İltihaplar

Ağızda Oluşan İltihap Kokusu

Ağıza gelen iltihap kokusu pek çok iç hastalığın belirtisi olabileceği gibi, diş ve diş eti iltihabı kaynaklı oluşabilmektedir. Hasta bu şikayetten dolayı öncelikli olarak diş doktoruna başvurabilir, diş doktoru gerekli kontrolü yaptıktan sonra tedavi için ağız bakım ürünleri önerebilir veya çürük varsa onun için diş çekimi, dolgu gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

ağız kokusu

Ağızda Oluşan İltihap Kokusu Nasıl Geçer

Genel olarak ağızda oluşan iltihap kokusunun nedeni olarak şu hastalıkları görmekteyiz;

  • Diş çürükleri veya diş etinde oluşan iltihaplar
  • Sinüzit, bademcik veya geniz eti iltihaplanmaları
  • Akciğer enfeksiyonu
  • Mide, bağırsak üzerinde oluşan iltihaplar
  • Tümör
  • Dil üzerinde veya kökte mantar

Dişinizde bulunan çürükler sülfür oluşturur ve sülfür iltihap gibi bir koku salar. Diş üzerinde yapılan köprü işlemleri de yine koku yapıcı bir etken olarak karşımıza çıkar.

Dişler ile ilgili gerekli kontroller yapıldıktan sonra koku nedeni olarak bir bulguya rastlanılmazsa KBB konusunda uzman bir hekime başvurulmalıdır. Patolojik bir hastalıktan dolayı ağızda iltihap kokusu oluşuyorsa bu durumun tespiti ve sonrasında tedavisi uygulanır. Sinüzit problemi yaşayan bireylerin de ağzında iltihap kokusu hissetmesi çok normaldir. Genzinize sinüzit nedeni ile inen akıntı nefesle karışarak kötü bir koku oluşturur ve bu çevrenizdeki insanları da rahatsız edebilir.

ağızda iltihap kokusu

KBB ile problem tespit edilemezse, sorunun tespiti için iç hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Bazı hastanelerde bulunan Halinometre isimli cihaz sayesinde iltihap kokusunun kaynağı çok kısa bir zaman içerisinde bulunabilmektedir. Bu cihaz, koku içerisinden sülfür miktarının ölçümünü yaparak, bir değer verir. 0 ile 5 arasında verdiği bu değere göre, iltihap kokusunun kaynağını bulur. 0 değeri bireyin ağzının içerisinde normal bir koku olduğunu gösterir. 1 – 2 ise ağızda iltihaplı bir bölge olduğunu gösterir. 3 ise mide rahatsızlığına dalalettir. 4 ise akciğerlerde iltihap oluşmuş demektir. 5 ise koku tamamen hastanın psikolojisinden kaynaklı hissettiği bir koku olarak yorumlanır. Cihazın güvenilirliği tam olarak kanıtlanmasa da, doğruluk payı oldukça yüksektir. Bu nedenle pek çok hekim, Halinometre sonuçlarını esas alarak tedavi ve teşhis teknikleri uygulamaktadır.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close