Romatizma Kaplıcaları

Romatizma Kaplıcaları

Romatizma kas ve kemiklerin etrafındaki ağrı ve acıyı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Romatizma bir tek hastalığı tanımlamak için kullanılmaz. Romatizma birçok hastalığı içerir. Bu hastalıkların bazıları çok sık görülürken bazıları çok nadir görülmektedir. Romatizma eklemlerin, eklem kıkırdaklarının zedelenmesi sonucunda oluşur.

Romatizma hastalığı tekrar eden eklem ağrılarının doktor kontrolü ile nedenlerinin araştırılması sonucu anlaşılır.  Kan tahlilleri, doktor muayenesi, röntgen gibi kontrollerle hastalığın teşhisi konulabilmektedir. Romatizma hastalıkları çok çeşitlidir ve farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Ağrı şikayeti olan hastaların uzman hekime başvurmaları gerekmektedir. Romatizma kaplıcaları da tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Romatizma Tedavisinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Romatizma tedavisinde;

  • Hastanın doktor tarafından belirlenen egzersizleri düzenli yapmasına dikkat edilmelidir.
  • Romatizma hastalığı olan kişilerin dinlenmelerine dikkat etmeleri gerekir.
  • Romatizma hastalığına sahip kişilerin kilo almamaya dikkat etmeleri gerekir.
  • Bitki kürlerini kullanırken aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir.
  • Romatizma hastalığı olan kişiler soğuk havalarda kemik ve eklemlerini soğuktan koruyacak şekilde giyinmelidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmek önemlidir.
  • Doktorun verdiği ilaçları ve egzersizleri ihmal etmemeye dikkat edilmelidir.

Romatizma İçin Kaplıcalara Gidilmeli Mi?

Romatizma tedavilerinde erken tanı ve  erken tedavi önemlidir. Eklemlerin deforme olması ve sakatlıkların oluşması erken tanı ve tedavi ile mümkün olmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroloji – nöroşirürji, ortopedi ve psikiyatri klinikleri ile ortak tedavi yürütülebilmektedir. Romatizmal hastalıkların bir kısmı bütünü ile iyileşebilmektedir. Bazı romatizmal hastalıklar ise zaman zaman alevlenen bir seyirde devam edebilmektedir.

Romatizma
Romatizma

Romatizma için kaplıcalar tedavi yöntemi olarak son yıllarda önerilmektedir. Ancak doktora danışarak kaplıcalara gitmek ve ne kadar zaman geçirileceğine de doktor ile karar vermek gerekmektedir. Romatizma hastalıkları çeşitli olmaktadır. Her hasta için kaplıca uygun olmayabilir. Kaplıcalar için uygun olan hastalar kaplıcalarda rahatlayabilir. Kaplıcalar hastalara ağrılarının dinmesi ve kaslarında rahatlamada yardımcı olmaktadır. Romatizmalar için gidilen kaplıcalar sıcak ve şifalı suların olduğu kaplıcalardır. Ülkemiz bu açıdan oldukça zengin bir ülkedir. Birçok kaplıca ve tedavi seçeneği bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir