Gebelik Döneminde İltihap

Gebelik dönemi bayanlar için oldukça sancılı ve hassas bir dönemdir. Bu dönemde bayanın vücudu bir başka canlı ile paylaşıldığından dolayı diğer zamanlarına nazaran daha hassastır. Gebelik döneminde bebeğin gelişimi için depo vazifesi gören anne, beslenmeden tutun sağlık problemlerine iki kat daha dikkat etmek zorundadır. Zira bu dönemde bağışıklık sistemindeki düşüş anneyi ve bebeği olumsuz etkileyebilir.Anne adaylarımızın gebelik dönemlerinde beslenmesi hakkında uygun diyet dahiliye uzmanları tarafından verilir. Kan tahlillerini neticesinde yemesi gereken besin ögelerinin altı çizilir. Anne adayı bu dönemde beslenmesine dikkat etmediği takdirde, bağışıklık sistemindeki düşüşten dolayı da daha çabuk hasta olmaktadır. Bu süreç içerisinde ilaç kullanılmaması gerekirken ağır bir enfeksiyonda da muhakkak anne ve bebek sağlığı dikkate alınıp gereken tedavi uygulanmak zorundadır. Bebeğin anne karnında bu tarz kimyasal ilaçlara maruz kalması sıkıntı doğurabilir. Çoğunlukla da gebelik sonlandırılmak zorunda kalabilir. Bu gibi sıkıntıların olabileceğine dikkat çekiyoruz.

gebe iltihap

Gebeler İltihaptan Nasıl Korunmalıdır ?

Gebelik döneminde annenin karşılaşağı en büyük sıkıntılardan biri de sistittir. Sistit bilindiği üzre idrar yolu enfeksiyonudur. Bu dönemde anne adayları bu tarz sıkıntılar ile karşılaştığı takdirde mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Gebelik döneminde iltihab belirtileri: sık idrara çıkmaz, az ve kesik idrar yapmadır. İlerleyen dönemlerde  kasıklarda ağrılar olabilir. Zamanında tedavi edilmesi gerekir. Zira bekletildiği takdirde böbreklere ulaşma olasılığı vardır. Bu da anneyi de bebeği de sıkıntıya sokacaktır. Bu dönemde doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı ve bol sıvı tüketimi önerilir.

Gebelik döneminde yaşanan bir diğer sıkıntıda mantar enfeksiyonlarıdır. Mantar bakımsız ve hava almayan yerleri sever. Buralara yerleşip bulunduğu yerde ağır kokulara sebep olur. Bunun yanı sıra kaşıntı yanma hissi ve kokusuz şeffaf akıntılar da görülebilir. Mantar enfeksiyonu özellikler gebelik döneminde vajinal bölgeye yerleşme olasılığı çok yüksektir. Çünkü bağışıklık sisteminin düşmesini kollayan bir mantar türüdür. Bu tarz sıkıntılar gebelik öncesinde yaşanmış ve tedavi edilmiş ise kişi daha bilinçli olacaktır. Ancak hiç yaşamayan bireyler mutlaka doktoruna danışmalıdır. Mantar önleyici kremler önerilir. Kişisel bakıma dikkat edilmesi gerekir. Bu uygulamalar yapılmadığı takdirde yayılma söz konusu olacaktır. Bu durumda sadece anne adaylarına değil baba adaylarına da görev düşmektedir. Baba adayları da kişisel hijyenine dikkat etmelidir.

gebelik dönemi iltihap

Gebelik Döneminde İltihap Nedenleri Nelerdir ?

Gebelikte yaşanan bir diğer sıkıntı da genital siğillerdir. Genital siğiller genellikle HPV adı verilen hastalık neticesinde olur. Kişi de hiçbir belirti göstermez ancak genital bölge de devamlı artan siğillere sebep olur. Günlük yaşantıya engel olmaz. Bu tür siğiller genel olarak cinsel yolla bulaşırlar. Dönemsel olarak siğil gösterirler. Gebelik döneminde bu tarz siğillere rastlanması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tedavi yöntemi olarak siğile lazer ile müdahale edilir ya da triklor asetik asit ile siğil yakılabilir. Gebelik döneminde görüldüğü üzere birçok hastalık olabilir. Ancak u bahsedilen hastalıklr en çok karşılaşılanlarıdır. Bunlardan korunmak ve sağlıklı bir anne- bebek ikilisi olabilmek için gebelik döneminde beslenmeye ve hijyene dikkat edilmesi gerekir. Aksi bir durum halinde ivedilik ile doktorunuza başvurmanız gerekir. Sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir