Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedenleri ve Tedavisi

Çapak neden oluşur?

Bebeklerde göz çapaklanması çok sık görülen bir durumdur. Hastalık olarak algılamamak gerekir. Gözün serbestçe göz çukurunda hareket edebilmesi için bir sıvı gerektirir. Gözün yapısı gereği, bu sıvı sürekli kendini yenilerek, gözde kuruluk ve çeşitli iltihapların önüne geçilir. Her yenilemede ise bu sıvı gözyaşı kanalından geçerek burun içerisinden drene olur. Eğer sıvı geçemezse birikerek kurur ve çapaklanma meydana gelir. Bebeklerde bu olayın çok yaygın olmasının sebebi ise anne karnında iken plasenta sıvısı içinde bulunan bebeğin burnundan su kaçmaması için burun içinde bir zar vardır. Genellikle doğumdan sonra bu zar eriyerek yok olur.

Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerde bu zar kolaylıkla erir, fakat sezaryenle yapılan doğumlardaki bebeklerde sıklıkla bu zarın erimediği gözlemlenmiştir. Zar akışı engellediğinden çapaklanma olur. Bebek büyüdükçe gözyaşı kanalları genişler. Bu durum kendi kendine geçer. Eğer 9 aya kadar geçmezse küçük bir operasyon ile doktor bu zarı açar.

gözde çapaklanma
Gözde Çapaklanma

Göz kanalının tıkalı olduğunun belirtileri nelerdir?

Bebeğin gözünde kızarıklık, göz kapaklarında şişlik, uzun süre göz kapalı kaldığında göz kapaklarının birbirine yapışması, bununla birlikte kurumuş beyaz kepeğe benzer çapaklar ve sulanma olur. Bebeklerin gözlerini açamaması sıkıntı yaratarak ağlamaya ve huzursuzluğa neden olur

Bebeklerde göz iltihabına neden olan durumlar nelerdir?

Bebekler dış dünyayla tanıştıktan itibaren mikroplara açık hale gelirler. Her ne kadar anne sütü türlü bakteri ve virüsten korusa da, gözde oluşabilen çeşitli iltihaplanmalar görülebilir. Zaman zaman anneden veya bebeğin çevresindeki insanlardan bile geçebilir. Gribal enfeksiyonlar, boğaz iltihapları gibi nedenlerden dolayı da oluşabilir. Bu durumda ise kesinlikle doktora gidilip, önerilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bu tip göz iltihaplarının göstergesi ise sarı ve yeşilimsi sümüğe benzer akıntıdır. Bazen bu şekilde gelişen göz iltihabı doğum sırasında oluşmuş olabilir.

göz çapaklanması
Yeni Doğan Bebekte Göz Çapaklanması

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl giderilir? Neler yapılmalıdır?

Bebeklerde göz  çapaklanması gözyaşı kanalının tıkalı olmasından kaynaklandığından ilaç kullanmak yerine masaj yaparak giderilebilir. Zaten bebek 7-8 aylık olunca kendiliğinden geçeceğinden, biraz yardımla bu küçük sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. tıkalı olan gözyaşı kanalını açmak için yapılacak masaj için önce kanalların yerini tespit etmek gerekir. Gözyaşı kanalları, gözün hemen kenarında bulunur. Parmak uçlarınızla tıkalı kanal hissedilebilinir. Ellerinizi su ve sabunla hijyenik hale getirdikten sonra, parmak ucunun yardımıyla, tıkanıklık olan yerin üstüne hafifçe baskı uygulayarak, yarım daire şeklinde masaj yapılır. Bu uygulamayı sık sık gün içinde tekrarlamak sıvının birikmemesi açısından önemlidir. Her seferinde hareket 10-15 kere yapılmalıdır.

Gözde oluşan çapağı temizlemek için steril edilmiş, yani kaynatılıp soğutulmuş su kullanılmalıdır. Makyaj pamuğu gibi tüy veya kalıntı bırakmayacak bir bez yardımıyla temizlenmelidir. Gazlı bezle de uygulanabilir. Eğer gözde bakteriyel veya viral bir iltihaplanma varsa bebekler için en uygun ilaç anne sütüdür. Gözdeki iltihaplanmayı bir iki damla anne sütüyle temizlerseniz, antiseptik özelliği de bulunmasından dolayı en doğal yolla bu rahatsızlığı bertaraf etmiş olursunuz. Ayrıca kaynatarak hazırlanan papatya suyu çok iyi bir göz temizleyicidir. İltihapları giderir. Gözdeki bakteriyel ve viral iltihapların önüne geçmek için bebek battaniyesinin kullanımına ve hijyenine, ayrıca bebeğinizin ağzını yüzünü sildiğiniz havlu ve bezlerin kaynatılarak temizlenmesine dikkat edilmelidir.
Tüm bunlara rağmen göz kapağı şişmiş, kızarıklık artıyorsa, ağrı belirtisi varsa, bebeğin görüşünde farklılık hissediyorsanız ve sebepsiz ateş seyrediyorsa vakit kaybetmeden uzman bir göz doktorunu görmenizde fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir