İltihaplar

Beyinde Apse

Beyinde Apse, Beyin Apsesi Belirtileri,Beyin Apse Tanısı,Beyin Apsesi Tedavisi 

Siz değerli okurlar için beyinde apse hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda beyinde apse nedir , neden olur , tanısı nasıl konur , tedavisi nasıl gerçekleştirilir gibi sorulara cevaplar aradım. Beyinde apse , beyin dokusunda meydana gelen odaksal enfeksiyon şeklinde tanımlanır. Beyinde apse enfeksiyonlarını dikkatle okumanızı öneriyorum. İyi okumalar.

Beyinde Apse

Beyinde apse neden olur. Beyinde apsedenilen olay, beyin dokusunda ortaya çıkan odaksal enfeksiyon olarak tanımlanmıştır. Bu enfeksiyon; kan yolu ile, komşu organlarla veyahut silahlı yaralanmalar neticesinde meydana gelir. Bir yandan da beyin apsesi bağışıklık sistemi zayıf bireylerde ortaya çıkabilir. Birçok bakteri apse oluşumuna yol açar. Beyin apsesinin vücudunuzda vuku bulması, orta kulak apsesi,sinüzit veya diş apsesi meydana getirir. Beyin apsesi nadiren de olsa bakteriyel menenjite bağlı olarak çıkabilir. Beyin apsesi çoğunlukla kan yolundan ortaya çıkar. Kan yoluyla çıkan apse birçok sayıda olur, beyninizin atardamar sulama kısmında meydana gelir. Birkaç vakada beyin apsesi doğumdan gelen kalp hastalıkları, akciğer enfeksiyonları, leğen kemiği enfeksiyonu ve kalp iç zarında oluşan iltihabına bağlı olarak oluşur.

Beyin Apsesi BelirtileriBeyinde Apse

 •  Baş ağrısı
 •  Mide bulanması – İstifra etme
 •  Boyun Kökünde Ağrı
 •  Işığa hassasiyet
 •  Görme sorunları
 •  Kafatasımda baskı hissi
 •  Halsizlik vb. bulgular meydana gelebilir.

Beyin apsesi hastalığına yakalanan bireylerin yaklaşık %50’sinde sara krizleri görülme riski vardır. Bilinciniz üzerinde yaşanacak farklılıklar uyuyakalmak veyahut komaya girmeye kadar ilerleyebilir. Bu hastalık erkeklerde daha sık görülür, Beyin apsesi her yaşta görülebilir. Ek olarak nöbet, inme ve ölüme kadar giden riskler de mümkündür.

Beyin Apse Tanısı

Genel olarak beyin apsesi bakteri kökenlidir. Beyin apsesi tanısı koymak için kan tahlili yeterli olmaktadır. İlerlemiş seviyedeki beyin apseleri için kan tahliline ek olarak bilgisayarlı beyin tomografisi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkiklerinde beyin apsesi tespiti kolaylıkla yapılabilmektedir.

Beyin apsesi 4 evreye ayrılır. Bunlar sırası ile;

 1.  Erken serebrit evre (1-3 gün)
 2. Geç serebrit evre (4-10 gün)
 3.  Erken kapsül formasyonu evresi (11-14 gün)
 4. Geç kapsül formasyonu evresi (15 gün) olarak değerlendirilir.

Beyin Apsesi Tedavisi 

Beyin Apsesi Tedavisi Bu hastalığın tedavisinde edilen şikayetlerin yoğunluğuna, enfeksiyon kapma aşamasına, apsenin büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bireyin şikayetleri ciddi derecede ve apse ufak bir büyüklükte ise biyopsi ile apsenin yer aldığı bölgeden bir miktar örnek alınır. Bu süreçte antibiyotik tedavisi uygulanmaya başlanır. Beyinde oluşan bu apse hayati tehlike arz ediyorsa apse alınmalıdır. Enfeksiyonun çeşidine göre tedavi şekli belirlenir. Enfeksiyon tanısı konulduğu sürede başlama evresinde ise antibiyotik tedavisi uygulanarak apse kontrol altına alınır. Lakin hastalık ilerlemişse cerrahi operasyonla alınmalıdır. Beyinde ki yeri risk içermeyen apsenin acilen oradan alınması gerekir.

Yazımın sonuna gelirken beyinde apse nedir , tanısı nasıl konur , belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl gerçekleştirilir sorularına ayrıntılı cevaplar verdiğimi düşünüyorum. Beyinde apse öyle herkeste sürekli yaşanabilecek bir hastalık değildir. Fakat bu rahatsızlıkla karşılaştığınızı düşündüğünüzde hemen doktora başvurmalısınız. Zaten bu ve buna benzer sağlık problemleri tanısı için biliyorsunuz ki 6 ayda bir genel muayeneye gitmelisiniz.Sağlıklı günler diler, aşağıdaki yazılarımıza da bakmanızı tavsiye ederim.

Ağızda Apse

BOĞAZDA APSE

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close