İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Aşırı ağrı ve birçok farklı sıkıntıya yol açacak olan idrar yolu enfeksiyon sorunları özellikle de kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu enfeksiyonlar türlerine göre kendiliğinden geçebileceği gibi aynı zamanda antibiyotik tedavisi de gerektirebilir. Hastalığın başlıca nedenleri zararlı bakteriler olmaktadır. Genellikle yetişkin kişilerde görülse de nadiren çocuklarda da görülebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu basit bir idrar tahlili ile belirlenmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Teşhisi ve Tedavisi

Bu enfeksiyon normalde vücuttan kolayca atılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda vücudun savunma mekanizmasını bozabilmekte ve bu da oldukça zorlu bir durum oluşturmaktadır. İdrar yolu böbrekler, mesane, idrar kanalları gibi bölgeler anlaşılmaktadır. İdrarın oluşmasını ve dışarı atılmasını sağlayan vücudun bu bölümlerinde alt ve üst idrar yolları olarak iki farklı şekilde idrar yolu enfeksiyonu oluşmaktadır. Enfeksiyonun etki alanına göre alt ve üst olarak farklılaşmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

  • Titreme
  • Ateş
  • Mide bulantısı
  • Bel Ağrısı
  • Birden bire başlayan kusma
  • İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi
  • Göbek altında ağrı
  • İdrar miktarında değişim
  • Sık sık idrar çıkma
  • İdrar Yolu Enfeksiyonunda Tanı


uristat-article-1-1280

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için öncelikle laboratuvar testleri uygulanmaktadır. Tanı için önemli olan durum idrarın kirli olmamasıdır ve bunun için de ilk gelen idrarın boşa akıtılması ve sonradan gelen idrarın çok az bir miktarının kaba doldurulması gerekmektedir. Antibiyogram ve kültür testleri sonrasında enfeksiyon ve bakterilerin türü tespit edilir ve sonrasında da kullanılacak olan ilaçlara karar verilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Hastaların % 80’ninde antibiyotik tedavisi ile iyileşme sağlanmaktadır. Bazı vakalarda daha farklı antibiyotik ve tedavi yollarına gidilmektedir. Tedavi süreçlerinde kişilerin bol su tüketmesi böylece de daha hızlı iyileşme süreçleri sağlanmaktadır. Aynı zamanda tedavi süreçlerinde idrarın daha ağrısız şekilde dışarı atılması için sıcak su tedavisi de uygulanmaktadır. İdrar zorluğu yaşanması veya idrara çıkarken yanma, hafifte olsa kan gelmesi ve idrar renginin olağandan farklı olması gibi durumlar da idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşanabilmektedir. Bu gibi idrar yolu enfeksiyonu belirtileri durumunda direkt olarak uzmandan yardım alınmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir