İltihaplar

Apse İçin Antibiyotik

Apse Nedir, Apseye  Antibiyotik Tedavisi

Siz değerli okurlar için apse için antibiyotik tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Apselerin ağrısı çekilmez ve katlanılmaz bir sancıdır.  Yazımda apse nedir , neden olur , nasıl tedavi edilir , antibiyotikle tedavisi gibi sorulara cevap aradım. Apseler sıcak ve soğuk olarak iki kategoride incelenir. Bu noktada sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. İyi okumalar.

Apse Nedir

Genel olarak apse denilen bu rahatsızlık ağız içinde ki iltihabın belli bir noktada bir araya gelerek hafif ve gayet sancılı bir şişlik oluşturmasına verilen addır. Ve hemen hemen her bireyde bur problem durumunda iltihap bir araya geldiği dokuya karışır. Bu da bedeninizin mikroorganizma enfeksiyonuna verdiği refleks sonucu oluşur.

Apse NedirTüm insanlığa eziyet eden bu hastalık Soğuk ve Sıcak olarak iki çeşide bölünür. Sıcak apseler birden fazla mikroorganizma çeşidinin dokulara yerleşim kurarak oluşturmuş olmaktan çekinmedikleri bir rahatsızlıktır. Ve apsenin bu çeşidi vücut ısısını yükseltir. Bir başka belirgin özellikleri; şişlik dokuda kızarıklık ve maalesef ki yüksek ağrıdır. Apsenin dört bir yanı sertleşmiştir lakin iç kısmı oldukça yumuşaktır. Dokunsan patlayacak gibi gelir ama dokunduğun an çekeceğin acı psikolojik olarak seni apseye dokunmamaya iter.

Soğuk apseler ise en çok verem rahatsızlığında meydana gelen bir rahatsızlık çeşididir. Bu apsenin çeşidinde apseye dokunulduğunda sıcaklık ve acı duyulmaz. Lakin apseler patladığında sıcak apse gibi enfeksiyon meydana gelir.

Apseye  Antibiyotik Tedavisi

Apselerin oluşumuna etki eden nedenin öznesi mikroorganizmalar olduğundan dolayı, apseyi tedavi edebilmek için izlenecek temel yol antibiyotik kullanımıdır. Lakin antibiyotik tedavisi her daim yalnız başına kahraman olamayabilir. Bunun için ilk olarak apsenin içerisinde ki hain sıvının drene edilmesi gerekmektedir. Apse kendiliğinden patlamış ve irin drene ediliyorsa antibiyotik tedavisi yalnız başına da gayet yeterli olacaktır. Şayet apse patlamak gibi bir sevap işlemediyse; cerrahi bir operasyonla drene işlemi yapılmalıdır. Ardından ağız yolu ile alınan antibiyotikler ve yapısında antibiyotik bulunduran kremler kullanılarak tedavi süreci ilerletilir.

Sıcak apseler de her hastaya verilebilecek antibiyotikler kullanılırken soğuk apsede verem hastaları için üretilen ve onlara uygun antibiyotikler yazılmaktadır. Apse rahatsızlığı tedavisinin gecikmemesi gereken bir hastalık sayılmaktadır. Apsenin bünyesinde yetişen mikroorganizmalar yerinde duramayıp çevre dokulara seyahat ederek yeni bir apselerin oluşumuna sebep olabilir. Ki buna ek olarak damar yolları ile de haşır neşir olarak damarlarınızda kanama riski oluştururlar. Apseden kaynaklanan rahatsızlığa yakalanan bireylerin bilinçli davranarak doktor kontrolünde ilaç kullanmaları gerektiğini hatırlatmayı da es geçmeyelim.

 

Yukarıdaki yazımız umarım sizlere bu konuda yardımcı olmuştur.  Yazımızla bağlantılı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakmak isteyebilirsiniz. Acil şifalar dileriz.

Apse Ameliyatı

Diş Apsesine Ne İyi Gelir

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close