Ayak

Ayak Parmağında İltihap

Ayak Parmağında İltihap, Ayak Parmağı İltihabı Nedenleri Nedir?, Ayak Parmağı İltihabı Bitkisel Tedavisi

Siz değerli okurlar için ayak parmağında iltihap hakkında bir yazı hazırladım.Yazımda ayak parmağı iltihabı nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir, bitkisel yollarla tedavisi gibi sorulara cevap aradım. Ayak parmağında iltihaplanma hem acı veren hem de kötü görünen bir hastalıktır… Bundan kaynaklı insanlar hemen bu rahatsızlıkla karşılaştıklarında doktora başvuruyorlar. Yazımda konuya dair kapsamlı bir araştırma aktardım. Umarım faydalı olur. İyi okumalar.

Ayak Parmağında İltihap

Ayak parmağında iltihap oluşumu kişiye hem ağrı hem de huzursuzluk veren bir rahatsızlıktır. Ayak parmağı iltihabı rahatsızlıklarının büyük bir kısmı genellikle tırnak batması sonucunda oluşmaktadır. Tırnak batması yüzünden oluşan ayak parmağı iltihaplarında tırnak batması rahatsızlığı ortadan kaldırıldığında genellikle ayak parmak iltihabı kendiliğinden geçmektedir.

Bazı ayak parmağı iltihap sorunları ise bozuk ayakkabı giyme sonucu oluşmaktadır. Bozuk ayakkabılar genellikle dar burunlu ve yapısal olarak dar yapılı ayakkabılardır. Mikrop kapmaktan dolayı oluşan ayak parmağı iltihabı da bazı zamanlarda görülen vakalardır.

Bazı kişilerin cilt hassasiyetleri bulunduğundan dolayı da ayak parmaklarında mantarlaşma ve iltihaplanma görülebilir. Bazı ayak mantarları kendiliğinden iltihap ta oluşturmaktadır. Bu tarz mantardan dolayı oluşan ayak parmağı iltihapları için mutlaka bir uzman hekim tarafından tedavi görmek mecburidir.

Ayak Parmağı İltihabı Nedenleri Nedir?

Ayak Parmağında İltihap

Ayak parmağı iltihabının bazı kişilerde oluşması vücutta bağışıklık düşmesinden ve cilt hassasiyetinden oluşabilir. Fakat bazı kişilerde oluşan ayak parmağı iltihabı ise sebepli bir şekilde oluşmaktadır. Ayak parmağı iltihabı nedenleri nedir? Ayak parmaklarında iltihap neden oluşur?

  • Yanlış ayakkabı seçimi
  • Enfeksiyon
  • Tırnak batması
  • Derin tırnak kesmesi
  • Ayak parmağına bir cam veya iğne batması
  • Parmaklarda yaşanan sakatlıklar
  • Ayak temizliğine dikkat edilmemesi
  • Çok uzun süre ayakkabı ve çoraplarla dolaşmak
  • Ayakta oluşan küçük bir yarayı tedavi edilmemesi

Ayak Parmağı İltihabı Bitkisel Tedavisi

Ayak parmağı iltihaplarının ilerlemiş olanları mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Eğer ayak parmağınızdaki iltihabın sebebini bilmiyorsanız yani tırnak batmasından veya mantar sebebi ile değil ise bitkisel yöntemlerle çok ilerlemeden tedavi edebilirisiniz.

Isırgan Suyu Kürü: Taze veya aktardan alınarak kurutulmuş ısırgan her gün bir tutam olmak üzere 250 gram suyun içerisinde 5 dakika kadar demlendikten sonra içilir. Isırgan içmeye bir hafta kadar devam edilir. Isırgan kaynatıldıktan sonra ısırganın posa şekline dönüşmüş lapasının suyu alınarak sadece ısırgan lapası iltihaplı olan ayak parmağı üzerinde 3 saat bekletilir. Bu küre bir hafta devam edildiğinde ayak parmağı iltihabının geçtiği görülmektedir.

 

Yukarıdaki yazımız genelde tırnak batması ile meydana gelen ayak parmağında iltihap hakkında hem bilgiler vermiş hem de çözümlerini sunmuştur. Umarım sizlere faydalı bir yazı sunmuşuzdur. Aşağıda konumuz ile alakalı diğer yazılarımız yer almaktadır. Acil şifalar dileriz.

Ayak Tırnağı İltihap

Ayak Tırnak İltihabı Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close