Sinüzit Sancısı Nedir?

Elmacık kemikleri alın bölgesinde ağrılar oluşur. Yüzlerin özellikle göz çevresinde hafif bir şişkinlik ve ağrı oluşur. Burnunuzdan açık sarıya yakın yeşil tonlarında akıntı olabilir. Başınız öne doğru eğildiğinde kaldıramayacağınız şekilde basınç hisseder ve aynı zamanda bir miktar ağrı hissedersiniz. Göz ağrısı gözlerde yaşarma ve baş ağrısı yoğun şekilde olabilir. Sinüs kanalları dolduğu zaman ağızda koku, diş ağrısı ve balgamla beraber öksürük görülebilmektedir. Duyu organları zayıflar tat ve koku alamayabilir veya almakta sıkıntı çekersiniz. İşte bunlar kronik sinüzit belirtileridir.

sinüzit oluşumu

Çocuklarda Sinüzit Nasıl Kendini Gösterir;

Bu hastalık çocuklarda kendini öksürük ve 7-10 gün süren bir burun akıntısı şeklinde kendini belli etmektedir. Çocuklar başları ve yüzlerinin ağrıdığından şikâyet ederler. 2,5 yaşından büyük olanlarda bazen alerjik varyasyonlar kendini gösterebilir. Kulaklarında rahatsızlık ve ağrı oluşumu görülebilmektedir. Üst solunum yolları grip, soğuk algınlığı sinüzit ile çoğu kez karıştırılmaktadır çünkü hemen hemen belirtileri aynıdır. Eğer ağrı ve burun akıntısı bir haftadan uzun sürdüyse bu sinüzit işareti olabilir. Bazı durumlarda seyrek olarak görülse de bu enfeksiyonlar göz boşluğuna yayılabilir. Veya beyin kısmına uzanarak menenjit gibi ciddi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için bir an önce doktora gitmelisiniz.

kronik

Kronik ve Akut Sinüzit;

kut sinüzit birden bire aniden ortaya çıkan ve çok ciddi olmayan sinüzittir. Kronik sinüzit ise kalıcı olabilen ve uzun bir süre devam eden sinüzit türüdür. Akut sinüzit bazı sebepler sonucu kısa süreliğine sinüs kanallarının dolması sonucu oluşur. Yaklaşık 1,5 haftada tamamen yok olur. Fakat yinede bu sinüzit tedavi edilmediği durumlarda ciddileşir vekronik sinüzite çevirebilir. Eğer sinüsleriniz 1,5 hafta geçmesine rağmen halen düzelmediyse acilen bir doktora gidiniz çünkü durum ciddi olabilir. Kronik sinüzit uzun süre tedavi edilmediğinde oluşur ve bu vakitten sonra tedavisi zorlaşmaktadır. Kronik sinüzit kullandığınız iki çeşit antibiyotiğe rağmen kurumadıysa bunu doktorunuza bildirin. Kronik sinüzit vücudun sinüs bölgesine zarar verir ve kalıcı olacak sorunlar oluşmasına vesile olur.

Grip aşıları ne kadar sinüzit için üretilmiş olmasa da sinüzite sebebiyet veren mikropların vücuda bulaşması ve burada oluşum göstermesine engel olabilecektir. Bazı alerjik durumlarda her sene sinüzit yaşayabilirsiniz. Alerji testi yaptırmanız nelere alerjiniz olduğunu öğrenmenizi ve buna göre önlem almanızı sağlar. Klimalı ortamlarda uzun süre beklemek veya yüze çok fazla soğuk değmesi sinüzit oluşumuna sebebiyet verebilir bu sebeple kendimizi böyle durumlardan korumalı ve özellikle kış aylarında bol miktarda meyve tüketmeliyiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir