Cilt, Yüz Sancısı: Cilt Kuruluğu

Aşırı kuru ve sürekli çatlayan bir cilde sahipseniz beslenmenize son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle yararlı yağlar bakımından zengin gıdalar ile öğünlerinizi zenginleştirmelisiniz.  Salatalarınıza ve yemeklerinize bir, iki kaşık badem, zeytin veya hindistancevizi yağı katmanız sizin kuruyan cildinize çok iyi gelecektir.

cilt çatlaması

Nem değerinizi sağlamak için su içeriği yüksek gıdalar tüketmelisiniz. Çiğ sebzeler bu açıdan sağlıklı bir kaynaktır, bunun yanında şekerli ve kızartma olan yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Kuru Cildi Olanlar Neler İle Beslenmeli

Bahsi geçtiği gibi kuru cilde sahip kişiler su içeriği bol besinler ve sağlıklı yağlardan oluşan takviye besinler ile sofralarını donatmalıdır. Ara öğün olarak fındık, ceviz, ahududu, karpuz, kavun, semiz otu, biber, domates gibi sebze, meyve ve kuru yemiş ile beslenmek gerekir. İçecek olarak ayran, maden suyu, meyve suyu seçeneklerinden birisi tercih edilmelidir.

Omega 3 yağı kuru ciltler için çok işe yarayan bir yağdır. Ton balığı, ringa balığı gibi balıklar ile harman bir kaç kaşık sağlıklı yağ ile oluşturulmuş bir salata öğünlerinizde tüketmeniz gereken gıdalar arasındadır.

Sık sık su içmelisiniz, yemeklerden önce ve sonra bolca su içmek sizi formda tutacağı gibi cildi nemlendirmek adına son derece fayda sağlayacaktır.  Su içmeyi sevmiyorum diyorsanız suyun içerisine portakal kabuğu, nane gibi kuru gıdalar koyup bir gün bekletirseniz daha tatlı bir su içmiş olursunuz.

cilt kuruması

Cilt Kuruluğuna Neden Olan Besinler

Cilt kuruluğuna güneş, rüzgar gibi doğal faktörler gibi, yanlış beslenmede etki etmektedir. Çeşitli kozmetik ürünler, alkol tüketimi, şeker ve şekerli besinler, kavurma ve kızartmaların yenilmesi, fastfood yemek bunların arasında yer almaktadır.

Bu gibi yiyeceklerden kesinlikle kaçınmanız ve bol su içeriği olan besinler ile düzenli beslenmeniz sizin için en önemli şartlardan bir tanesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir