İltihap Nedir?

İltihap: Vücudumuz tam zamanlı olarak çalışmakta ve devamlı olarak iç ve dış uyarıcıların etkisi altındadır. Bu uyarıcıların güçleri ve etki süreleri belirli bir eşiği geçtiğinde dokularımıza zarar verirler. Zarar veren etkenlerin dokumuzda meydana getirdiği yanıta iltihap (yangı) adı verilir. Etken uyaranlara ve meydana gelen zararlara karşı uyarıcı tepki iltihaptır.

Daha kolay bir anlatımla vücudumuzdaki bir çok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan ve enflamasyon olarak adlandırılan genel irin toplanmasıyla gelen şişkinlik rahatsızlığına iltihap denir. Bu durum dokumuza zarar veren birden fazla etkene bağlı ortaya çıkan bir hastalıktır. 3 farklı alanda karşımıza çıkabilir. Hücresel, damarsal ve sıvısal olarak görülür. Eflamasyon diyebilmemiz için 5 farklı semptomun saptanması gerekmektedir. Bu Semptomları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ateş
  • Şişkinlik
  • Kızarıklık
  • Ağrı
  • İşlevsel  bozukluk

Çoğu hastalığın etkisiyle iltihap tetiklenebilir. Vücuttaki iltihabı görüp başka bir hastalığa yormak doğru değildir. İltihap olan yerin ellenmemesi ve doktora gösterilmesi gerekmektedir.

İltihap nedir?

İltihap Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle yaygın kullanılan iltihap tedavisi ilaçla tedavi etmektir. Fakat bu hastalık başka bir hastalığın görülmesi esnasında çıktığı ve tetiklendiği için diğer hastalığın bulunması ve beraber tedavi yapılması gerekmektedir. Eflamasyon görülen hastaların güzelce dinlenmesi ve iltihaplı bölgeyi ellemeleri ve bölgeye sıkacak eşyaları tercih etmemeleri ve bölgenin nefes almasını sağlamalıdırlar. Enflamasyon bölgesini sıkmak, iğneyle patlatmak ciddi ve tehlikeli sonuçların doğmasına neden olabilir.

Bir diğer tedavi yöntemi olarak da cerrahi işlem yapılmaktadır. İltihap vücuttan ilaçla atılamadıysa cerrahi işlemlerle bu bölgenin kurutulması ve vücuttan atılması sağlanmaktadır.

İltihap Çeşitleri Nelerdir?

Akut İltihap

Bir anda başlayarak hızla ilerleyen birkaç gün içinde tedaviyle iyileşme gösteren iltihap türüne akut iltihap denir. Etken ve meydana getirdiği zararlar kısa sürede kaldırılırsa iltihap iyileşir. Akut iltihabın belirtileri şu şekildedir. Kırmızılık, şişlik, sıcaklı, ağrı ve iltihaplı bölgenin işlevini yitirmesi.Bu iltihapta nekroz görülmediyse iyileşme daha kolay olur.

Kronik İltihap: Akut iltihaptaki etken ve zararları geçmediyse olay uzamaya ve kronik iltihabı oluşturmaya başlar. Kronik iltihapta bağdokusu yapımı ön planda görülmektedir. Bu olaya fibrosis denir. Kronik iltihapta görülen hücreler, lenfositler ve plazma hücreleridir. Nötrofil ve makrofajlar ikinci plandadır. Kronik iltihabın iyileşme süreci 3-4 haftaları bulmaktadır. Bu eflamasyon akutun aksine ağrı yapmaktadır.

Eksudatif İltihap

Şişliklerle meydana gelen iltihap türüdür. Halk arasındaki adı ise su toplanmasıdır. Kesinlikle patlatılması önerilmez.

Alternatif İltihap

Bu tehlikeli bir iltihap türüdür. Doku kaybı ve nekroza kadar giden tehlikeli türden bir iltihaptır.

Profileratif İltihap

Dışarıdaki cisimlere karşı çıkan vücudun kabul etmediği cisimler bu iltihabın baş nedenidir. Tüberkülozunda bu hastalığı tetiklediği sıkça görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir