisinde bulunması durumudur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir