Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde görülen gaz sancıları bebeğin ağlaması sırasında mideye giden havanın şişkinlik yaratmasıyla ortaya çıkar. Bunu engellemek için emzirirken bebeğe bir göğüs ile yarım saat gibi bir zaman emzirmemelidir, iki göğüs ile on on beş dakika emzirmelidir. Bebeği yüzü koyun yatırmak bebeği rahat yatmasına neden olur, ancak ani bebek ölümüne neden olabilmektedir.

bebeğe gaz çıkarttırmak

Emzirdikten sonra bebek kucakta dik tutarak arkasına masaj yapılmalı ve bebek karnı vücudunuza yapıştırılmalıdır. Bu karnı sıcak tutar ve gaz problemlerin önüne geçer.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer

Gaz sorunları için Türkiye’de lokum kullanılır, ancak bu zararlı bir uygulamadır. Bu problemin çözümü için günde en fazla bir çay bardağı olacak şekilde rezene çayı kullanılabilir. Fazla kullanmak bebeğin beynine zarar verebileceği gibi kilo almasını engelleyecektir. Bebeğinizi arabayla gezdirirseniz onun ağlamasının önüne geçebilirsiniz. Bebekler genelde aynı saatlerde ağlar. O saatlerde bebeği gezdirmek veya duş aldırmak ağlamanın önüne geçer. Çocuğu kucağa alarak gezdirmek çok önemlidir. Kucağa almanın aynı zamanda ileri yaşlarda başarı sağlamasına neden olduğu kanıtlanmıştır. Çocuğun karnına sıcak havlu koymakta yine ağlamayı engelleyebilir.

Bebeklerimizin ağlamasının çok farklı nedenleri olabilir. Ancak gaz nedeniyle ağladığını anlayabilmek için şunları bilmeliyiz. Bebeklerde gaz problemi genelde akşam saatlerinde bebekte görünür. Çok ağlayan bebekler genelde gaz sebebiyle değil farklı hastalıklar nedeniyle ağlamaktadır. Gaz nedeniyle ağladığını ancak farklı hastalıklar olmadığını doktor yardımıyla anladıktan sonra anlayabiliriz. Bebek anne kucağına alıp, ortamı değiştirdiği halde bebek ağlıyorsa ve uzun süre susmuyorsa bunu doktor ile görüşmelidir.

bebeklerde gaz sancısı
masaj yaparak gaz çıkartmak

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkartılır?

Bebeğimizin gazını çıkarmak için emzirme süresine dikkat etmeliyiz. Bebeğe on on beş dakikadan fazla emzirme yapılmamalıdır. Besledikten sonra bir saat kadar çocuğu dik tutmanız gerekir. Bu gıdanın mideye gitmesini kolaylaştırır, kusmanın önüne geçer. Bebek gazı çıkartmak için bilinen en klasik yöntem sırtına hafif şekilde vurmaktır. Kısa aralıklarla bunu tekrar ederseniz bu çocuğu rahatlatacaktır.

Gaz problemi için bitkisel öneriler ve ilaçlar az oranda kullanılabilir. Günlük bir çay bardağını asla geçmemeliyiz. Bebeği rahatlatmak için ortam değişikliği çok iyi gelir. Bunu eğer dedesi gibi farklı ve daha az alıştığı insanla yapması ağlamasını engelleyebilir. Bebekte gaz çok normal bir durumdur ve bu yüzden doktor doktor gezmenin hiç bir mantığı yoktur. Bebeği kucağa alıştırmak çok iyi bir alışkanlıktır, bazı yörelerde aksi söylensede her anlamda bu iyi gelir bebeğe. Elektrikli aletler ile bebeğin ilgisini dağıtmakta gaz nedeniyle ağlamasının önüne geçebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir