Ağızda oluşan iltihap kokusu nedeni ve tedavisi

Genç yaşlardan itibaren ağızda oluşan iltihap kokusu, çoğu zaman bizleri insanlardan soyutlarken, gençlerimizin özgüven problemi dahi yaşamasına sebep olmaktadır.

Ağızda oluşan iltihap kokusu neden oluşur ? Ağızda oluşan iltihap kokusunun tedavisi nasıl yapılır ? gibi soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek gerekirse ağız sağlığı oldukça önemlidir. Bir çok hastalığın sebebi ağız sağlığının yerinde olmaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Ağızda iltihap kokusunun nedenleri :

İltihap kokusunun en önemli nedenleri arasında çürük dişler yer alır. Çürüyen dişler ve diş eti iltihabı zamanla ağızda iltihap kokusu yapar ve metalik bir tat bırakır.

Hastada Sinüzit olması, bademcik de ve geniz etinin iltihaplanması ağızda iltihap kokusuna neden olur. Sinüzitli hastada genize inan akıntı iltihaplı olması sebebiyle ağızda kokuya neden olur.

Dil kökünde oluşan zararlı mantarlar ağızda iltihap kokusu yapar.

Nadiren de olsa akciğer ve mide enfeksiyonları ağızda kokuya neden olur.

Tekrar hatırlatmak gerekirse ağızda iltihap kokusunun en önemli nedeni çürük dişler ve diş etinde iltihaplanma olmasıdır. Ağız sağlığı oldukça önem arz eder.

Ağız da meydana gelen iltihap kokusu fark edilmesinin ardından hasta en kısa sürede aile hekimine başvurmalı gerekli tanı konularak tedavisine başlanmalıdır. Ağız ve diş sağlığı tedavileri oldukça ilerlemiştir. Ağız kokusu yaşayan hastanın patalojik olarak herhangi bir sorunu yoksa, gerekli tedavi kısa sürede uygulanarak ağız ve diş temizliği yapılır. Yapılan tedavinin ardından hasta kısa sürede bu hastalığından kurtulur.

Aile hekimi tarafından yapılan testler sonucunda ağızda meydana gelen kokunun sebebi diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmasından kaynaklanmaması durumunda, Uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir. KKB uzmanı hekim konunun nedenini belirleyerek, gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Ağızda iltihap kokusunun sebeplerinden biri olan çürük dişler ve diş eti iltihaplanmaları gerekli ağız temizliğinin yapılmamasından kaynaklanır. Alternatif tıp olarak nitelendirdiğimiz bitki çayları karbonat ve diğer maddeler ile ağızda yapılan gargara ağız kokusunu geçici süreyle engeller.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir