Boğaz iltihabına ne iyi gelir ? Boğaz iltihabı belirtileri

Boğaz iltihabı ;

Soğuk kış günleri kapımıza dayandı. Dondurucu soğuklar vücudumuzda çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. En önemli rahatsızlıklardan biri olan boğaz iltihabı, ilerlemediği takdirde oldukça tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. Doğru adımları izleyerek, sağlığınıza bir an önce kavuşabilirsiniz.

Öncelikle boğaz iltihabı, boğazda bulunan bademciklerin, soğuk havalar, boğaza zarar veren içeceklerin sık tüketimi ve soğuk havalarda vücudumuzun bağışık sisteminin zayıflaması nedeniyle şişmesi sonucu meydana gelir. Şişen bademcikler iltihap kaparak ağrıya neden olur.

Boğaz iltihabının belirtileri nelerdir ?

Boğazlarda bulunan bademciklerin travestiler iltihaplanması sonucu oluşan boğaz iltihabının başlıca belirtileri arasında, boğazda hissedilen ağrı yer alır. Boğazlardaki ağrı öksürüğe neden olur. Kaslarda ağrı yaparak, halsiz hissetmenize neden olur.

Tedavi edilmediği takdirde zamanla ilerleyen boğaz iltihabı, yüksek ateş, baş ağrısı ve kulakta ağrı ile devam eder. Boğazda şişlik yaratırken, yutkunurken kuruluk ve acı hissi verir.

Boğaz iltihabı oldukça önemli ve tedavisi de bir o kadar kolay bir rahatsızlık olup, bitkisel çözümler ile giderilebilir.

Boğaz iltihabına yakalanan bir hasta öncelikle ağız ve boğaz temizliğine dikkat etmeli, olabildiğince boğazını sıcak tutmalıdır. Kış aylarına uygun kıyafetler giyerek bağışıklık sisteminin zayıflamasına engel olmalıdır.

Boğaz iltihabına ne iyi gelir ? Bitkisel çözümler

İltihabın giderilmesi için, bitkisel çaylar oldukça önem taşırken, adaçayı ile gargara yapmak boğazı rahatlatır. Adaçayını demleyerek, günde 8 ile 10 kez ağızda gargara yapmanızı öneririz. Boğaz iltihabı görülen hastanın yaşamında boğazına zarar verecek yiyecek ve içeceklerden uzak kalması hastalığı bir önce atmasına yardımcı olur. Boğazını tahrip edecek yiyeceklerden uzak durun. Gün içinde travesti hazırladığınız bitkisel çaylara ( Adaçayı, ıhlamur, papatya, nane limon) şeker yerine bal ilave ederek bolca sıvı tüketimi boğaz iltihabına ve ağrısına iyi gelir.

Yarım çorba kaşığı karbonat ve yarım çorba kaşığı tuzu ılık suya atarak karıştırdıktan sonra boğazınız için gargara yapabilirsiniz.

Boğaz ağrısını çok kısa sürede hafifleten diğer bir doğa harikası ürün ise kekiktir.Kaynar suya bir yemek kaşığı kekik atarak demlenmesini bekleyin ardından travesti soğumaya bırakın. Demlediğiniz karışımı süzerek, boğazınız için gargara yapın.

Boğaz iltihabının ilerlememesi, ve kısa sürede atlatılması için tütün gibi sağlığa ve vücuda zararlı ürünlerin kullanılmaması önemlidir.

Tedavi edilmeyen boğaz iltihabı zamanla ilerleyerek, bronşit ve faranjite neden olur. Boğaz ağrısına evde hazırlanan bitkisel çözümlerin dışında aile hekimine başvurmanız gerekmektedir. İlerleyen boğaz iltihabı vakalarında ilaç tedavisi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir