Sancılar

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet Sancısı,Regl Sancısının Sebepleri,Adet Sancısı İçin Öneriler,Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Siz değerli okurlar için adet sancısı neden olur hakkında bir yazı hazırladım. Adet dönemi yani regl dönemi her kadında sancı yaşanır.Bazı kadınlar belli sebeplerden kaynaklı bu sancıları ağır yaşar kimileri ise hafif atlatır.Ben de yazımda adet sancısının sebeplerini araştırdım. Bu noktada adet sancısı neden olur , adet sancısı sebepleri, ne iyi gelir, iyi gelen bitkiler nelerdir gibi sorulara cevap aradım. Gerçekleştirdiğim bu dikkatli çalışma umarım faydalı olmuştur.İyi okumalar dilerim.

Adet Sancısı

Adet sancısı dediğimiz olay kadınların, tabiri caizse herhangi bir hamilelik durumları olmadığı zamanlarda yumurtlama evresi olarak adlandırılmaktadır. Adet dönemi kimilerinde sancılı bir süreç olmasa da  bayanların bir kısmında sancılı geçmektedir. Bu sancı dönemlerinde doktora danışan kişiler genel de ağrı kesici kullanmak zorunda kalırlar. Bu ağrı kesici tedavisi geçici bir tedavidir. Hormonal bir problem olmadığı takdirde verilmektedir. Adet döneminde sancı yaşanmasının en büyük nedenlerinden biri anatomik yapıdır. Kişinin anatomik yapısı yani pelvis yapısından kaynaklanmaktadır. Adet sancısı yumurtlama esnasında olmaktadır. Yumurtlama sağda ve solda iki adet yumurtalık tarafından sırayla gerçekleşmektedir. Adet sancısı yaşayan kişiler çoğu zaman bunu dile getirirler, çünkü hissedilecek kadar yoğun bir ağrı yaşarlar. İşte bu adet sancısı neden olur sorusuna verebileceğim bir cevaptır.

Regl Sancısının SebepleriRegl Sancısının Sebepleri

  1.  Adet siklusunda meydana gelen düzensizlikler sonrası
  2.  Hormonal sebepler
  3.  Yumurtalıklar da herhangi bir patoloji olup olmaması
  4.  Kadın hastalıklarının ve idrar yolu enfeksiyonu sıklıkla yaşayan kişilerde adet sancısı görülmektedir.

Adet Sancısı İçin Öneriler

Öncelikle yeni adet olan kişiler adet sancısı çekiyorlarsa ve bu ağrı dayanılmaz bir ağrı ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurup herhangi bir patolojik durumun olup olmadığını sorgulamalıdır. Bununla birlikte bu dönemi sancısız geçirmek adına ağrı kesici tedaviler verilmektedir. Anlık rahatlama sağladığı için kişinin günlük hayatında aksamaya neden olmaz.

Vücutta meydana gelen herhangi bir ağrı ya da sancı başka şeylerin belirtisi olabilir bunun bilincinde hareket edip mutlaka doktora başvurulması gerekir. Hormonal bir problem olması neticesinde hormon tedavisi verilmektedir. Bu tedavi sonucunda kişilerden olumlu geri dönüşler olmaktadır.

Ancak adet dönemleriniz sürekli sancılı geçiyor ve bu anatomik bir problemden kaynaklı ise bu durumda alternatif yollar deneyebilirsiniz. Örneğin: sıcak kompress ağrı hissinin azaltmayı sağlar. Kanama pıhtılaşma zamanınız ile ilgili herhangi bir patolojik durum söz konusu değilse eğer bunu uygulayabilirsiniz. Adet sancısını en aza indirgemektedir. Aynı zamanda eğil kalk hareketi yapmak , kan akışını artırıp kaslarda yorgunluk yaratacağından kaynaklı adet sancısını hafifletmektedir. Bunun gibi basit egzersizler de adet sancısı çektiğiniz süreçlerde fayda sağlamaktadır.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Adet sancısı çekilen süreçte doğal ve bitkisel yöntemlerden biri de kekik çayıdır. Kekik baharatını su ile demleyin ve normal çay gibi için. Kekiğin içerisinde bulunan bileşikler analjezik (ağrı kesici) bir etki göstererek adet sancısı nasıl azaltılır sorusuna cevap olmaktadır. Aynı zamanda kekik baharatı toksin atıcı özelliğinden dolayı kullanılması önerilen bir baharattır.

Adet Sancısına Ne İyi GelirBunun yanı sıra adet döneminde sancı  oluyorsa ve kadın hastalıkları diye adlandırdığımız bir patoloji durumu var ise gerek ilaç ve antibiyotik tedavisi ilerleyen süreçlerde cerrahi tedavi de olmaktadır. Bu tedaviler sonrasında adet sancısı çekilmemesinin garantisi verilemez ancak eskisinden daha az sancılı bir dönem olacaktır. Bununla birlikte adet sancısı çeken kişilerin çoğunun evlendikten sonra bu şikayetlerinin azaldığı görülmektedir. Bunun sebebi de hormonların değişimi ile bağlantılıdır. Adet sancısını yoğun yaşayan kişilerde normal doğum sancısı esnasında diğer kişilere göre biraz daha şanslıdır. Çünkü bu kişilerde ağrı eşiği oldukça yüksektir ve adet sancısı çeken kişiler , adet sancısı çekmeyen kişilere göre daha az ağrı hissetmektedir.

Eğer adet dönemimde çok sancı yaşıyorsanız diğer yazımızda adet sancısını geçiren bitkiler ve bitki çayları yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler …

 Adet Sancısına Bitkisel Çözümler

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close