İltihaplar

Apse İçin Antibiyotik

Apse için kullanılan antibiyotik, Genel olarak apse denilen bu rahatsızlık ağız içinde ki iltihabın belli bir noktada bir araya gelerek hafif ve gayet sancılı bir şişlik oluşturmasına verilen addır. Ve hemen hemen her bireyde apsen durumunda iltihap bir araya geldiği dokuya karışır. Bu da bedeninizin mikroorganizma enfeksiyonuna verdiği refleks sonucu oluşur.

Tüm insanlığa eziyet eden bu hastalık Soğuk ve Sıcak olarak iki çeşide bölünür. Sıcak apse birden fazla mikroorganizma çeşidinin dokulara yerleşim kurarak oluşturmuş olmaktan çekinmedikleri bir rahatsızlıktır. Ve apsenin bu çeşidi vücut ısısını yükseltir. Bir başka belirgin özellikleri; şişlik dokuda kızarıklık ve maalesef ki yüksek ağrıdır. Apsenin dört bir yanı sertleşmiştir lakin iç kısmı oldukça yumuşaktır. Dokunsan patlayacak gibi gelir ama dokunduğun an çekeceğin acı psikolojik olarak seni apseye dokunmamaya iter.

Soğuk apse ise en çok verem rahatsızlığında meydana gelen bir rahatsızlık çeşididir. Bu apse çeşidinde apseye dokunulduğunda sıcaklık ve acı duyulmaz. Lakin apse patladığında sıcak apse gibi enfeksiyon meydana gelir.

Antibiyotikler
antibiyotik

Apseye İyi Antibiyotikler

Apse oluşumuna etki eden nedenin öznesi mikroorganizmalar olduğundan dolayı, apseyi tedavi edebilmek için izlenecek temel yol antibiyotik kullanımıdır. Lakin antibiyotik tedavisi her daim yalnız başına kahraman olamayabilir. Bunun için ilk olarak apsenin içerisinde ki hain sıvının drene edilmesi gerekmektedir. Apse kendiliğinden patlamış ve irin drene ediliyorsa antibiyotik tedavisi yalnız başına da gayet yeterli olacaktır. Şayet apse patlamak gibi bir sevap işlemediyse; cerrahi bir operasyonla drene işlemi yapılmalıdır. Ardından ağız yolu ile alınan antibiyotikler ve yapısında antibiyotik bulunduran kremler kullanılarak tedavi süreci ilerletilir.

Sıcak apse de her hastaya verilebilecek antibiyotikler kullanılırken soğuk apsede verem hastaları için üretilen ve onlara uygun antibiyotikler yazılmaktadır. Apse rahatsızlığı tedavisinin gecikmemesi gereken bir hastalık sayılmaktadır. Apse bünyesinde yetişen mikroorganizmalar yerinde duramayıp çevre dokulara seyahat ederek yeni bir apse vakası daha inşa edebilir. Ki buna ek olarak damar yolları ile de haşır neşir olarak damarlarınızda kanama riski oluştururlar. Apse rahatsızlığına yakalanan bireylerin bilinçli davranarak doktor kontrolünde ilaç kullanmaları gerektiğini hatırlatmayı da es geçmeyelim.

Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close