Beyin İltihabı

Beyin İltihabı

Zehir, bakteri ve virüs gibi etkenlerin lenf, kan yolu ile beyne yerleşmesi sonucu ortaya çıkan beyin iltihabı hayati bir durum oluşturmakta ve erken tanı hayat kurtarmaktadır. İltihabın yayılım durumu, yerleşimi, doku ölümüne neden olma eğilimi ve sinir dokusunu etkileyen bölgelerin büyüklüğüne göre farklı şekillerden kendini gösterebilmektedir. Beyin iltihabının birbirinden farklı nedenleri olabildiği gibi aynı zamanda ensefalit farklı bölgelerde de görülebilmektedir.

Beyin İltihabının Nedenleri

Beyin iltihabı birçok farklı şekilde kendini gösterebilmektedir. Farklı çeşitlerde bulunan mantar, bakteri, beyin zarı asalakları iltihap meydana getirmektedir. Ancak ensefalit sadece virüslerin sebep olduğu iltihaplar için adlandırılmaktadır.

Beyin iltihabı Nasıl Ortaya Çıkar

Beyin iltihabı belirtileri olarak bazen aşırı uyarılmayla seyreden uzun süreli uykusuzluk halleri görülmektedir. Baş ağrısı ve yüksek ateş, gözlerde felce yakın görme bozuklukları, uykusuzluk, halsizlik, iştahsızlık, farenjit, orta düzeyde ense sertliği gibi belirtiler olmaktadır. Bazı belirtilerde ise ateş olağandışı bir durum göstermez. Kas gerginliği, ruhsal bozukluklar ve sanrı görme gibi durumlar da beyin iltihabının belirtileri arasında görülebilmektedir.

brain

Beyin İltihabı Tedavisi Nasıldır

Beyin iltihabı hastalığının özgün bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Tedavi süreçlerinde hastalığın gidişatının iyileştirilebileceği önlemler alınmaktadır. Hastalığın klinik aşamaları biraz üzücü ve sıkıntılı bir durum gösterse de hastalığın kesin tedavisi sonucunda olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Bu tür rahatsızlıklarda öncelikle enfeksiyonun gelişmemesi ve ilerlemesini durdurması için önlemler alınmaktadır. Beyin iltihabı hastalığında öncelikle uygulanacak olan tedavi yöntemi baş ağrısını gidermek ve ateşi düşürmek üzere şekillenmektedir. Hastanın yüz üstü şekilde yatması oldukça fayda sağlayacaktır. Bu sayede de mide içeriğinin akciğerlere ulaşmasının önüne geçilmiş olacaktır. Tedavi sürecinde dikkat edilen en önemli durum ise beyin ödemi oluşumunun önüne geçmek olacaktır. Çünkü beyin ödeminde meydana gelecek herhangi bir sorun damar ve sinir zedelenmesine neden olacaktır.

Beyin iltihabında uzman tanısı ve tedavisi çok önemli olmaktadır. ciddi bir nöroloji problemi olan beyin iltihabı sorunlarında herhangi bir belirti hissedilmesi halinde hemen testler yapılmalı ve tedavi süreçleri geciktirmeden başlanmalıdır. Aksi durumlarda ölümcül bir son ve ağrılı bir süreç yaşanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir