Kalp Sancısı Neden Olur?

İnsanları en çok korkutan ağrı tiplerinden birisidir kalp sancısı, bu sancılar kalp krizinin habercisi olabileceği için insanlarda bu ürperme normaldir ancak genellikle bu ağrıların farklı sebepleri ortaya çıkmaktadır. Kalp üzerinde ağrı hissedilmesi nedeni ile doktora başvuranların genellikle göğüs kafesi bölgesinde başka sebeplerden kaynaklanan sancılar yaşadıkları ortaya çıkmaktadır.

kalp sancısı

Yemek borusu incinmesi, kaburga çatlaması veya kırılması, sinir sistemi kaynaklı sorunlar ve kaslar ile ilgili sıkıntılar bu ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Bütün saydığımız sancılar sizlerin hayatını etkileyebilecek ciddi problemlerin habercisi olabileceği gibi çok basit teknikler ve ilaçlar ile tedavisi mümkün olan sancı türleridir aynı zamanda.

Kalp Kaynaklı Kalp Sancısı Nedenleri

Kalp Krizi: Bu durum kalbinizde ani, bıçak saplanması gibi bir sancıya neden olacaktır. Bu sancının nedeni kalbinize gider damarların biri veya bazılarının tıkanması nedeni ile kalbin gerekli fonksiyonlarını gösterememesidir. Aynı zamanda panik atak tarzı nefes daralmaları, kaygı hissetme durumları varsa kalp krizi geçiriyor olma olasılığı yükselir.

Kalp Kası İltihabı: Kalbin, kasılıp açılmasını sağlayan kaslarda iltihap oluşabilmektedir. Bu iltahap nedeni ile ağrı çeker ve uzun zaman tedavi gerçekleşmezse ölümcül sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kalp Zarı İltihabı: Kalbi korumak amaçlı, kalbi tamamen çevreleyen soğan zarı benzeri zarda iltihap oluşabilir. Bu iltihap oluşumu nedeni ile uzun soluklu ağrılar yaşarsınız. Tedavi edilmezse iltihap yayılır ve kalbe sıçrar.

Hipertrofik Kardiyomiyopati: Halk arasında kalp yetmezliği denir. Bu hastalıkta kalp kaslarının aktivitelerini yeterince gerçekleştirememesi ile ortaya çıkar. Kalp kasları yorulur ve kalp sancısı yapar.

Mitral Kapak Prolapsusu: Kalbinizde bulunan kapakçıkların ritminde çalışmaması neticesinde, kalpte ağrı oluşabilmektedir. Bu ağrı can sıkıcı ve tedavi olana kadar sürekli gerçekleşen bir ağrıdır.

kalp ağrısı

Akciğer Kaynaklı Göğüs Ağrıları

Göğüs Zarı İltihabı: Bu hastalık bireyin nefes almasını zorlaştırır, nefes alırken ve öksürürken ağrı çekmesine neden olur. Viral enfeksiyonlar sebebi ile oluşan bu ağrıların tedavisinde ağır antibiyotik kullanımı gerçekleşir ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Zatürre: Akciğerlerinizde iltihap oluşumu sebebi ile zatüre olursunuz. Bu ağrılı ve sancılı bir süreçtir.

Diğer Akciğer Hastalıkları: Nefes darlığı veya astım hastalıkları göğüs bölgenizde ağrılara neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir