İltihaplar

Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı

Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı, Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı Tedavisi, Bebekleri İdrar Yolu İltihabından Korumanın Yolları

Siz değerli okurlar için bebeklerde idrar yolu iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda bebeklerde idrar yolu iltihabı neden olur, belirtileri nelerdir, teşhisi nasıl konur, bebeklerde idrar yolu iltihabı tedavisi, ne iyi gelir gibi sorulara cevaplar aradım. Bebeklerde yaşanan bu rahatsızlık noktasında ilk sorulan sorulardan biri:” Bebeğim idrarını tutamıyor acaba idrar yolu iltihabı mı oldu?”. Ayrıca anne babaların en çok konuyla alakalı merak ettiği diğer soru da: “Bebeğimin altını sık temizlemediğim için mi idrar yolu iltihabı oluyor?”. Elbette bu iki önemli soruya ve diğer soruların tamamına cevap verdim.Yazımda bebeklerde idrar yolu iltihabı hakkında cevap vermediğim, atladığım bir kısım olursa mutlaka yorumlara veya iletişimden bana sorabilirsiniz. İyi okumalar.

Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı

Bebeklerde İdrar Yolu İltihabıBebeklerin çok fazla bağışıklık sistemi oluşmadığından dolayı bebeklerde idrar yolu iltihabı boğaz iltihabından sonra en fazla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Bebeklerde görülen idrar yolu iltihaplanmaları genellikle mikrop kapmadan ve bağırsaklarda oluşan bakterilerin idrar yoluna ulaşmasından dolayı olmaktadır.

Bebeklerde oluşan idrar yolu iltihapları çok hızlı bir şekilde teşhis edilebilir. Yapılan birkaç idrar tahlili ve kan tahlilinden sonra iltihap hemen teşhis edilebilir. Bebeklerdeki idrar yolu iltihaplanması kız bebeklerde erkek bebeklere nazaran çok daha sıklıkla rastlanan rahatsızlıklardan birisidir.

Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı Tedavisi

Çok kolay bir şekilde bebeklerdeki idrar yolu iltihapları tedavi edilebilir. Umursanmadan tedavi edilmeyen bu rahatsızlık daha sonradan kronik bir hale dönüşebilir. Sürekli kendini yenileyen bebeklerde idrar yolu iltihaplanması tedavi edilmediği takdirde bir müddet sonra böbrek yetmezliğine dönüşebilir.

Bebekleri İdrar Yolu İltihabından Korumanın Yolları

Bazı bebekler doğuştan biyolojik olarak idrar yollarında problemle doğarlar. İdrar yolları enfeksiyonlarına çok meyilli olan bebeklerde mikroplardan korunma çok önemlidir. İdrar yolları enfeksiyonu bebeklerde bir kez tedavi edildikten sonra tekrar etme riski büyüktür. Bebeklerin idrar yolu enfeksiyonu olmaması için neler yapmalıdır?

Bebekleri İdrar Yolu İltihabından Korumanın YollarıBebeğin İdrarını Tutması: İdrar tutmak küçük bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde de idrar yolu iltihaplarına sebep olmaktadır. Tuvalet yapma alışkanlığı kazanırken bebeklikten çıkmış çocuklarınızın idrarını tutmasına sebep olmayınız.

Kabızlıktan Korunma: Bebeklerde idrar yolları enfeksiyonu oluşmaması için mutlaka kabızlık oluşumunu engelleyecek gıdaların sürekli yedirilmesi gerekmektedir. Bebeklerde kabızlık oluşması bebeğin daha hızlı bir şekilde idrar yolu enfeksiyonu geçirmesine sebep olur.

Sıvı Tüketimi: Bebeklerde çok bol sıvı tüketimine dikkat edilmeli kesinlikle bebeğin vücudu susuz bırakılmamalıdır. Bebeklerde su tüketimine dikkat edildiğinde boğaz iltihaplarının da önüne geçilmiş olur.

Anne Sütü: Bebeğin anne sütü alımı bebekte idrar yolu enfeksiyonu ve idrar yolu iltihaplanması rahatsızlıklarına iyi gelmekte ve oluşmasını engellemektedir. Su tüketimi gibi anne sütü tüketimi de boğaz enfeksiyonlarından korunmasını sağlamaktadır.

Bebeklerde Temizlik: Bebeğin idrar yollarının ve bedeninin mikrop kapmaması için bebeğin hijyen durumuna çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebekler sık sık banyo yaptırılmalı ve temiz tutulmalıdır.

 

Bebeğinizde meydana gelen rahatsızlıklar konusundan dikkatli olmanız gerektiği uyarısından bulunarak yazımıza son veriyoruz. Herhangi bir duruma karşı  doktorunuzdan randevu almayı unutmayınız. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Çocuklarda ve Bebeklerde Göz İltihabı

Bebeklerde Kulak İltihabı

Bebeklerde Diş Eti İltihabı

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close