İltihaplar

Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı

Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı

Bebeklerin çok fazla bağışıklık sistemi oluşmadığından dolayı bebeklerde idrar yolu iltihabı boğaz iltihabından sonra en fazla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Bebeklerde görülen idrar yolu iltihaplanmaları genellikle mikrop kapmadan ve bağırsaklarda oluşan bakterilerin idrar yoluna ulaşmasından dolayı olmaktadır.

Bebeklerde oluşan idrar yolu iltihapları çok hızlı bir şekilde teşhis edilebilir. Yapılan birkaç idrar tahlili ve kan tahlilinden sonra iltihap hemen teşhis edilebilir. Bebeklerdeki idrar yolu iltihaplanması kız bebeklerde erkek bebeklere nazaran çok daha sıklıkla rastlanan rahatsızlıklardan birisidir.

Çok kolay bir şekilde bebeklerdeki idrar yolu iltihapları tedavi edilebilir. Umursanmadan tedavi edilmeyen bu rahatsızlık daha sonradan kronik bir hale dönüşebilir. Sürekli kendini yenileyen bebeklerde idrar yolu iltihaplanması tedavi edilmediği takdirde bir müddet sonra böbrek yetmezliğine dönüşebilir.

Bebekleri İdrar Yolu İltihabından Korumanın Yolları

Bazı bebekler doğuştan biyolojik olarak idrar yollarında problemle doğarlar. İdrar yolları enfeksiyonlarına çok meyilli olan bebeklerde mikroplardan korunma çok önemlidir. İdrar yolları enfeksiyonu bebeklerde bir kez tedavi edildikten sonra tekrar etme riski büyüktür. Bebeklerin idrar yolu enfeksiyonu olmaması için neler yapmalıdır?


bebek1

Bebeğin İdrarını Tutması: İdrar tutmak küçük bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde de idrar yolu iltihaplarına sebep olmaktadır. Tuvalet yapma alışkanlığı kazanırken bebeklikten çıkmış çocuklarınızın idrarını tutmasına sebep olmayınız.

Kabızlıktan Korunma: Bebeklerde idrar yolları enfeksiyonu oluşmaması için mutlaka kabızlık oluşumunu engelleyecek gıdaların sürekli yedirilmesi gerekmektedir. Bebeklerde kabızlık oluşması bebeğin daha hızlı bir şekilde idrar yolu enfeksiyonu geçirmesine sebep olur.

Sıvı Tüketimi: Bebeklerde çok bol sıvı tüketimine dikkat edilmeli kesinlikle bebeğin vücudu susuz bırakılmamalıdır. Bebeklerde su tüketimine dikkat edildiğinde boğaz iltihaplarının da önüne geçilmiş olur.

Anne Sütü: Bebeğin anne sütü alımı bebekte idrar yolu enfeksiyonu ve idrar yolu iltihaplanması rahatsızlıklarına iyi gelmekte ve oluşmasını engellemektedir. Su tüketimi gibi anne sütü tüketimi de boğaz enfeksiyonlarından korunmasını sağlamaktadır.

Bebeklerde Temizlik: Bebeğin idrar yollarının ve bedeninin mikrop kapmaması için bebeğin hijyen durumuna çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebekler sık sık banyo yaptırılmalı ve temiz tutulmalıdır.

 

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close