Beyinde Apse

Beyinde Apse

Apse denilince akla ilk olarak iltihaplı şişlikler gelir. Vücutta bulunan enfeksiyonun dışarı vurma hali olan iltihaplı şişlikler vücudun her bölgesinde olabilir. Özellikle riskli olan durumları arasında beyinde apse olması da yer alır. Beyinde oluşan apse kana bulaşan mikroplar olması halinde ortaya çıkar. Apse içerisindeki irin nedeni ile müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Beyinde oluşan apse tedavi edilmesi en zor olanıdır. Bu nedenle ilaç tedavisi uygulanması halinde ilaçların beyne etki etmemesi nedeni ile müdahale gerektiren bir durum ortaya çıkar. Sık rastlanan bir durum olmaması ile birlikte gelişen tıp alanı sayesinde zaman içerisinde ilaç ile tedavi edilebilir duruma gelmiştir.

Beyinde Apse Oluşmasının Nedenleri

Apse genellikle mikropların vücutta oluşturduğu enfeksiyon nedeni ile vücudun dışa vurumu olarak görülür. Hemen hemen her bölgede oluşabileceği için riskli durumlara da neden olabilir. Genelde dışarıdan bakıldığından kızarıklık ve şişlik ile görülen apselerde bazı durumlarda dışarıdan bakılınca görülmemesi de gözlenebilir.

Beyinde apse oluşması dışarıdan bakıldığından görülmesi mümkün olmayan bir durumdur. Normalde insanların kanı devamlı olarak temizlendiği için kandaki mikroplardan kurtularak sorunsuz bir yaşam sürülebilir. Ancak bazı durumlarda kanın temizlenmemesi ve mikropların kan ile beyne ulaşması durumunda apse oluşumu gözlenebilir. Bu durum beynin hassas olması nedeni ile daha fazla risk oluşmasına neden olacağından mutlaka uzmana danışılması gerekir.

Beyin Apse
Beyin Apse

Beyinde Apse Tedavisi

Kanda bulunan mikropların beyne ulaşması sonucunda oluşan beyin apsesi tedavisinin aksatılmaması gereken bir sorundur. Beyinde oluşabilecek hasarlar nedeni ile geliştirilen tıp sayesinde ilaç tedavisi ile de müdahale edilebilir duruma gelmiştir. Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde görülen bu durumun nedeni kanın temizlenmemesidir. Bakteriler bu şekilde beyne kadar ulaşarak burada iltihaplanmaya neden olur.

İlaç tedavisinin etkisi olmaması durumunda cerrahi tedavi uygulanarak da apseye müdahale edilebilir. İltihap ile oluşan şişliğin içerisindeki irinin akıtılması ve temizlenmesi ile bölgedeki apsenin yok edilmesi sağlanmış olunur. Uzman olan doktorların yapacağı kontroller ve MR çekimleri ile beyinde apse olup olmadığının teşhisi konularak ardından gerekli tedavi seçeneği uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir