İltihap Nedir? İltihabın Etkenleri ve Sebepleri

İltihap nedir yada diğer adı ile Yangı nedir sorusuna cevap vermek gerekirse; Vücudumuz devamlı olarak içten ve dıştan oluşan tepkilere karşı hemen uyarı durumuna geçerler. İltihap oluşması için bazı nedenlerin bir araya gelmesi gereklidir. Tahriş, yanma, yaralanma, enfeksiyon karşı vücudun verdiği tepki sonucu iltihap oluşmaktadır. Eğer bu tepkiler belli bir  eşiğin üzerindeyse dokulara zarar vermektedir, işte bu dokulara zarar verme evresine girdiğinde dokularda tepki oluşmaktadır bu tepkilere iltihap diğer adı ile yangı denir.

İltihap Nedir? Neden Oluşur?

Yanlış bilinenin aksine dokuların zarara uğraması iltihap değildir. Etkenlerine ve zararlarına karşı oluşturduğu tepkiye iltihap denilmektedir. Kısaca zarar gören dokunun kendini korumasıdır. İltihap oluşumu hasarlı olan bölgenin iyileşme sürecini hızlandırmak içinde önemli bir süreçtir. Bu arada dikkat edilmesi gereken unsur ise iltihaba zamanında müdahale edilmesi ve mutlaka doktora gösterilmesi gerekmektedir.

İltihabın Özelikleri

İltihap olan bölgede genel olarak görülen belirtiler ise;

  • Şişme
  • Kızarıklık ve dokuda hassasiyet
  • Etkilenen bölgede ısı artışı meydana gelir.
iltihap nedir
İltihap Nedir

 

İltihabın oluşma süreci hasar gören bölgeye kan akışının hızla gelmesi ile başlar. Kan akışı ile birlikte damarlar genişlemeye başlar, bu damar genişlemesi sonucu plazmanın kandan kısa sürede hücre dışı sıvısına sızmasına neden olur. Bu sızma sonucu hassasiyet kazanan bölgede kısa sürede şişme görülür. Lökositler ( beyaz kan hücreleri) bu bölgedeki damarlardan çıkarak acıya sebep olacak kimyasallar bırakırlar. Bu durum bütün iltihaplarda görülmeyle birlikte özellikle yanıklarda daha çok belirgin olmaktadır.

İltihabın Etkenleri Nelerdir

İltihap yangı oluşmasına sebep olan nedenler ve başlıca etkenler ise;

Canlı Etkenler: Yangıya sebep olan en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Bu etkenler mikroorganizmalardır.  Beteriler, virüsler, mantar, protozoon, helmintler bu sınıfı girmektedir. Canlı etkenlerin sebep olduğu iltihap (yangı)’da ilk yapılması gereken bu etkenleri yok etmektir.

Fizikler Etkenler: Yangı (iltihap) oluşmasına sebep olan fiziksel etkenler ise kesici ve delici cisimler, çarpma, vurma, darbe, kıymık batması, tel batması, dokunun çizilmesi yada kesilmesi, sonucu tepkime gerçekleşir ve iltihap oluşur. Bu yangı durumunda dış etkenlere bağlı olarak oluşan bir iltihap durumu vardır.

Kimyasal Etkenler: Asitler, kimyasal alkoller, temizlik malzemeleri, ağır metal bileşenleri, bazı ilaçlar, dokuda yıkım meydana getirerek dokuya hasar vererek iltihap oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Asitli ürünler doku yıkımını hızlandırmaktadır, bu sonucunda ise yangı hızlı gelişmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir