Kalp Kası İltihabı

Hastalığın bakteri ve asalak kökenli oluşması neticesinde tedavi antibiyotikler ile yapılır. Antiviral ilaçların sayısı az olduğundan virüs kökenli olan kalp kası hastalığında tedavi olarak kişiye yatak istirahatı verilmektedir. Virüs enfeksiyonundan kaynaklanan hastalığın akut evresinde en etkili ilaç olarak aspirin gelmektedir. Aspirinin etkili olması için hastanın 4 saatte bir 1 veya 2 adet alması gerekmektedir.Kalp kası iltihabı doktor ağzı ile “Miyokardit” olarak bilinen rahatsızlık, ülkemizde özellikle yaşlı insanlarda sıklıkla görülmektedir. Tedavi düzgün bir şekilde gerçekleşmezse ölüm riski yüksektir. Tedavi teknikleri basittir, tedavi sürecinde birey kendisini çok yormamalıdır. Kalbin %90’ı kastır. Bu nedenle kalp kası iltihabı sık görülen bir durumdur. Kalp kasınızda meydana gelen iltihaplanma, nefes alma hususunda zorlanma, çarpıntı gibi dışa vurumlar yaratabilir. Bu hastalık bakteriyel veya virüs kaynaklı hastalıklar sonucunda genelde görülür.

kalp iltihabı

Kalp Kası İltihabı Belirtileri
Yukarıda yazdığımız nefes darlığı, çarpıntı gibi sebeplerden hekime gittiğinizde size EKG yapması gerekir. EKG, kalp kasınızda iltihap var ise bunu ortaya çıkaracaktır, bu iltihaplanma kalp ritmini bozduğu için EKG sonucu normal çıkmaz. EKG sonrası röntgen ile kalp çapınızın ölçümü yapılır, bu kalbinizin normal boyutta olup olmadığını dolayısı ile iltihaplanma olup olmadığını ortaya çıkartır. Hastalığın bir diğer belirtisi iki karıncığın aynı anda şişmesi ve balon görünümü almasıdır. Şişme neticesinde kulaklık ve kapakçıklar birleşemez ve kan geri içeriye kaçar.

Kalp kası iltihabı sonrasında sıklıkla akciğerde kan toplanması görülmektedir. Kalp, yeteri kadar aktif çalışamadığı için akciğer üzerinde kan birikimi görülmektedir. Bu nefes darlığı ile sonuçlanması muhtemel bir rahatsızlıktır.

Kalp Kası İltihabı Nedenleri

Hastalığın kökeni farklı nedenlere dayanabilmektedir, Türkiye ve Avrupa’da sıklıkla virüs kaynaklı olabilmektedir. Kabakulak, kızamık, çocuk felci hastalıklarının virüsleri de kalbe sıçrayarak kalp kası iltihabına neden olabilmektedir.

kalp odacıkları

Kalp Kası İltihabı Tedavisi

Hekim öncelikle hastalığın kökenini araştırır. Hastalık kökeni bakteriyel veya virüs olmaktadır. Bu süreç sonunda ortaya çıkan tabloya göre uygun antibiyotikler ve antiviral ilaçların kullanımı gerekebilir. Aspirin bu hastalık için oldukça etkilidir. Bu süreçte hasta yatak istirihati, aspirin ve antibiyotik ile tedavi edilebilir. Aspirin kanı sulandıracağı için, iltihabın etkilerini kalp üzerinden azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir