İltihaplar

Ağızda Oluşan İltihap Kokusu

Ağızda Oluşan İltihap Kokusu, Ağızda Oluşan İltihap Kokusu Nedenleri, Ağızda Oluşan İltihap Kokusu Tedavisi

Siz değerli okurlar için ağızda oluşan iltihap kokusu hakkında bir yazı hazırladım. İltihaplanmalar bazı sebeplerden kaynaklı olur, zaten biliyorsunuz ki bunu birçok yazımda inceledim.İltihaplanmalardan kaynaklı oluşan kokuları da ağızda iltihaplanmalarda örnek olarak gösterebilirim. Bu noktada ağızda oluşan iltihap kokusunun incelediğimde yine dişte veya diş etinde meydana gelen bir iltihaplanmadan kaynaklandığını öne sürebilirim. Tabi ki daha büyük bir sebepten herhangi bir iç organın iltihaplanmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu noktada yazımda ağızdan gelen iltihap kokusunun sebepleri nelerdir, neden olur, tanısı için ne yapmalıyız sorularına cevaplar aradım.Yazımda ayrıca ağız kokusunu nasıl geçiririz noktasına değindim. Eninde sonunda bu problemle karşılaştığımız için ağızda ki kokuyu gidermeliyiz.

Ağızda Oluşan İltihap KokusuAğızda Oluşan İltihap Kokusu

 

Ağızdan gelen iltihap kokusu pek çok iç hastalığın belirtisi olabileceği gibi, diş ve diş eti iltihabı kaynaklı oluşabilmektedir. Hasta bu şikayetten dolayı öncelikli olarak diş doktoruna başvurabilir, diş doktoru gerekli kontrolü yaptıktan sonra tedavi için ağız bakım ürünleri önerebilir veya çürük varsa onun için diş çekimi, dolgu gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

 

Ağızda Oluşan İltihap Kokusu Nedenleri

Genel olarak ağızda oluşan iltihap kokusu nedeni olarak şu hastalıkları görmekteyiz;

  • Diş çürükleri veya diş etinde oluşan iltihaplar
  • Sinüzit, bademcik veya geniz eti iltihaplanmaları
  • Akciğer enfeksiyonu
  • Mide, bağırsak üzerinde oluşan iltihaplar
  • Tümör
  • Dil üzerinde veya kökte mantar

Ağızda Oluşan İltihap Kokusu Tedavisi

Dişinizde bulunan çürükler sülfür oluşturur ve sülfür iltihap gibi bir koku salar. Diş üzerinde yapılan köprü işlemleri de yine koku yapıcı bir etken olarak karşımıza çıkar.

Dişler ile ilgili gerekli kontroller yapıldıktan sonra koku nedeni olarak bir bulguya rastlanılmazsa KBB konusunda uzman bir hekime başvurulmalıdır. Patolojik bir hastalıktan dolayı ağızda iltihap kokusu oluşuyorsa bu durumun tespiti ve sonrasında tedavisi uygulanır. Sinüzit problemi yaşayan bireylerin de ağzında iltihap kokusu hissetmesi çok normaldir. Genzinize sinüzit nedeni ile inen akıntı nefesle karışarak kötü bir koku oluşturur ve bu çevrenizdeki insanları da rahatsız edebilir.

Ağızda Oluşan İltihap Kokusu TedavisiKBB ile problem tespit edilemezse, sorunun tespiti için iç hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Bazı hastanelerde bulunan Halinometre isimli cihaz sayesinde iltihap kokusunun kaynağı çok kısa bir zaman içerisinde bulunabilmektedir. Bu cihaz, koku içerisinden sülfür miktarının ölçümünü yaparak, bir değer verir. 0 ile 5 arasında verdiği bu değere göre, iltihap kokusunun kaynağını bulur. 0 değeri bireyin ağzının içerisinde normal bir koku olduğunu gösterir. 1 – 2 ise ağızda iltihaplı bir bölge olduğunu gösterir. 3 ise mide rahatsızlığına dalalettir. 4 ise akciğerlerde iltihap oluşmuş demektir. 5 ise koku tamamen hastanın psikolojisinden kaynaklı hissettiği bir koku olarak yorumlanır. Cihazın güvenilirliği tam olarak kanıtlanmasa da, doğruluk payı oldukça yüksektir. Bu nedenle pek çok hekim, Halinometre sonuçlarını esas alarak tedavi ve teşhis teknikleri uygulamaktadır.

 

Ağız kokusu tabiki sadece iltihaptan kaynaklanmaz fakat bizler genelde ilthabın yarattığı kötü kokuya değinmek için bu yazı sunduk, umarım faydalı olmuştur. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımız da sizlere yararlı olacağını düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Ağızda Apse

Ağızda İltihap

Ağızda İltihap Kokusu

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close