İltihaplar

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı

Bebeklerde Kulak İltihabı, Bebeklerde Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?, Bebeklerde Oluşan Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Siz değerli okurlar için iltihap.net siteme bebeklerde orta kulak iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda bebeklerde orta kulak iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, nasıl geçer sorularına cevaplar aradım. Orta kulak iltihabı çocuklarda çok daha sık karşılaşılan bir problemdir.  Bunun bir çok sebebi vardır; zaten yazımda bu konuya yeterince değindim. Yazıma geçmeden önce şunun altını çizmek istiyorum; mutlaka bu problemle karşılaşınca bebeğinizi doktora götürmelisiniz. İyi okumalar.

Bebeklerde Kulak İltihabıBebeklerde Kulak İltihabı

Bebeklerde sıkça görülebilen rahatsızlıklar arasında bulunan orta kulak iltihabı kısa süreli geçici bir hastalık olabildiği gibi, tedbiri alınmadığı takdirde farklı hastalıklara da yol açan kulak içi rahatsızlığıdır. Bebeklerde orta kulak iltihabı belirtileri ve tedavisi olmak üzere iki ana başlık altında bu sağlık problemini ele alacağız. Söz konusu orta kulak iltihabı geçici olabildiği gibi, alınmayan tedbirler sonucunda kalıcı bir özelliğe sahip olan bu rahatsızlık beraberinde bebeğinizin kulak ve boğaz sağlığını etkileyecek ciddi sağlık sorunlarını da getirmektedir. Bu ve buna benzer kulak iltihaplanmaları, genellikle bebeğinizin dirençsiz bağışıklık sisteminden ötürü meydana gelen soğuk algınlığından hemen sonra nüksetmektedir.

Soğuk algınlığının hemen sonrasında kulak ve burun arkasında bulunan geçit içerisinde tıkanıklık meydana gelmektedir. Bu durumdan ötürü orta kulak kısmı hava alamadığından dolayı haznesinde çeşitli bakteriler oluşturarak mikropların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Oluşan mikroplar türemeye devam ederken, aynı zaman’da orta kulak iltihabı dediğimiz ve bebeklerde sıklıkla yaşanan rahatsızlık meydana gelmektedir. Bebeklerin yanı sıra yaşını almış çocuklarda da sıkça ortaya çıkan bu durum, özellikle’de kış aylarında meydana gelen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

  • Kulakta ağrı ve zonklamalar
  • Bebeğin uyku düzeninin bozulması, huzursuz ve sürekli ağlaması
  • Duymama (işitme kaybının başlangıç seviyesi)
  • Mama veya anne sütüne karşı iştahsızlık göstermesi
  • Yüksek ateş, kusma ve sıkça görünen mide bulantıları

Bebeklerin bu rahatsızlığa karşı tepki verdiği en çok gösterge, genellikle kulağını eliyle ovuşturarak ağlama ve benzeri durumları göz önüne getirmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka en kısa zaman içerisinde bu alan ile ilgili tecrübeli ve uzman bir doktora göstererek bebeğinizin tedavisine biran önce başlanmalı. Aksi takdirde oluşan iltihaplanma bebeğinizin kulak zarını zedeleyerek patlatabilir.

Bebeklerde Oluşan Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Bebeklerin yanı sıra aynı zaman’da ileri yaşlarda ki çocuklarda da sıkça meydana gelen bu rahatsızlığın tedavi süreci yaklaşık 10 günü bulmaktadır. Tabi bu gün aralığı meydana gelen bu rahatsızlığı fazla geciktirmeden bebeğinizin doktoru tarafından tedavi gözlemleri içerisinde kontrol altında olmasına bağlıdır. Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlü kılınması ve aynı zaman’da virüslere veya oluşan bakterilere karşı daha dirençli olabilmesi için ilk etapta antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Bebeklerde Oluşan Orta Kulak İltihabının TedavisiAntibiyotiğin yanı sıra bebeğinizin doktorunun uygun görmesi halinde bebeğinizin kulağı için tedavi amaçlı damla nitelikli ilaçta verilebilmektedir. Bunların yanı sıra bebeğin ağrısını dindirmek adına iğne veya alerjik tedavilerde doktor tarafından uygulanabilmektedir. Fakat tedaviye geç kalındıysa ya da yapılan tüm bu işlemler erken tedavi olduğu halde bir sonuç göstermiyor ise, bebeğinizin daha sağlıklı olabilmesi adına ufak bir cerrahi operasyon geçirmesi söz konusu olabilmektedir.

Önemli: Öncelikle acil şifalar diliyoruz. Ancak Bebeğinizde orta kulak iltihabından şüpheleniyorsanız asla internetten öğrendiğiniz bilgiler ile bir tedavi uygulamaya çalışmayın. En doğru teşhis ve tedavi için her zaman size en yakın doktora veya aile hekiminize başvurun. Sağlıklı günler.

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Bebeklerde Kulak İltihabı

Bebeklerde Diş Eti İltihabı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close