Doğum Sancısı Nasıl Olur ?

Doğum sancısı nasıl olur: Doğum sancısı oldukça ağrılı bir süreçtir ve artık o beklenen günün geldiğini sizlere müjdeleyen sancıdır. Doğum yapacak bayanlar doktor kontrollerini düzenli olarak yaptıklarında bu ağrıların hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Gebelik ilerledikçe sancılar artar ve doğum öncesinde yalancı doğum sancısı olarak adlandırılan sancılar ile de karşılaşılmaktadır. Yalancı doğum sancıları kısa süreli ve aralıklarlar gelmektedir. Bu sancıların bebeğin artık yerleşmiş olduğu yerde sıkışmasından dolayı hareket ettikçe hissedilen sancılardır. Ancak doğum sancı farklı bir olgudur ve patolojik bir durum olmadığı sürece kesilmeden devam etmektedir. Doğum sancısı akabinde doğum sıvısı olarak adlandırılan bebeğin sıvısı da görülür. Bu doğumun başlandığının habercidir.

Doğum sancısı ne zaman başlar

Normal doğum gerçekleştirecek bayanlarda belirlenen bir tahmini doğum zamanı vardır. Bunun bir hafta öncesi ve bir hafta sonrası normal doğum zamanı olarak değerlendirilir. Doğum sancısının başlaması için bebeğin artık annenin doğum kanalında epeyce ilerlemesi gerekir. İlerleme tamamlanıp bebekte herhangi bir duruş bozukluğu yoksa yani kafa aşağıda ise yerleşim normal bir şekilde tamamlanır ve bu kafanın baskı yapması halinde doğum başlamış sayılır. Bununla birlikte doğum kanalının açılması gerekmektedir. Doğum sancısı devam etmesi halinde anne adayının suyunun gelmesi akabinde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Yapılan muayene sonucu doğum kanalında ki açıklık kontrol edilir ve bu açıklığın tamamlanması halinde doğum başlatılır.

doğum sancısı nasıl olur
doğum sancısı başlama zamanı

Çok merak edilen sorulardan biri olan doğum sancısı neye benzer sorusu ilk kez doğum yapacak bayanların çok merak ettiği konulardan biridir. Doğum sancı ağrı olarak adet sancısına benzemektedir ama adet sancısından dahada şiddetlidir. Doğum sancısının ağrısı belden ve kasıklardan gelir.

Doğum Sancısında Sonraki Süreç Nasıldır ?

Doğum sancısının gerçekleşmesinin ardından anne adayında bir rahatlama oluşur. Bu rahatlamanın sebebi de bebeğin artık diyaframa yaptığı basıncın azalıp aşağıya inmesi ile olmaktadır ve anne rahatça nefes alıp verdiğini hisseder. Ardından nişan adı verilen rahim ağzındaki mukuslu yapının dışarıya çıkmasıdır. Bu yapı rahim içerisini ve bebeği dışarı da bulunan bakteriyel ortamdan korumaktadır. Sonrasında genellikle su gelmesi meydana gelir ve bu kimilerinde idrar gibi kesik kesik kimilerinde ise şiddetli bir şekilde gelir. Bunun sonucunda bebek artık çıkmak için hazır sayılır. Rahim ağzında meydana gelen incelme ve genişlemenin tamamlanması neticesinde doğum olayı başlamaktadır. Artık bebek bütün gelişimini tamamlamış ve çıkmaya hazırdır. Bundan sonrasında doktorunuzun talimatlarına uymanı gerekmektedir.

Doğum sancısı çeken kişiler doğumun başlaması ve sonlanması ile derin bir nefes alırlar ve o eşsiz rahatlamayı hissederler. Eğer sizlere verilen tahmini doğum zamanı yaklaşmış ve kesilmeyen sancınız neticesinde yukarı da belirtilenlerin bir kısmı ( su gelmesine kadar olan kısım ) gerçekleşmişse gerçek bir doğum sancısı olduğunu unutmamanız gerekir. Acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurup doğumuzunu sağlıklı ve steril ( temiz) şartlarda yaptırmanız gerekmektedir. Doğum sancısını hisseden kadar düzenli egzersiz yapıldıysa şayet doğum oldukça kolay olmaktadır. İlk gebelikler hissedilen sancı oldukça yoğundur ancak ikinci daha fazla doğum yapmış kişilerde doğum sancısına karşı bir toleras gelişmiştir. Bu kişiler biraz daha şanslı ve bilinçlidir. İlk gebelik yaşayan kişilerin de bu süreçlerinde her türlü bilgi ve yardımı doktorlarından almaları gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir