İltihaplar

Akciğer İltihabı Belirtileri

Akciğer İltihabı, Akciğer İltihabının Belirtileri Nelerdir?, Akciğer İltihabı Nasıl Oluşur?

Siz değerli okurlar için akciğer iltihabı belirtileri hakkında bir yazı hazırladım.  Yazımda akciğer iltihabı belirtileri nedir, neden olur, nasıl oluşur gibi sorulara cevaplar aradım. Akciğer iltihabının en baş sebebi tabi ki sigaradır. Sigaradan uzak durmak akciğer enfeksiyonunun yüksek derecede önüne geçecektir. Akciğer iltihabı diğer adıyla akciğer enfeksiyonu problemi yaşadığınızda mutlaka doktora görünmelisiniz.Akciğer belirtilerini zaten sıraladım ve bu belirtilerden herhangi bir tanesiyle karşılaşırsanız hiç beklemeden doktora görünmelisiniz. İyi okumalar.

Akciğer İltihabı

Akciğer iltihabı, vücudun diğer bölgelerinde oluşan iltihap vakalarına göre daha vahim olmakla beraber aynı zaman’da ilerleyen süreç içerisinde önlemi alınmadığı takdirde ölümle sonuçlanan önemli bir iltihap hastalığı olarak belirtilmektedir. Bu rahatsızlık ile birlikte seyir eden faktörlere dayalı olarak geri dönüşü olmayan hastalıklar meydana gelmektedir. Akciğer iltihabının belli bir insan cinsiyeti ve yaşa hitabı yoktur ve genellikle her yaşta görülmekte olan bir vaka olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Akciğer iltihaplanmasının başlıca hastalıkları arasında yer alan Pnömoni adında ki rahatsızlık akciğerde oluşan iltihaplanma sonucu meydana gelen önemli bir hastalık olarak bilinmekte.

Bu hastalığın en büyük tetikçileri arasında yer alan sigaranın yanı sıra aynı zaman’da kimyevi maddeler ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların başlangıcı ile birlikte başlamaktadır. Oluşmasına bağlı olarak bir çok faktör üzerinden meydana gelmekte olan akciğer iltihaplanması, nedeni arz eden teşhisi konulursa kolay ve kısa bir süre içerisinde tedavi süreci sonlandırılmaktadır. Fakat sebebi saptanamayan ve geç kalınmış bir tedavisi var ise oldukça zor ve geri dönüşü olmayan hastalıkların azmasına sebep olmaktadır.

Akciğer İltihabının Belirtileri Nelerdir?

  • Üşüme ve bunun oluşumuna bağlı olarak titremeler oluşmaktadır
  • Belirtiler arasında göğüs bölgesinde şiddetli veya iğne sancısı gibi ağrılar meydana gelmektedir
  • Öksürme esnasında akciğer iltihabına maruz kalan kişinin tükürüğünde kan görülebilmektedir
  • Kişide halsizlik ve odaklanma sorunu oldukça sıklıkla görülen bir durumdur
  • Durduk yere üşüme hissine kapılma
  • Kişi yüksek ateşe maruz kalarak, zaman zaman mide bulantıları da seyir göstermektedir

Akciğer İltihabı Nasıl Oluşur?

Akciğer iltihabı kişide bir anda oluşacağı gibi, aynı zaman’da bir salgın olarak ta başka birinden bulaşan rahatsızlık olarak ta bilinmektedir. Bu vaka ilk etapta yüksek ateş, halsizlik belirtileri ve ayrıca titreme gibi ani oluşabilecek faktörler ile meydana gelmektedir. İlki olarak ortaya çıkmakta yardımcı olan bu etkenler akabinde iltihaplanmanın sürecini de başlatmaktadır. Tedavi sürecine geç kalınması halinde bu etkenlerin yanı sıra aynı zaman’da kişinin öksürük esnasında tükürüğünde kan görülebilmektedir.

Aşağıdaki fotoğrafta iltihaplanmış, enfeksiyon kapmış bir akciğer filmi (röntgeni) görebilirsiniz.

Özellikle göğüs kısmı başta olmak üzere, vücudunuzun deri bölgelerinde morarma ve şiddetli öksürükte beraberinde seyir gösteriyorsa, mutlaka en kısa zaman zarfında göğüs hastalıkları alanında uzman bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Yapılan test aşamaları içerisinde doktorunuz hastanede yatırılarak tedavi görmenizi isteyebilir, doktorun kurallarına uyarak tedavi süresince hastane de kalmanız sağlığınız açısından önem taşımaktadır.

Yazımın sonuna gelirken şuna dikkat etmelisiniz ; akciğer enfeksiyonu yani akciğer iltihabına dair bir belirtiyle karşılaştıysanız , lütfen en kısa sürede doktorunuza, aile hekiminize başvurunuz. İnternetten edindiğiniz bilgiler ile tedavi olmak sağlık probleminize iyi gelmeyebilir. İnternet bir tedavi amacı değil, sadece bilgi alma aracıdır. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close