İltihaplar

Beyinde Apse

Beyinde Apse, Beyinde Apse Oluşmasının Nedenleri, Beyinde Apse Oluşmasının Nedenleri, Beyin Apsesi Belirtileri, Beyinde Apse Tedavisi

Siz değerli okurlar için apse konusunda hazırladığım makalelerime bir yenisini daha “Beyinde Apse” ekliyorum. Beyinde apse hakkında hazırladığım bu yazı beyin enfeksiyonu üzerine gerçekleştirdiğim dikkatli çalışmalar sonucu oluşturulmuştur. Yazımda beyinde apse nedir, nasıl oluşur, neden oluşur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, ameliyat çözüm mü gibi sorulara da cevap aradığım bir araştırmanın sonucu olarak ortaya çıktı. Beyinde apseyi kabaca şöyle düz bir mantıkla tanımlayabiliriz: vücudumuzun her bölgesinde oluşabilen iltihaplanmalar yani irin birikiminin beyinde birikmesidir. Yazımın tamamında bu sağlık problemine ilişkin bahsettiğim soruların cevapları olarak kuruldu. İyi okumalar dilerim.

Beyinde ApseBeyinde Apse

Apse denilince akla ilk olarak iltihaplı şişlikler gelir. Vücutta bulunan enfeksiyonun dışarı vurma hali olan iltihaplı şişlikler vücudun her bölgesinde olabilir. Özellikle riskli olan durumları arasında beyinde apse olması da yer alır. Beyinde oluşan apse kana bulaşan mikroplar olması halinde ortaya çıkar. Apse içerisindeki irin nedeni ile müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Beyinde oluşan apse tedavi edilmesi en zor olanıdır. Bu nedenle ilaç tedavisi uygulanması halinde ilaçların beyne etki etmemesi nedeni ile müdahale gerektiren bir durum ortaya çıkar. Sık rastlanan bir durum olmaması ile birlikte gelişen tıp alanı sayesinde zaman içerisinde ilaç ile tedavi edilebilir duruma gelmiştir.

Beyinde Apse Oluşmasının Nedenleri

Apse genellikle mikropların vücutta oluşturduğu enfeksiyon nedeni ile vücudun dışa vurumu olarak görülür. Hemen hemen her bölgede oluşabileceği için riskli durumlara da neden olabilir. Genelde dışarıdan bakıldığından kızarıklık ve şişlik ile görülen apselerde bazı durumlarda dışarıdan bakılınca görülmemesi de gözlenebilir.

Beyinde apse oluşması dışarıdan bakıldığından görülmesi mümkün olmayan bir durumdur. Normalde insanların kanı devamlı olarak temizlendiği için kandaki mikroplardan kurtularak sorunsuz bir yaşam sürülebilir. Ancak bazı durumlarda kanın temizlenmemesi ve mikropların kan ile beyne ulaşması durumunda apse oluşumu gözlenebilir. Bu durum beynin hassas olması nedeni ile daha fazla risk oluşmasına neden olacağından mutlaka uzmana danışılması gerekir.

Beyin Apsesi Belirtileri

  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı-kusma
  • Ense ağrısı
  • Işığa duyarlılığının artması
  • Görme fonksiyonunun sekteye uğraması
  • Kafada baskı hissi
  • Güçsüzlük gibi belirtiler yaşanabilir.

Beyinde Apse Tedavisi

Beyinde Apse Tedavisi

Kanda bulunan mikropların beyne ulaşması sonucunda oluşan beyin apsesi tedavisinin aksatılmaması gereken bir sorundur. Beyinde oluşabilecek hasarlar nedeni ile geliştirilen tıp sayesinde ilaç tedavisi ile de müdahale edilebilir duruma gelmiştir. Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde görülen bu durumun nedeni kanın temizlenmemesidir. Bakteriler bu şekilde beyne kadar ulaşarak burada iltihaplanmaya neden olur.

İlaç tedavisinin etkisi olmaması durumunda cerrahi tedavi uygulanarak da apseye müdahale edilebilir. İltihap ile oluşan şişliğin içerisindeki irinin akıtılması ve temizlenmesi ile bölgedeki apsenin yok edilmesi sağlanmış olunur. Uzman olan doktorların yapacağı kontroller ve MR çekimleri ile beyinde apse olup olmadığının teşhisi konularak ardından gerekli tedavi seçeneği uygulanabilir.

 

Beyinde oluşan apse durumunun ciddiyeti yazımızdan anlaşılmış olmalıdır. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman doktorlar tarafından yardım alınması gerekmektedir. Umarım yazımız meraklarınızı gidermiştir. Acil şifalar diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Apse Ameliyatı

Apse İçin Antibiyotik

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close