Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Konuşurken ya da yemek yerken vücudumuza ister istemez hava alırız. Bu hava vücut içerisinde birikir ve sıkışma sayesinde de gaz durumu oluşur. Bazen geğirerek bazen de anüs kısmından çıkararak bu gazı dışarı atarız. Fakat bir miktar gaz gene de içeride kalarak bağırsaklar ve mide içerisinde dolaşabilir. Bu bir süre sonra vücuttan atılmadığı durumlarda çok şiddetli kramp ve ağrılara, hatta göğüs sıkışması ile beraber kalp krizi benzeri şikayetlere neden olabilir.

Gaz Sancısı Nasıl Bir Ağrıdır?

Gaz sancısı bazen bir doğum sancısı gibi belirti gösterebilir bu nedenle de aralıklı bir şekilde gelir gider. Gaz sancısı olduğu zaman mide içerisinde bir doluluk hissi oluşturur, karın içerisinde şişlik, gerginlik, bazen karında ağrıya dönüşen kramplar meydana getirmektedir. Ancak gaz çıkışı sağlandığında bu ağrı ve şikayetler azalır, kişi günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Gaz Sancınız Varsa Ne Yapmanız Gerekir?

Gaz sancısı çektiğiniz de ilk yapmanız gereken ılık bir bardak su içmektir. Yavaş olarak içeceğiniz bu su mide ve bağırsağınız içerisinde ki gazı dağıtacaktır. Bunların yanı sıra beli sıkan giysiler de çıkarılmalı ve yüz üstü bir şekilde uzanılmalıdır. Yanınızda ki kişilerden biri sırtınıza ya da bel çevrenize yukarı aşağı yönlü masaj yaparsa gazı çıkarmanız daha da kolaylaşacaktır. Gaz sancılarını engellemenin en kolay yolu ise vücudunuzda gaz yapan yiyecekleri tespit edip tüketim miktarını ayarlamak ya da onları tüketmemektir. Genel olarak bakıldığında sarımsak, kızartma, soğan ve baklagiller gaz yapabilir.

Gaz Sancısı
Gaz Sancısı

Diğer Tedavi Yöntemleri Nedir?

Prebiyotik olan yoğurtlar bağırsak içerisinde ki emilimi kolaylaştırır. Bu nedenle de gün içerisinde bir adet yenilmesi faydalı olacaktır. Sıcak çay, nane, zencefil, rezene ya da papatya çayı gibi yatıştırıcı çaylar tüketmeniz de yararlı olacaktır. Rezene tohumu bağırsaklar içerisinde ki gaz şikayetlerini azaltır ve bu şekilde ağrıyı giderir. Bir sefer bir çay kaşığı yeterli olacaktır. Elma sirkesi tüketmek de gaz sancısı oluşumunu yok edecektir. 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırın ve yavaş bir şekilde içerek gaz sancısını azaltın. Mandalina kabukları ve defne yaprağı kaynatılarak da gaz sancısı önlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir