Dişİltihaplar

20 lik Diş İltihabı

20'lik Diş Eti İltihabı,20 lik Diş Eti İltihabı Neden Olur,20 lik Diş İltihabının Belirtileri,20'lik Diş İltihabının Sık Görülmesinin Sebebi,20'lik Dişler Neden Çürür?

Siz değerli okurlar için 20’lik diş eti iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda 20’lik diş eti iltihabı neden olur, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl gerçekleştirilir, çektirmek gerekir mi , neden hızlıca çürür gibi sorulara cevaplar aradım. 20’lik diş iltihabı neredeyse herkeste karşılaşılan bir problemdir. Bundan kaynaklı genelde 20’lik dişler çıkar çıkmaz çekilir. Neyse zaten yazımda konu hakkında tüm detayları inceledim. İyi okumalar.

20’lik Diş Eti İltihabı

20 lik diş iltihabı, tanımını kısaca anlatmak gerekirse bahsi geçen dişlerin enfeksiyon kapmasına verilen isimdir. Genel olarak 20 lik dişlerde oluşan iltihap dişin durumunu göre değişiklik gösterirken bazı  20 lik dişlerde iltihap yüksek olurken bazı dişlerde ise az olmaktadır. Bu iltihaplanma durumu direk olarak dişte ağrı ve hassasiyet durumunu da belirlemektedir. Diş bakımının yapılmaması ve diş hekimi kontrollerinin düzenli yapılmaması sonucu dişte iltihap oluşmaktadır. Diş aralarına ve diş etlerin giren bakterilere sağlanan kimyasal maddeler diş iltihabı oluşumunda birinci etkendir. Bu durumda dişte ve diş çevrisinde iltihaplanma sıklıkla görülebilmektedir.

20 lik Diş Eti İltihabı Neden Olur20 lik Diş Eti İltihabı Neden Olur

20 lik dişlerin iltihaplanması, 20 lik diş ağrısı ve 20 lik diş çürümesinin oluşmasının en büyük sebebi genetik olarak bu dişlerin sıklıkla kullanılmaması gelmektedir. Aslında bu dişlere fazla ihtiyaçta duyulmamaktadır.  İnsan genetiğine bağlı olarak çenenin küçülmesi sonucu 20 lik dişler kendine rahat yer bulamadığından diğer dişlerin çıktığı gibi çıkamazlar. Kendin yer bulamayan 20 lik dişler diğer dişler baskı yapmaya başlar bunun sonucunda diğer dişlerin düzenini bozmakta bunun sonucunda dişlerde çarpıklık oluşmaktadır. Bunun sonucunda çok geride olan 20 lik dişlerin etrafındaki diş etlerinin anatomatik yapısına bağlı olarak kolay bir şekilde iltihap kapmaktadırlar.

20’lik dişlerin tam olarak gömülü olması aslında tam olarak bir sorun yaratmaz. Ama her durumda bir bir diş röntgeni çekilerek takip edilmesi gerekmektedir. Tam gömülü olan 20’lik dişlerde önünde bulunan diğer dişlere baskı yapabilir, bunun sonucunda diğer dişler zarar görmesi kaçınılmazdır. Her durumda 20’lik dişlerin alınmasında fayda vardır.
Ağızda bulunan dişler arasında en sorun çıkaran diş kuşkusuz 20’lik dişlerdir. Tam çıkamadıkları için diş etlerine baskı yaparak diş etlerinin arasına yemek artıklarının kaçmasına ve bakterilerin üremesine ortam hazırlar bunun sonucunda 20 lik dişlerde iltihaplanma sürecide başlamış olur. Oluşan bu iltihaplanma ilerleyen evrede şişlik, ağrı, apse ve dişte hassasiyet oluşmasına neden olur. Bunlar diğer dişleride tehdit ederek çürük oluşmasına ortam hazırlarlar. Bu durumda yapılacak en iyi işlem cerrahi müdahale ile 20 lik dişlerin çekilmesidir. Unutmayın ki çekilmeyen 20 lik dişler ileride daha büyük diş sorunlarına neden olabilir.

20 lik Diş İltihabının Belirtileri

20 lik diş iltihabı neden oluşur sorusuna cevap verdikten sonra sıklıkla sorunlan sorulardan biri olan 20 lik diş iltihabının belirtisi ve 20 lik diş iltihabı tedavisi hakkından bilgi vermek gerekirse

  • 20 lik dişlerin olduğu bölgede ağrı
  • Ağız içerisinde ve yüzde oluşan belirgin şişlikler
  • Kızarıklık
  • Yutkunmada zorluk çekme
  • Ağzın kapatılamaması yada kapatmaya çalışıldığında 20 lik dişlerin etrafında bulunan etlerin ısırılması
  • Ağızda çürümeye başlık olarak koku gelmesi
  • Sıcak yada soğuk içeceklere karşı hassasiyet
  • Baş ağrısı

20’lik Diş İltihabının Sık Görülmesinin Sebebi

20'lik Diş İltihabının Sık Görülmesinin Sebebi

20’lik diş iltihaplanması neredeyse bir çok bireyin sıklıkla karşılaştığı diş sorunlarının başında gelmektedir ve tedavisi ise oldukça zordur. Hasta için hem zor hemde sancılı bir dönem yaşanmaktadır. Hastanın yaşam kalitesini etkileyen bu 20 lik diş ağrısı ve 20 lik diş iltihabı tedavisi hasta kadar doktorlarıda rahatsız eden bir durumdur. 20 lik diş tedavisi sıklıkla yapılmasında en büyük etken ise bu dişlerin çok çabuk çürümesi ve işlevini yitirerek dişlere zarar vermeye başlaması olarak sayabiliriz.

20’lik Dişler Neden Çürür?

20’lik dişler en arkada çene üzerinde bulunurlar ama burada kendilerine yeterli yer oluşturamazlar. Bununda en büyük sebebi insandaki çene yapısı küçülmesidir. Gömülü kalan bu dişlerin etrafına yemek artıkları girer ve bakteriler yuvalanır. Burada biriken yemek artıklarına diş fırçasıda rahatlıkla ulaşamadığından 20’lik diş temizliği yapılamamaktadır. Bunun sonucunda temizlenmeyen bu dişler kısa sürede çürüyerek sorun olmaya başlar.

20’lik Diş Ağrısı ve İltihap Tedavisi 

20'lik Diş Ağrısı ve İltihap Tedavisi Bazen 20 lik dişler öyle zamansız ağrımaya başlar ki gecenin bir yarısında büyük rahatsızlıklar verebilir, ayrıca oluşan bu diş hassasiyeti ve koku hem yemek düzeninizi bozabilir hemde oluşan ağız kokusu sosyal yaşantımızı olumsuz olarak etkileyebilir.

Ağrımaya başlayan dişe kesinlikle ağrı kesici, ilaçlar, koyanla gibi maddeler konulmamalıdır. Bilmediğiniz ilaçlar yada kullanacağınız kimyasallar mesela kolonya  diş ve dişin çevresinde bulunan yumuşak dokuya tahriş ederek zarar verebilir. Diş ağrısında diş üzerinde ve arasında kalan gıda artıkları mutlaka diş ipi ile alınmalıdır. Ayrıca sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri olan tuzlu su karışımı fayda sağlayabilir. Yarım çay bardağı içerisine tuz konularak ağız bu tuzlu su ile iyice çalkalanmalıdır. Eğer yüz üzerinde şişlikte varsa soğuk kompres uygulamak faydalı olacaktır. Diş ağrısına kesin çözüm ise mutlaka doktora gitmek ve sorunlu olan dişi tedavi etmektir.

 

20’lik diş ciddi anlamda insanlara sıkıntı yaşatmaktadır, iltihaplı olduğu zaman kesinlikle çekilmemelidir. Diş rahatsızlıkları tüm vücudu etkilemektedir. Bundan kaynaklı mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Diş Eti İltihabı

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer 

Diş Çekimi Sonrası İltihap

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close