Diş Çekimi Sonrası İltihap

Diş Çekimi Sonrası İltihap
Süt dişlerinden sonraki asıl dişlerin çekilmemesi ve dişsiz kalmamanız için, düzenli olarak diş bakımınızı yapmalısınız. Çocuklarda diş bakımı için en önemli bilgi, düzenli olarak dişlerini fırçalama alışkanlığı geliştirmelerinin sağlanması. Çocukluk dönemindeki süt dişleri, asıl dişler kadar dayanıklı olmadıkları için hızlı çürürler. Bu yüzden de, bakımları oldukça önemlidir. Süt dişleri çürürse, asıl dişlerin de zarar görme ihtimali bulunabilir.

 

Diş çekimi sonrası iltihap yine dikkatli olunmamasından kaynaklanır. Sıcak özellikle açık yaralar için, tehlikelidir. Bakterilerin gelişmesinde ve yayılmasında önemli rol oynar. Aynı şekilde şeker de enfeksiyonlara ortam sağlar. Bu yüzden diş çekimi sonrasında fazla sıcaktan ve şekerden uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra, sigara kullanımı, yeteri kadar diş fırçalanmadığı takdirde de iltihaplar ortaya çıkar.

 

İltihap Nasıl Temizlenir?

 

Diş eti iltihabı tedavisi için öncelikli olarak uzman bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Diş hekiminiz büyük ihtimalle tedavinize antibiyotikle başlayacaktır. Eğer, diş çürümesi gibi durum söz konusu ise, doktorunuz dişinizi temizleyerek kurtarmaya çalışabilir. Ancak, diş için çok geçse çekilmesi gerekebilir. Bu sürede önemli olan bol bol sıvı tüketilmesi, ve acil olarak diş hekimine başvurulması gerekir.

 

İltihap süresince, sigaradan, fazla sıcaktan, fazla şekerden uzak durmalısınız. Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirmeli ve doğru diş fırçasını seçmelisiniz. Doğru diş fırçası ne çok sert, ne de çok yumuşak olmalıdır. Diş etinize ve diş minenize zarar vermeniz, çok sık diş eti iltihapları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

pendik-dis-rezeksiyon-62367_450x330

Diş Eti İltihabı ve Diş Kaybı

 

Diş kayıplarında en önemli neden diş eti iltihabı olarak belirtilmiştir. Çoğu zaman yetersiz bakımdan meydana gelen bu iltihaplar, çoğu zaman enfeksiyon bulaşmasından kaynaklanır. Bu yüzden başkalarının tabak, çatal ve bardaklarını kullanmamalısınız. Aynı şekilde, kendi kullandığınız çatal ya da kaşıklarınızla da bebeklerinizi ya da çocuklarınızı beslememelisiniz. Yetişkinler ile çocukların ve bebeklerin bünyeleri farklıdır. Sizi etkilemeyen bir enfeksiyon çocuklarınızda iltihaba neden olabilir. Bununların dışında, beslenmenize dikkat etmeli, yeterli C vitaminini gıdalardan alarak, bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeniz oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir