İltihaplar

Ağızda İltihap Kokusu

Ağızda İltihap Kokusu, Ağızda İltihap Kokusu Neyin Habercisidir?, Ağız Kokusu

Siz değerli okurlar için ağızda iltihap kokusu hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda ağızda iltihap kokusu nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir, ağız kokusunu geçirme, ağız kokusu neden oluşur gibi sorulara cevaplar aradım. Ağızdan iltihap kokusu gelmesinin farklı sebepleri vardır; yani ağızda iltihap kokusunun neyin belirtisi olduğunu öğrenmek oldukça önemlidir. Bu en başta tedavisi noktasında bir yol açacaktır. Zaten doktorunuz bu süreci doğru şekilde yönetecektir. İyi okumalar.

Ağızda İltihap Kokusu

Ağızda iltihap kokusu genel olarak diş ve diş eti rahatsızlıklarından kaynaklı bir durumdur. Bazı zamanlarsa yemek borusundan gelen kötü koku ile karışabilmektedir. Bu şikayeti olan kişilerin öncelikli olarak bir diş doktoruna görünmesi uygun olacaktır.

Ağızda İltihap Kokusu Neyin Habercisidir?

Vücudumuzdaki bütün halinde bir sinir sistemidir ve bir bölgedeki ağrı veya rahatsızlıklar başka bir bölgedeki ağrı ve rahatsızlıkların habercisi olabilir. Ağızda hissedilen ağrı ve iltihaplanmalar öncelikli olarak solunum ve sindirim sistemindeki rahatsızlıkların işaretçisidir.  Ağızda iltihap kokusu da aşağıdaki rahatsızlıkların habercisi olabilir:

 • Diş hastalıkları, diş çürükleri, diş yapısındaki bozulmalar, diş eti iltihaplanmasAğızda İltihap Kokusuı
 • Midede oluşan enfeksiyonlar
 • Boğazda ve bademcikte meydana gelen enfeksiyonlar ve rahatsızlıklar
 • Tümörler
 • Dil kökünde oluşabilecek mantar enfeksiyonları
 • Akciğerde meydana gelen rahatsızlıklar ve enfeksiyonlar
 • Metabolik rahatsızlıklar

Ağızdan iltihap kokusu gelmesi ihmal edilmemesi gereken bir işarettir ve bu şikayeti olan hastaların bir an önce doktora görünmesi faydalı olacaktır. Göz ardı edilmesi halinde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hasta öncelikli olarak diş doktorunda muayene olmalıdır. Eğer diş tedavisinde herhangi bir rahatsızlık tespit edilemezse hasta kulak burun boğaz uzmanına muayene olmalıdır. Burada da herhangi bir rahatsızlık belirtisine rastlanmazsa hastanın iç hastalıklar bölümünde muayene olması gerekir.

Diş çürükleri, hijyene dikkat edilmemesi ve ağızda kalan gıda artıkları ağızda sülfür oluşumuna neden olur. Ağız kokusu oluşumunun sebebi de ağızda biriken sülfürdür.

Ağız Kokusu

Teknolojinin gelişmesiyle tıp dünyasında da teknolojik imkanlardan faydalanma oranı artmıştır. Bazı kliniklerde ağız kokusunun tedavisi konusunda ciddi çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Halitometre ismi verilen bir cihaz aracılığıyla sülfür gazı ölçümlenerek sınıflandırma yapılıyor ve bu sınıflandırmayla Tip 0, 1, 2, 3, 4 ve 5 şeklinde ağızdaki koku derecelendiriliyor. Bu derecelendirmeye göre:

 • Tip 0 normal bir ağız kokusu
 • Tip 1 ve tip 2 ağızla ilgili rahatsızlıklar
 • Tip 3 mide
 • Tip 4 akciğere bağlı ağız kokusu
 • Tip 5 ise psikolojik koku duyumu olarak belirtilir.

Halitometrenin güvenilirliği hala tartışılan bir konudur ancak hastalık teşhisi aşamasında büyük kolaylık sağladığı da kabul edilen bir gerçektir.

 

Ağız kokusu bir çok nedenden kaynaklanabilir ama ilthap durumu ciddi bir ağız kokusu yaratmaktadır. Bu yazımız umarım sizlere ağız kokusunun neyden kaynaklandığı hakkında yardımcı olacaktır. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakılabilir. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ağızda İltihap

Ağızda Apse

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close