İltihaplar

Bademcik İltihabı

Bademcik İltihabı, Bademcik İltihabının Belirtileri, Bademcik İltihabının Tanısı, Bademcik İltihabından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Siz değerli okurlar için bademcik iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda bademcik iltihabı belirtileri nelerdir, nasıl teşhis edilir, tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Bademcik iltihabı çok sık yaşanan bir sağlık sorunudur. Büyüklerimiz hatta bademcik iltihaplanmasına vücudumuzun sigortasıdır gibi tanımlamalar yaparlar. Bademcik iltihabının çok sık rastlandığı hatta neredeyse ayda 1 bu problemle yaşayan insanlar vardır ki bu tip insanlar genelde bademciklerini aldırarak bu sağlık sorunundan kurtulmaya çalışırlar. Bende yazımda tüm bu soru işaretlerini ve hastalığı inceledim.İyi okumalar dilerim.

Bademcik İltihabı

Dışarıdan gelebilecek olan her türlü duruma göre vücudun savunma mekanizmasını oluşturan bademciklerde meydana gelen apselere bademcik iltihabı denmektedir. Bademcik iltihabında apseler boğazların şişmesine ve acımasına neden olmaktadır. Ağız yolu ile vücuda girmeye çalışan mikroplar bademcik üzerinde toplanır ve iltihap oluşturur. Öncelikle kendisini hafif kızarıklıklar ile göstermektedir.

Bademcik İltihabının Belirtileri

Bademcik İltihabı düzeyine göre farklı şekillerde kendisini göstermektedir. Genel olarak belirtileri şu şekilde olmaktadır.

 • Boğaz ağrısıBademcik İltihabı
 • Yutkunurken zorlanma
 • Yutkunurken boğaza bir şey takılma hissi yaşanması
 • Halsizlik
 • Ateş
 • Ağız kokusu
 • Boğazda ve boyunda şişmeler
 • Ses değişmesi

Bademcik iltihabı uzmanlar tarafından basit fiziki bir müdahale ile anlaşılmaktadır. Bademcik iltihabı teşhisi sonrasında en sık uygulanan tedavi yöntemi ise ilaçla tedavi olmaktadır. Mikropların kırılması için antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Ayrıca ağrıların dindirilmesi ve ateş düşürülmesi için de ağrı kesici verilmektedir. Tedavi süreçlerinde ilaç tedavisinin dışında süreci hızlandırmak ve bu enfeksiyondan daha çabuk kurtulmak için gargara yapılarak boğazın temizlenmesi de oldukça önemlidir. Bademcik iltihabı genellikle bir hafta içerisinde geçmektedir. Ancak hastaların bağışıklık sistemine göre bu süre daha da uzayabilmektedir.

Bademcik İltihabının Tanısı

Bademcik iltihaplarında vücudun dinlenmesi çok önemlidir.

 1. Sıvı tüketimi fazla olmalıdır.
 2. Aşırı derece de soğuk ve aşırı derecede sıcak yiyecekler tüketilmemelidir.
 3. Gün içerisinde birkaç defa tuzlu ve ılık su ile gargara yapılmalıdır.
 4. Bu süreçte çokça meyve tüketmek ve vitamin almak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 5. Boğaz pastilleri kullanılarak boğaz rahatlatılmalıdır.
 6. Bulunan ortamın kuru olmaması ve nemli olması gerekmektedir.
 7. Sigara içilmeyeceği gibi aynı zamanda sigara içilen ortamdan da uzak durulmalıdır.
 8. Bulunan ortam sürekli olarak havalandırılmalı ve toz olmamasına dikkat edilmelidir.

Bademcik İltihabından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

 • Sıvıların çok soğuk veya çok sıcak şekilde tüketilmemesi gerekir.
 • Sigara, alkol ve diğer maddelerden uzak durulmalıdır.
 • Toz  ve kuru havalardan kaçınılmalıdır.
 • Ev, ofis gibi tüm gün boyunca zaman geçirilen ortamlar düzenli aralıklar ile havalandırılmalıdır.
 • Özellikle de kış aylarında kalorifer petekleri yaşam alanlarının havasını almaktadır. Bu yüzden de kaloriferlerin üzerine biraz su koymak fayda sağlayacak ve ortamı nemlendirecektir.

 

Yazımız burada sonra ermektedir ve bademcikte meydana gelen iltihap hakkında sizlere detaylı bilgiler vermişizdir umarım. Konumuzla alakalı olarak Bademcik İltihabına İyi Gelen Bitkiler yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close