Beyin İltihabı Tedavi ve Bakım Yöntemleri

Beyin iltihabı, beyin tam anlamıyla işleyiş açısından çözümlenebilmiş bir organ olmaması ile birlikte her geçen gün yeni bilgilerle karşımıza çıkmaktadır. Beyin ya da beyin zarında meydana gelen herhangi bir iltihap durumunda özel olarak yapılan bir tedavi yöntemi yoktur. Beyin iltihabı ilk aşama da ilaç tedavisi ile başlar. İlaç tedavisine yanıt verilip vermediğine dair bulgular görülmeye başlayınca ilaç tedavisi devam eder ve sonunda kontroller neticesinde iltihap durumu gözlenir. Ancak bazı durumlarda iltihap ilaç tedavisine yanıt vermez ve cerrahi operasyon gerektirebilir. Bu cerrahi işlem sonrasında aynı bölge iltihap oluşturmaya meyilli olduğu için akabinde ilaç tedavisi başlanır. Genel olarak bu tedavi yöntemlerinden biri hepimizin bildiği üzre antibiyotik tedavisidir. Antibiyotikler kişiye özgüdür ve herkes aynı antibiyotiği kullanamaz. Özellikle operasyon sonrasında kullanılacak ilaçlar doktor kontrolünde olmalıdır.

beyin iltahabı

Beyin ya da beyne ait zarların iltihapları her zaman stabil bir gidişat göstermez. Bazı durumlarda hasta da bilinç kaybı ve yatağa bağımlı hale gelmesi söz konusu olabilir. Bu durumda kişi ile ilgilenmesi gereken birinin olması gerekir. İlgilenecek olan kişinin de hastanın kişisel hijyenine dikkat etmesi ve cerrahi tedavi sonrası ilaçlarını zamanlı ve dozunda vermeye dikkat etmelidir.

Yatağa bağımlı hastalarda ilk etapta yalnızca beyin iltihabı görünse de iltihabın taşınıp başka organlara yerleşme olanağı vardır. Vücudun verdiği immün yanıt neticesinde farklı iltihaplanmalarda görülebilir. Bunların da bilincinde olarak önlem alınması gerekmektedir. Aynı zamanda bu kişi de bilinç olmadığından dolayı yatış pozisyonu da oldukça önemlidir. Sırt üstü yatar pozisyonda kafa yana çevrili bir şekilde durması gerekmektedir. Herhangi bir durumda öğürme refleksi gelişebilir ve mide içeriği ağıza gelebilir. Bu durum sonrasında içerik akciğerlere kaçıp orada bir tıkanıklığa sebep olabilir.

Beyin İltihabı Tedavisi

Bazı durumlarda ise kişiler iltihapla yaşamak zorunda kalabilir. İltihap beynin önemli işlev merkezinde bulunabilir ve alınması sakıncalı olabilir. Böyle durumlarda da doktorunuzun bilgisi dahilinde alternatif olarak ilaç tedavisinin yanında beslenmenizi de değiştirebilirsiniz.

Kullanılan tedavi yöntemlerinin yanı sıra doktorunuzun kontrolünde tıbba yardımcı olan bitkilerden yararlanılabilir. Ancak bu durum seyrin başında işe yarayacaktır. İlerleme kaydedildiyse bu durumda kesin çözüm her zaman cerrahi operasyondur. İltihap söktürücü olarak bildiğimiz bazı baharatlar (zencefil, zerdeçal, keklikotu, biberiye), posalı sebze ve meyveler tüketilebilir. Bunun yanı sıra özellikle beyne faydalı yağlarca zengin olan balık tüketilmedir. Tercihen somon balığı omega ve yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Hatta içeriğindeki yağ asitleri sayesinde iltihabı dağıtıcı özelliğinin olduğu da bilinmektedir.

 

beyin iltahabı görseli

Beyin veya beyin zarı iltihabından dolayı gerek cerrahi tedavi gerekse ilaç tedavisi aldıysanız eğer beslenme düzenini değiştirmenizde fayda var. Zira stresten uzak bir yaşam tarzı da bu konu da önerilebilir. Stres çağımızın en büyük sorunu olmakla birlikte beyinle alakalı herhangi bir durumda uzak kalmamız gereken başlıca problemdir. Yaşam standartlarınızı yükseltiğiniz sürece ve kendinize iyi baktığınız sürece tedavi süreci uzayacaktır. Sağlıklı bir yaşam sürmek adına bunlara uymanız ve bunları rutine bağlamanız gerekecektir. Aksi takdirde atladığınız herhangi bir adım size daha farklı bir sıkıntı ile geri dönecektir. Sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir