Lenf İltihabı

Lenf İltihabı

Lenf sistemi vücudumuzun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Lenf damarları aracılığı ile lenf bezlerine getirilen vücuda zararlı maddeler, virüs ve bakteriler lenf bezleri tarafından etkisiz hale getirilir. Lenf bezlerine getirilen bu maddeler lenf bezlerinin limitini aştığı takdirde lenf bezleri bu yükü kaldıramaz ve lenf iltihabı meydana gelir. Lenf bezlerinin iltihaplanmasına lenfadenit denir.

Lenf İltihabı Nerelerde Görülür?

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde lenf bezleri bulunmaktadır ve iltihabın oluştuğu bölgeye etkilenen lenf bezi de farklılık gösterir.

  • Parmak veya ellerdeki iltihaplanmalarda koltukaltı lenf bezlerinde,
  • Kulaklardaki iltihaplanmalarda kulak arkasındaki ve önündeki lenf bezlerinde,
  • Ayak veya ayak parmaklarındaki iltihaplarda kasıktaki lenf bezlerinde,
  • Kafatasındaki iltihaplanmalarda boynun arkasındaki lenf bezlerinde görülür.

Lenf Bezi İltihabı Belirtileri

Lenf bezleri normalde görünmezler ancak iltihaplandıkları zaman şişerek belirgin hale gelir.

Diğer belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Lenf bezi patladığı zaman o bölgede aşırı duyarlılık ve kızarıklık
  • Tümör kaynaklı iltihaplanmalarda lenf bezinde sertleşme
  • Uykuda ağrıya ve terlemeye bağlı oluşabilen düzensizlik
  • Boğazda tahriş, burunda akıntı, ateşlenme


benign-lenf-nodu

Lenf Bezi İltihabının Nedenleri

1-Zararlı Mikroorganizmalar

Vücuda giren ve vücudu hasta eden bakteriler, parazitleri virüsler, mantarlar ve mayalar lenf bezi iltihabının nedenleri arasında yer alır. Vücuda zarar veren maddelerin sayısı ne kadar fazla olursa, bunlarla mücadele eden akyuvar sayısı da o kadar artacağından iltihaplanan lenf bezi sayısı da o kadar fazla olacaktır. Zararlı mikroorganizmalara bağlı lenf bezi iltihapları genellikle ağrılı olur.

2-Tümör

Tümör, vücut hücrelerinin kontrol ve aşırı bir şekilde üremesiyle ortaya çıkar. Lenf bezi iltihabı tümörlerden kaynaklı olarak da meydana gelebilir.

3-Yabancı Maddeler

Toksik etki üreten yabancı maddeler vücuda girdiği takdirde lenf bezi iltihabına neden olabilir. Arı iğnesi, botoksta kullanılan botalinum maddesi yabancı maddelere örnek gösterilebilir. Vücutta birikme yoğunluğuna göre lenf bezi iltihabının yoğunluğu değişebilir.

Lenf İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviye geçilmeden önce iltihabın nedeni araştırılarak hangi bölgedeki iltihaplanmaya bağlı olarak meydana geldiği belirlenmelidir.

1-Enfeksiyon Tedavisi

Enfeksiyon bakteri kaynaklı ise antibiyotik tedavisi kullanılır. Virüs kaynaklı enfeksiyonlarda ise antiviral ilaçlar kullanılır. Mantar, maya gibi enfeksiyonlarda doktorların önerebileceği ilaçlar kullanılarak tedavi gerçekleştirilir. Enfeksiyon kaynaklı iltihaplarda dinlenme ve vitamin desteği de önemlidir.

2-Kanser(Tümör) Tedavisi

İyi huylu tömörler ameliyatla alınarak iltihaplı bölgenin iyileşmesi sağlanabilir ancak kötü huylu tömörlerde radyoterapi, kemoterapi gibi yöntemler uygulanmalıdır.

3-Apse Boşaltmak

Cerrahi müdahale ile iltihaplı bölge temizlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir