İltihaplar

Apse Nasıl Oluşur ve Apse İçin Antibiyotik

Apse İçin Antibiyotik

Apse oluşması iltihabın bir noktada birikmesi ile şişlik oluşarak dışarıya vurması şeklinde ortaya çıkar. Vücudun doğal olarak mikroorganizmalar nedeni ile oluşan enfeksiyona karşı verdiği bir tepki olduğundan nerede çıkacağı belli olmayabilir.

Kişiye fazlası ile rahatsızlık vermesi nedeni bu duruma karşı kullanılacak olan ilaçlar ile etkili sonuçlar alınabilir. Rahatsızlık duyanlar apse için antibiyotik kullanabilirler. Antibiyotiklerin etkisi ile kısa sürede şişlik inerek içerisindeki enfeksiyonundan vücuttan atılması sağlanmış olunur.

Sıcak ve soğuk apse olarak iki ayrılır. Apse oluşması halinde çoğunlukla antibiyotik kullanımı ile tedavi edilir.

Apse Nasıl Oluşur?

Enfeksiyon oluşması ile ortaya çıkan kızarık ve şişkinliğin sonucunda apse oluşur. Devamlı ağrı ve hassaslık oluşturduğu için kişiyi rahatsız eder. Mikroorganizmaların vücuda girmesi ile enfeksiyon oluşturması sonucunda meydana gelen iltihap nedeni ile apse oluşumu ortaya çıkmaktadır.

Apsenin tedavi edilmesi ve irinin akmasının ardından bu durumdan kurtulmak mümkündür. Ancak bölge ile devamlı olarak uğraşılması ve mikrop kapması durumunda irin aktıktan sonra da farklı sorunlara ile uğraşmak zorunda kalınabilir.

Apse alandaki mikroorganizmalar nedeni ile meydana geldiği için zamanla şişlik ve ağrı ile kendini göstererek daha sonrasında irin oluşması durumudur. Bu durum sonrasında oluşan irin tepe veren şişlikten akarak bölgenin temizlenmesi sağlanmış olunur. Farklı bölgelerde oluşabileceği için zaman zaman herkesin uğraşmak zorunda olduğu bir sorundur.

Apse
Apse

Apse Tedavisi Nasıl Yapılır?

Farklı bölgelerde oluşan apse için tedavi seçenekleri arasından en çok kullanılan antibiyotik tedavisi olduğundan hastaların bu durumda doktor kontrolünde antibiyotik kullanması kısa sürede apsenin yok edilmesini sağlar. Özellikle dikkat edilmemesi ve enfeksiyon oluşması halinde apse sıklıkla karşılaşılacak bir sorundur. Oluşan bölgenin hijyenik açıdan temiz olması da oluşan sorunların artmasını engelleyeceği için temizleme yapılması önemlidir.

Tedavisi için düzenli antibiyotik kullanılması bölgedeki enfeksiyonun giderilmesinde etkili olduğundan hastanın farklı bir durumu söz konusu olmadığında ilk olarak tedavisine bu şekilde başlanır. Ayrıca apsenin hangi bölgede olduğu da tedavinin gidişatını değiştirebileceği için hastanın öncelikle kontrolünün yapılması tedavinin başarı oranını da etkiler.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close