Bebeklerde Kulak İltihabı

Bebeklerde Kulak İltihabı

Genellikle geçirilen bir boğaz enfeksiyonu sonrasında oluşabilen bebeklerde kulak iltihabı ağrı, akıntı ve baskı hissi oluşturabilir. Eğer tedavi edilme yoluna gidilmezse bebeklerde kulak iltihapları kronik hale gelebilir.

Bebeklerde kulak iltihaplanmalarının oluşmasını istemeyen anneler çok soğuktan, çok sıcaktan, mikroplu alanlardan, hasta kişilerin yanına çocuklarını çok yakın tutmaktan sakınmaları gerekmektedir.

Kulak iltihapları bazı zamanlarda bebeklere okula giden ağabeyleri veya ablaları tarafından da geçirilebilir. Yani bir yetişkinden bile bebeklerin bağışıklık sistemi düşük olduğu için kapılabilecek bir rahatsızlıktır. Bebeklerde oluşan boğaz enfeksiyonları hızlı bir şekilde tedavi edildiğinde kulak iltihaplanmaları görülmemektedir.

Kulak iltihapları mutlaka antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmelidir. Aksi taktirde bitkisel veya farklı ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılan bebeklerde kulak iltihaplanmaları duyma kalıplarına ve farklı kulak hastalıklarına sebep olabilir.

Bebeklerde Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Konuşma yetisi daha gelişmemiş bebeklerde belirtiler bebeğin hareketlerinden ve huzursuzluğundan anlaşılabilir. Boğaz enfeksiyonu geçirmiş bir bebeğin mutlaka doktor tarafından kulakları da gözden geçirilmelidir.

Fakat doktor tarafından ne kadar da gözden geçirilse de iyi tedavi görmeyen boğaz enfeksiyonu geçer gibi göründükten sonra bebeğin kulaklarında iltihaplanma görülebilir? Bebeklerde kulak iltihaplanmalarının belirtileri nelerdir? Bebeklerin kulakları neden iltihaplanır?

  • Bebeğin sürekli huzursuz bir şekilde başını iki yana çevirmesi kulağının ağrıdığını gösterebilir.
  • Bebekte huzursuzluk
  • Bebeğin elini sürekli kulağına götürmesi
  • Mide bulantısı
  • Bebekte kusma
  • İşitme kaybı
  • İştahsızlık
  • Yüzde ve kulak çevresinde kızarıklık
  • Yüksek ateş

1

Bebeklerde Kronik Orta Kulak İltihabı

Çok iyi bir şekilde tedavi edilmeyen kulak iltihapları daha sonradan kulağın iç kısmına yayılarak orta kulak iltihabına dönüşebilir. Kulağın iç kısmına yayılan orta kulak iltihabı kronik hale geldiğinde sürekli tekrarlayan bir hal almaktadır.

Bebek kendisini sürekli huzursuz hissetmekte ve sık sık ateşi yükselmektedir. Bebeklerde yükselen ateş sebebi mutlaka doktor tarafından tam olarak teşhis edilmeli, sıradan antibiyotiklerle geçiştirilmemelidir. Kronik orta kulak iltihabı bebekliği döneminde bir kişiyi etkilediği gibi, kronik hale gelmesinden dolayı çocukluk ve yetişkinlik döneminde de etkilemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir