İltihaplar

Ağızda İltihap

Hangi Durumlarda Ağızda Koku Olur ?, Ağızda İltihap,Ağızda İltihap Belirtileri Nelerdir ?

Siz değerli okurlar için ağızda iltihap hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda ağızda iltihap neden çıkar , hangi durumlarda ağız kokusu yaşanır, ağız yolu iltihabı neden olur, ağızda iltihap belirtileri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Ağızda ki kötü kokunun sebebi genelde iltihaptır. Tabi ki çürükler ve diğer başka problemlerde ağızda koku yapabilir. Peki ağızda iltihap çıktığında ne yapmalıyız. Yazımın tamamında bu konulara ve sorulara değindim. İyi okumalar dilerim.

Hangi Durumlarda Ağızda Koku Olur ?

İltihap oluşumu  konusunda detaylı olarak birçok makalemizde bahsettik. Burada da ağızda iltihap konusunda bahsedeceğiz. Öncelikle her ağız kokusu iltihap belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Zira tütün ve tütün mamülü kullanan insanlarda ağız kokusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra kan değeri düşük insanların da ağzında demir kokusu olmaktadır. Bu da bir iltihap belirtisi olarak değerlendirilmez. Ancak iç organlarımız o kadar muazzam bir birliktelik içindedir ki herhangi bir patoloji (hastalık) halinde dışa açılan organlardan belirti verebilir. Bunlarda en sık görülen ağızdır. Ağızda oluşan herhangi bir koku ağzının içinde iltihabı çağrıştırmaz. İç organlarda bir patoloji varlığında ağız belirti gösterir. En sık görülen rahatsızlıklar;

  • Mide rahatsızlıkları ya da mide perforasyonuAğızda İltihap
  • Akut dönemde apandisit
  • yemek borusu dejenerasyonu
  • diş eti dejenerasyonu  (aşınma)
  • Safra kesesi patolojik hastalıkları
  • Karaciğerin patolojik hastalıkları

Bu gibi hastalıklarda da ağız kokusu görülmektedir. Hastalık tedavi edildikten sonra ağızda koku şikayeti kalmamaktadır. Bunun yanı sıra vucüdumuzda en fazla mikrop barındıran yer ellerimizdir. Ellerin sürekli ağızda olması daha çok bebek ve çocukluk dönemlerinde olmaktadır. Ağız içerisinde bulunan salgılar her ne kadar ortamı temizlese de bazı mikroplar ile savaşamayıp ağız içerisinde yaralara sebep olmaktadır. Bununla birlikte yapılması gereken çocukların el bakımlarının düzenli olarak yapılmasıdır. Mümkün oldukça ellerin hijyenik olması gerekir. Aksi takdirde günlük yaşamı olumsuz etkileyecektir.

Ağızda İltihap

Ağızda oluşan iltihaplanma önlem alınmazsa eğer akabinde konuşmada güçlük çekilebilecek boyutlara da gelebilir. Ağızda meydana gelen iltihaplar ağzın mukoza yapısından kaynaklı olarak çok uzun süre de kalabilir. Hatta yenilen besinler ile yemek borusuna, mideye ve oradan da bağırsaklara kadar gidebilir. Bu sindirim yolunu takip etmesi demek diğer organlara da iltihabın taşınması anlamına gelir. Her ne kadar iltihap mide de asit ortamda yok edilebilse de bazı mikroorganizmaların sebep olduğu iltihaplar bağırsaklara kadar inmektedir. Bu yüzden ağız bakımı ve hijyeni oldukça önemlidir. İltihap her zaman söylediğimiz gibi, pis ortamları sever ve buralarda kendine konak kurar. Bu ortamı ancak hijyen ile bozabilirsiniz.

Ağızda İltihap Belirtileri Nelerdir ?Ağızda İltihap Belirtileri Nelerdir ?

Ağızda oluşan iltihapların en belli başlı sebebi diş ve diş etinde meydana gelen iltihaplardır. Buradan taşınarak damağa, dile hatta genizde bulunan küçük dile kadar ilerleyebilir. Bu durum istenmeyen bir durumdur. Çoğu zaman çocuklar da diş çekimi ya da dolgu işlemi sonrasında boğazlarında şişme görülür. Bunun en büyük sebeplerinden biri diş yuvasında bulunan iltihabın serbest kalıp boğazlara yerleşmesidir. Bu tarz durumların olmaması için ağız bakım suları bulunmaktadır. Düzenli kullanımda olumlu sonuçlar bulabilirsiniz.  Ağızda iltihap nasıl geçer sorusuna verilecek en iyi cevap ise dişlerin düzenli olarak fırçalanması gelmektedir. Elinizde ağız bakım suyu yok ise bitki çaylarını kaynatıp soğutup bunlarla da gargara yapabilirsiniz. Bunun için en sık kullanılan bitki çayları, ada çayı ve ıhlamurdur. Bunları kaynatıp soğuttuğunuz takdirde günlük olarak ağız temizliğiniz yapılmış olacaktır. Temiz bir ağız, sağlıklı bir ağızdır. Sağlıklı olan hiçbir ortama mikrop yerleşmez ve orayı enfekte etmez. Bu yüzden öncelikli yapılacak kişisel hijyendir. Sonrasında iltihap oluşması halinde de bahsettiğimiz küçük ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Eğer iltihap ilerler ve geçmez ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna danışmalısınız.

 

Yazımız burada sona ermektedir. Yazımız ile bağlantılı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ağızda Oluşan İltihap Kokusu

İltihap Nedir?

 

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close