Dişİltihaplar

Bebeklerde Diş Eti İltihabı

Bebeklerde Diş Eti İltihabı

Bebeklerin bağışıklık sistemleri doğdukları andan itibaren oldukça zayıftır. Bu yüzden, hijyene önem verilmeli, ve emen bebekler için, annelerin çok sağlıklı beslenmesi gerekir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili, doktorunuz size mutlaka bilgi verecektir.

Sağlıklı beslenmeyen annelerin bebeklerin çeşitli enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Bebeklerde diş eti iltihabı en sık karşılaşılan sorundur.


Emzirme Döneminde Beslenme

 Kadınlar için en zorlu dönemlerden biri olan gebelik ve emzirme döneminde, hem kendi sağlığınız, hem de bebeğinizin sağlığı için, beslenmenize özen göstermelisiniz. Özellikle bebeklerde, sindirim sistemleri de zayıf olduğu için, gaz yapabilecek gıdalardan uzak durmalısınız.

 

Bol sebze ve meyve tüketmek, gerekli vitaminlerin sütünüze geçmesini sağlayacaktır. Emziren annelerde beslenme ile ilgili internette pek çok makale bulabilirsiniz.


Bebeklerde Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Diş eti iltihabı belirtileri arasında öncelikli olarak;

 

  • Diş yuvalarında şişme,
  • Kötü koku,
  • Huysuzluk,
  • Ateş,
  • Diş etinde kızarıklık görülebilir.

 

Bu belirtiler, her yaşta karşılaşılan diş eti iltihabı belirtileri arasında yer alır. Bebeklerde süre genel olarak, süt dişlerinin başlaması ile ortaya çıkar. Ancak, annede bulunan enfeksiyonlar, süt ile bebeğe de geçebileceği için, anneler de sağlıklarına özen göstermeli, göğüslerini temiz tutmalılardır.

www.iltihap.net
www.iltihap.net

 

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Neden Olur?

 

Şeker bağışıklık sistemini zayıflatan ve enfeksiyonların beslenmesini sağlayan bir gıdadır. Bu yüzden fazlasından kaçınılması gerekir. Bebeklerin beslenmesi döneminde şeker, bal, çikolata gibi şeker yüklü besinlerden kaçınılmalı, özellikle biberonla ek gıdaların içerisinde veriliyorsa, gece yatmadan önce, hafif, temiz, yumuşak ve nemli biz bezle temizlenmelidir.

 

Şeker dışında, diş çıkartma ve süt dişleri dönemlerinde bebeklerin anneler tarafından, çocukların da dişleri, kendileri tarafından düzenli olarak  temizlenmesi sağlanmalıdır. Ağızda kalan yemek kırıntıları, ağızda bakteriyel bir tabaka oluşturarak, bölgenin iltihaplanmasına neden olurlar.

 

Anneler Dikkat!

 

Özellikle annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri, nasılsa emziriyorum diye, kendi ağızlarına aldıkları kaşıkları tekrar çocuklarında kullanmalıdır. Bazen enfeksiyonlar, süte geçmeden, tolere edilse bile, ağzınızda bulunan bakteriler, kaşık, bardak transferi ile direk olan çocuğunuza aktarılır, dikkatli olunması gerekir.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close