Sancılar

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet Sancısı Neden Olur?, Adet Sancısının Nedenleri, Diğer Adet Sancısı Nedenlerine Bakalım

Siz değerli okurlar için adet sancısı hakkında yazı hazırladım. Yazımda adet sancısı neden olur, adet sancısının sebepleri nelerdir, regl sancısının nedenleri gibi sorulara cevaplar aradım. Regl- adet her kadında yumurtlama yani doğurgan oldukları dönemde ayda bir tekrar eden bir süreçtir. Adet sancısı yani regl sancısı kadından kadına değişiklik göstermektedir. Yani bazı kadınlarda adet dönemi çok sancılı geçerken bazı kadınlar hissetmezler dahi. Bunun belli sebepleri vardır. Bende adet sancının nedenlerini araştırdım. Umarım faydalı olmuştur. İyi okumalar, kadınlar!

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet dönemlerini bazı kadınlar oldukça kolay bir şekilde atlatırken, bazı kadınlar da adet sancısı ve benzeri şikayetler nedeniyle bu dönemi son derece sıkıntılı şekilde geçirir. Adet ağrılarına baş ağrısı ya da mide bulantısı gibi başka şikayetler de eşlik edebilir. Bu duruma tıp dilinde dismenore adı verilir.

Rahim kasılmalarına bağlı olarak adet dönemi sırasında hafif bir şiddette sancı hissedilmesi oldukça normaldir. Rahim kasılıp gevşeyebilen bir kastır ve bu hareketleri ile kramp benzeri ağrılara, sancılara da neden olabilir. Ancak bu belirtiler şiddetli ise ve bu durum sizi evden dışarı çıkamayacak bir hale getirdiyse, başka bir kadın hastalığının söz konusu olup olmadığını araştırılmalıdır. Bunun için de mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvurmak en doğrusu olacaktır.

Adet Sancısının Nedenleri

Adet Sancısı Neden Olur?Adet sancıları adet dönemindeki güçlü bir şekilde ortaya çıkan rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıkar. Kasılmalar sırasında rahim içerisinde prostaglandin adı verilen kimyasallar salgılanır ve bu maddeler rahim kasılmalarının şiddetini arttırabilir. Prostaglandin seviyesinin yükseldiği durumlar da rahim kasılmaları da şiddetlenir ve bunun yanı sıra bulantı, kusma ve sersemlik gibi başka belirtilere de yol açılır. Adet döneminde ortaya çıkabilen tüm bu belirtiler adet döneminin ilk bir iki günü boyunca başlayıp adetin bitimine kadar sürebilmektedir.  Ancak bu belirtiler sadece adet dönemi ile ilgili olmayıp başka
bir rahatsızlığın habercisi de olabileceğinden, belirtiler şiddetlendiği zaman mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Diğer Adet Sancısı Nedenlerine Bakalım

 

  • Endometriozis adı verilen durum halk arasında çikolata kisti olarak da bilinir. Rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim dışarısında genel olarak da yumurtalıklarda bulunması durumudur.
  • Miyomlar ise rahim içerisinde oluşa bilen iyi huylu tümörlere verilen addır. Adet döneminin çok zor ve ağrılı bir şekilde geçmesine neden olurlar.
  • Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) olarak adlandırılan bu hastalık rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklarda yani overler de bakteriler nedeniyle enfeksiyon oluşması durumudur.
  • Adenomyozis durumu ise rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim kas tabakası içerisinde bulunması durumudur.

Adet sancılarının nedenleri hakkına vereceğimiz bilgiler buraya kadardır. Genelde kadınlar adet  sancılarının nedenlerini  daha çok bilirken erkekler bu konuda çok az bilgilidir ve yazımız daha çok erkekleri bilgilendirmek amacı taşımaktadır. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımızda yardımcı olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Adet Sancısına Bitkisel Çözümler

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close