Tırnak

Ayak Tırnağı İltihap

Ayak Tırnağı İltihap, Ayak Tırnaklarında İltihap Neden Görülür?, Ayak Tırnaklarda İltihap Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Siz değerli okurlar için ayak tırnağı iltihap hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda ayak tırnaklarında meydana gelen iltihaplanmalar üzerinde durdum. Peki herkes soruyordur tırnak iltihabıyla ayak tırnak iltihabı arasında ki fark ne? Bu soru dahil ayak tırnak iltihaplanması neden olur, belirtileri nelerdir, ayak tırnak batması sebepleri, nedene yaşanır gibi sorulara cevap aradım. Ayak tırnağı iltihap sebepleri arasında yanlış kesilen tırnak sayılabilir mi akla gelen en önemli soruların başında geliyor olabilir. İyi okumalar.

Ayak Tırnağı İltihap

Genellikle dolama olarak adlandırılan ayak tırnağı iltihap rahatsızlığı halk arasında dolama olarak bilinmektedir. Bazı zamanlarda ayak tırnaklarında iltihap mikrop kapmaktan veya batık tırnak sebebi ile çıkabilir. Ağrı ve acı verici bir rahatsızlık olması itibari ile ilerlemiş durumdaki ayak tırnağı iltihapları için mutlaka uzman bir doktordan yardım almalıdır.

Ayak tırnağı batmaları ve iltihabı genellikle ayakların başparmaklarında görülür. Tırnak batması sonucunda şişlik, ağrı, iltihap ve tırnak çevresinde kanama gibi şikayetlerle karşı karşıya kalınabilir.

Tırnak batmalarından sonra oluşan iltihaplarda mutlaka batık tırnağın çıkartılarak iltihabın o şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Batık tırnak ayak parmağından çıkartılarak ayak parmağı rahatlatılırsa bazı az iltihapların kendiliğinden de geçtiği görülebilir.

Ayak Tırnaklarında İltihap Neden Görülür?

 • Yanlış kesilen tırnaklar sebebi ileAyak Tırnağı İltihap
 • Ayak parmak aralarında oluşan mantarların ayak tırnaklarına bulaşmasından dolayı
 • Parmakların bir miktar geniş olmasından dolayı parmakların birbirine çok değmesi
 • Tırnak kırılmaları
 • Tırnakların tabakalarında kalınlaşma
 • Ayağa küçük gelen ayakkabı kullanımı sebebiyle
 • Topuklu ve dar burunlu ayakkabılar sebebiyle
 • Tırnaklarda doğuştan olan veya daha sonradan oluşmuş yapısal bozukluklar
 • Enfeksiyon kapmaktan dolayı
 • Temiz olmayan çorap ve ayakkabı kullanmaktan
 • Aşırı terlemeden dolayı
 • Cilt hastalıklarından dolayı

Ayak Tırnaklarda İltihap Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Çok fazla ilerlemiş ayak tırnağı iltihaplanmalarında mutlaka doktor tarafından cerrahi müdahale gereklidir. Fakat tırnaktaki iltihap çok fazla ağrı verici ve rahatsız edici değilse, o zaman iki haftalık bir antibiyotik tedavisi ile ayak tırnağı iltihabı tedavi edilebilir.

Kükürtlü merhemler ve ayak tırnağı iltihabı üzerine sürülecek olan iltihap kurutucu merhemler de ayak tırnağı iltihaplarında etkilidir. Ayak tırnağı iltihabı tedavi edilirken kesinlikle dar ayakkabılar giyilmemesi de önemlidir. Ayaklar tedavi sürecinde nemli bir şekilde bırakılmamalı her yıkamadan sonra mutlaka kurulanmalıdır.

Ayak tırnaklarındaki oluşan iltihap tedavisinde bitkisel yöntemle tedavi etmek isteyen kişiler ayaklarını tuzlu ve sıcak su içinde bir müddet beklettikten sonra bir miktar zeytinyağı ile iltihaplı olan ayak parmağı üzerine masaj yaptıklarında iltihabın geçtiğini görebilirler. Aradığınız en yeni ve çekici kadınlar heyecanlı bir şekilde erkek partnerlerini beklemektedirler.

 

 

Yukarıdaki yazımız ayak tırnağında iltihap durumunun ve tedavisinin nasıl olacağı hakkında bilgiler vermiştir. Umarım sizlere bu konuda yardımcı olmuşuzdur. Yazımızda alakalı olarak  Ayak Tırnak İltihabı Tedavisi başlıklı yazımızda da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close