Karaciğer Sancısı

Karaciğer sancısı

Karaciğerin görevleri nelerdir?

Karaciğer vücudumuzda bulunan en büyük organdır. Göğüs ve karın bölgesini ayıran diyaframın altında, kendimize göre sağ tarafta yer alır. Kendini yenileyebilen bir özelliği vardır. Bu yüzden karaciğer hastalıklarında gerekli bakım ve ilaçlar sayesinde iyileşmeler hızlıca görülür. Karaciğerin görevleri arasında vücuda alınan besinleri çeşitli enzimler yardımı işleyerek, gerekli yerlere iletilmesini sağlar. Ayrıca vücut ısısını ayarlar, tüm metabolizmayı düzenler, birçok biyokimyasal reaksiyonlar yapar, kırmızı kan hücresi üretir, kandaki zararlı maddeleri ayrıştırır ve hormon üretimi yapar. Bu sayılanlardan yola çıkarak karaciğerin birçok hayati görevi olduğu, hastalandığı zaman bundan tüm sistemin etkilendiği açıktır. Karaciğer sağlığını bozulmadan korumak gereklidir.

Karaciğer sancıları ile birlikte görülen komplikasyonlar nelerdir?

Karaciğerin konumu itibariyle vücudun sağ tarafında oluşan sancılar önemsenmelidir. Bazen bu sancılar karaciğerin büyük bir organ ve karnın belirli bir kısmını kaplıyor olmasından dolayı tüm karın içine yayılabilir. Nefes almada güçlük ve hızlı kalp atışına neden olur. Bıçak batarmış gibi olan sancı çeşidi de görülür. Bu sancılara omuz veya sırt ağrıları da eklenebilir. Karaciğer kaynaklı omuz ağrısı olunca sağ tarafta hissedilir. Sancılara eşlik eden sebepsiz kilo kaybı, yorgunluk, nefesten gelen kötü koku, bulantı, kusma, gözaltlarında şişlik ve halka halinde olan morarma veya kararma, karında şişlik, eklem ağrıları, konsantrasyon bozuklukları, avuç içlerinde kızarıklık, gözlerde ve tende sarılık, idrarda koyu renk, gri veya beyaz renk dışkı, deride döküntü ve kaşıntı, ateş ve terlemeler de görülür.

karaciğerde sancı, karaciğerde ağrısına ne iyi gelir
Karaciğerde Sancı ve Ağrı

Vücudun sağ taraftaki her sancı karaciğerden dolayı mıdır?

Karaciğer sancıları, karın içinde olan bazı organların neden sancılarla karıştırılabilinir. En sık karşılaşılanı ise safra kesesinde bulunan taş, çamur veya iltihaplanmadan doları olan sancıdır. Bunun dışında karın içinde sıvı birikmesi, gastirit, ülser, bağırsaklarda görülen iltihaplanma, sağ akciğerde oluşan zatüre ya da üşütmeler karaciğer sancısıyla karıştırılan sancılar arasındadır.

Karaciğerde sancı neden oluşur?

Karaciğer sancılarının pek çok nedeni vardır. Karaciğerde bulunan iltihap, yağlanma, kanser, zehirlenme, siroz, hepatit (sarılık) çeşitleri, büyüme sancının ortaya çıkmasını sağlayan hastalıklar arasında sayılabilir.

Karaciğer sancısı olduğu düşünüldüğünde ne yapılmalıdır?

Karaciğer sancıları hayatınızı etkileyecek düzeye gelmeden bir doktora gidip, yapılacak muayeneye ek olarak istenilen kan tahlilleri ve ultrason görüntülemesi sayesinde teşhis konulur. Tedaviye hızlıca başlanmalıdır Doktorun verdiği ilaç, antibiyotik, besin takviyesi ve diyete harfiyen uyulması gereklidir. Bazı ileri karaciğer hastalıkları için MR istenebilir. Çoğu zaman ilaçlarla veya diyetlerle düzeltilebilen hastalıklara yardımcı olan en önemli husus ise karaciğerin kendiliğini yenileyebilme özelliğinden kaynaklanır. Kanserli doku olduğu düşünülen hastalar için ise biyopsi önerilir. Ameliyatla bir kısmı alınan karaciğer ise görevini yapmaya devam edebilir. Tamamen işlevini kaybetmiş karaciğer için ise organ nakli gereklidir.

Karaciğer sağlığını korumak için neler yapılmalıdır?

Karaciğer sağlığını korumak için; fazla alkol tüketiminden kaçınılmalı, kararında olan miktarda kırmızı et tüketilmeli. Kırmızı et yerken yağsız olmasına dikkat edilmelidir. Margarin ve doymuş yağlardan uzak durulmalıdır. Kızartılarak yapılan her türlü yiyecekler sofrada az kullanılmalıdır. Konserve, işlenmiş et ürünü olarak satılan salam, sucuk ve sosis, hazır çorba ve paketlenmiş yiyeceklerden mümkün olduğu kadar hayatınızdan çıkarmalısınız.
Eğer karaciğer hasarınızın olduğu belirtilmişse her türlü A vitamini içeren yiyecekten uzak durulmalıdır. Lifli yiyecekler, sebze ve meyveden oluşan dengeli bir beslenme tablosu karaciğer açısından önem taşır. Vücutta zehirli maddeleri ayrıştıran karaciğere yarımcı olmak için antioksidan özelliği taşıyan yiyecekler düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Bunlar kırmızı renkte olan meyve ve sebzelerden oluşur. Ayrıca deve dikeni tohumu, kırmızıbiber, karahindiba, enginar, ekinezya karaciğer için son derece faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir