Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler

 Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler

Romatizma çeşitleri iltihabı olanlar ve iltihabı olmayanlar olarak ikiye ayrılır. İltihabı olan romatizmalar üç çeşit olmaktadır;

1-Eklemlere mikropların yerleşmesi ile oluşan romatizmalar. Tüberküloz, Streptokok, stafilokok gibi mikroplar bu romatizmaya neden olmaktadır.

2- Bağışıklık sisteminin bozukluğundan oluşan mikropsuz iltihaplı romatizma. Romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi hastalıklardır. Sistemik lupus eritematozus bu gurubun en bilinen örneğidir.

3- Ürik asit gibi kristallerin eklemlere yerleşerek oluşturduğu tahriş sonucunda çıkan iltihaptır.

İltihabı olmayan romatizmalar;

Artroz bu romatizmaların en başta gelenidir. Artroz yani kireçlenmede iltihap olmaz ama aşınma olur. Bu tip romatizmaların en önemli nedenleri travmalar, metabolik nedenler, mekanik nedenler gibi nedenlerdir.

Hangi Bitkiler Romatizmaya İyi Gelir?

 

Romatizma
Romatizma

Doğada her hastalığın şifası olacak bitkiler bulunmaktadır. Romatizmaya iyi gelen bitkiler ise mikropları öldüren, iltihap söken, ağrıları engelleyen bitkilerdir. Ahududu, çilek elma gibi meyveler pırasa, soğan, domates gibi sebzeler de romatizmaya iyi gelmektedir.

Biberiye: Biberiye  iltihap sökücü etkisi sayesinde iltihaplı romatizma oluşumunu engeller ve mikrop öldürücü etkisi ile eklemlerde yerleşen mikropları temizler.

Mine Çiçeği: Mine çiçeğinin suyu  romatizma etkisi ile oluşan baş, bel ev kalça ağrılarına iyi gelmektedir.

Akgünlük: Bu bitki kemiklere çok iyi gelen bir bitkidir. İçersinde bulunan yağ asitleri kemiklerin yoğunluğunu artırır.

Kroton: İçeriğinde bulunan pektin maddesi ile eklemleri güçlendiren kroton romatizma hastalığına iyi gelmektedir.

Hardal Tohumu: Hardal tohumu ılık olarak bir beze dökülerek ağrıyan eklemlere sarıldığında ağrıları geçirir.

Melekotu: Melekotundaki reçinelere iltihapları kurutarak romatizmaya iyi gelmektedir.

Kırmızı Biber: Kırmızı biber romatizma ağrılarına çok iyi gelmektedir.

Romatizma Ağrıları

Romatizma ağrıları bazen çok can sıkıcı olabilir. Romatizma hastalığı olan kişilerin doktor tarafından önerilen ilaçları düzenli kullanarak ağrılarını azaltmaları mümkündür. Bitki çayları ve eklemleri rahatlatacak masajlar da iyi gelecektir. Mine çiçeği çayı ağrıları kesen bir bitki çayıdır. Gün içinde ağrıların artıp azalması durumunda hangi sebeplerle ağrıların arttığı belirlenmeli buna göre önlem alınmalıdır. Romatizma ağrılarına neden olan sebepler tespit edilir ve bu durumlara dikkat edilirse daha kolay çözüm bulunabilir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir