İltihaplar

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer,Bademcik İltihabı Nasıl Oluşur?,Bademcik İltihabı Belirtileri, Bademcik İltihabının Tedavisi

Siz değerli okurlar için bademcik iltihabı nasıl geçer sorusu hakkında bir yazı hazırladım. Bademcik iltihabı çok karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bademcik iltihabı vücudun savunma mekanizmasında bulunan bademciklerde oluşan apselerdir diyebiliriz. Bahsedilen apseler genellikle hastanın boğazının şişmesi ve acımasından kaynaklı kendisini hissetirmektedir. Bademcik iltihabı vücuda musallat olan mikroplarla savaştığının bir emaresidir. Ağız yoluyla vücuda sızan mikroplar bademciklere ulaşır ;  bu bölümde iltihap ve apse oluşumuna yol açar.  Yazımda kabaca tarif ettiğim bademcik iltihabı probleminin tedavisine dair çok ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirdim. İyi okumalar dilerim.

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer

Bademcik iltihabı nasıl geçer hakkında bilgi vermeden önce bademcik iltihabı neden olur soruna cevap vermek gereklidir. Bademcikler vücudu çeşitli mikroplara karşı korumakla görevli ilk savunucudur. Küçük dilin arkasında yemek ve soluk borusunun başlangıçlarında bulunur. Ağız yoluyla vücuda girmeye çalışan mikroplar buraya takılarak, içeriye girip daha kötü hastalıklar oluşturmadan, sadece bademcikler üzerinde beyaz beyaz apseler meydana getirirler. Bu apseler ise bademcik iltihabının göstergesidir.

İlk başta bademcikte kızarıkla başlar ki genelde bu kızarıklığı göremediğimiz için anlamayız. İlerleyen safhalarda boğaz ağrısı, yutkunamama, boğaza bir şey takılıyormuş hissi ve bununla birlikte gelen kusma isteği, ağız kokusu, sesi kaybetme veya değişmesi, ateş, halsizlik gelir.

Bademcik İltihabı Nasıl Oluşur?

Bademcik iltihabı kişiden kişiye ya da hava yoluyla bulaşabilir. Kapalı ortamlar ve hasta kişilerin kullandığı çatal, bardaktan yani tükürük temas eden ve mikrop barındırabilen her şeyden geçebilir. Özellikle bağışıklığın düştüğü zamanlarda bademcik iltihabına hemen yakalanılır. Yaz veya kış fark etmez.

Bademcik iltihabına yakalanmamak için hijyene dikkat edilmelidir. Gerek kişisel hijyen gerekse yemek için tüketilen sebze ve meyveleri yıkamadan yememek çok önemlidir. Mikroplar hasta birinin konuşurken çıkardığı tükürükle birlikte üzerinizdeki kıyafetlere bile yapışabilir. Sizin de bir şekilde temas etmeniz sayesinde kolaylıkla bademcik iltihabına yakalanabilirsiniz. Bu yüzden hasta olan kişiyle birlikte olduğunuz kıyafeti bile yıkamanız önem teşkil eder.

İçinde yaşadığınız yerin sık sık havalandırılması mikropların ortamdan uzaklaşmasını sağlar. Kışın yanan kalorifer ya da yazın çalışan klima ortamın havasını kurutarak sağlıksız hale getirir. Havada yüzen mikroplar ağızdan nefes almak suretiyle bademcik iltihabına neden olur. Ne kadar soğuk ya da ne kadar sıcak olursa olsun 2 saatte bir mutlaka pencere açılıp temiz hava içeri alınmalıdır. Hastalığa yakalanmış olunsa bile bu sayılanlar yapılmalıdır ki iltihap daha büyüyüp tekrarlamasın.

Bademcik İltihabı Belirtileri

  • Bademcik iltihabı rahatsızlığın seviyesine göre kendisini çeşitli belirtilerle ortaya çıkarmaktadır. Genel belirtiler şunlardır;
  • Boğaz ağrısıBademcik İltihabı Belirtileri
  • Yutkunurken boğaza bir şey takılma hissi
  • Halsizlik
  • Ateş
  • Ağız kokusu
  • Boğazda ve boyunda şişme
  • Ses değişmesidir
  • Bunların yanı sıra çocuklarda mide bulantısı ve kusma da görülebilmektedir.

Bademcik İltihabının Tedavisi

Bademcik iltihabının teşhisi son derece kolaydır. Uzman doktor tarafından bademciklerin görülmesi yeterlidir. Genellikle bademcik iltihabının tedavisi için antibiyotikler kullanılır. Şikâyetlerin arasında ateş ve ağrı varsa aspirin ve parasetemol içeren ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Medikal olarak satılan antiseptik ve anti bakteriyel özellik taşıyan gargaralar sayesinde çok çabuk iyileşme görülür. Genelde 3-4 günde semptomlar azalsa da bağışıklık sisteminin kuvvetine göre 10 güne kadar süreç uzayabilir. Eğer sadece bademcik iltihabı diyerek tedavi önemsenmezse pek çok tedavisi zor hastalıklara sebebiyet verir.

Bademcik iltihabının neden olduğu hastalıklar ise; birçok tehlikeli enfeksiyonlardır. Bunlardan bazıları; beyin zarı iltihabı yani menenjit, orta kulak iltihabı, kemik iliği iltihabı, eklem iltihapları, akciğer iltihabı, kalp ve böbrek iltihaplarıdır.

Bademcik İltihabının Tedavisiİlaç tedavisiyle birlikte, bademcik iltihabı için evde yapılacaklar ise; bol su içerek bademciklerin süreli yıkanmasını sağlamak, gıda ve sıvı alımına dikkat etmek, taze meyve ve sebze tüketmek, takviye edici vitamin kapsüllerinden yararlanmak, ortamın havasını kurumamasını sağlamak için havalandırmak ve nebulazatör ya da tencerede kaynayan suyu kullanmak, bitkisel içerikli kürler kullanmak, eczanede satılan antiseptik özellikli pastil kullanmaktır. Tüm bunlar sayesinde de bademciği daha savaşabilir hale getirmektir. Ayrıca yatak istirahati ile dinlemek ve terlemeyi kontrol altında tutulması sağlanmalıdır.

Bademciklerin ameliyat yoluyla alınması ise senede 6 kereden fazla bademcik iltihabına yakalananlar için uzman tavsiyesi alınarak yapılır. Bademciklerin nefes almayı ya da yemek yemeyi zorlaştıracak kadar şişmesi ve bu durumun uzun sürmesi önemi bir etkendir. Özellikle tek taraflı büyüyen bademcikler ise lenf dokusundan oluşan bu yapı hakkında başka hastalıkları da düşündürebilir. Şişen bademciklerin üzerinde sürekli yemek artığı kalması ise ağız kokusunu yoğunlaştırarak ve ağızda kötü bir tat bırakarak iştah kayıplarına ve sosyal yaşantı bozukluklarına neden olabilir.

 

Bademcik iltihabı bazen ciddi durumlara yol açabilir bunu unutmayınız ve her zaman bir uzmandan yardım alınız. Yukarıdaki yazımız merakınızı giderecek bilgileri umarım vermiştir. Konumuzla alakalı olarak ayrıca aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Bademcik İltihabına İyi Gelen Bitkiler

Bademcik İltihabı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close