İltihaplar

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar

Biberiye Yağı Nedir?,Biberiye Yağı'nın Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağı, çok çeşitli sağlık faydaları için bilinen popüler bir esans yağıdır . Saçların büyümesini teşvik etme, zihinsel aktiviteyi artırma, solunum problemlerini hafifletme ve ağrıyı azaltma kabiliyeti de dahil olmak üzere, faydalarının daha fazla bilinmesi yıllar boyunca gittikçe daha önemli ve popüler hale gelmiştir. Bu makalede sizlere bu faydaları ayrıntılı olarak aktarılacaktır. İyi okumalar dileriz.

Biberiye Yağı Nedir?

Biberiye YağıRosmarinus officinalis olarak da bilinen biberiye, bir Akdeniz bitkisi olarak Akdeniz bölgesinde çok popülerdir . Birçok yemek biberiye yağı ve taze çekilmiş yaprakları ile pişirilir . Biberiye esansiyel yağı yapraklardan çıkarılır. Biberiye çalı fesleğen, lavanta, mersin ve adaçayı içeren nane ailesine aittir. Biberiye, antik çağlardan beri çeşitli amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Romalılar biberiye bitkisine özel önem verdiler ve dini törenlerde sıklıkla  kullanmışlardır. Ayrıca düğün törenleri, gıda müstahzarları, kozmetik ve tıbbi bitkisel ürünler sırasında da kullanılmıştır . Biberiye bitkisi ve özleri eski Mısır uygarlığı tarafından tütsü olarak kullanılmıştır.

Biberiye esansiyel yağının sağlık yararları , 16. yüzyılda bitkisel ilaçların anlaşılmasına önemli katkılarda bulunan ünlü bir Alman-İsviçreli doktor ve botanist olan Paracelsus’un  gözdesi olmuştur.  Paraselsus biberiye yağı tüm vücut güçlendirmek için yeteneği nedeniyle değerlidir. Biberiye yağının karaciğer, beyin ve kalp gibi hassas organları iyileştirme yeteneğine sahip olduğuna doğru bir şekilde inanmaktadır.

Biberiye Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağı, sadece fiziksel sağlığınız için değil ayrıca ruh sağlığınız için harikalar yaratan benzersiz içeriklerden biridir. Acıyı rahatlatmak ve anksiyeteyi azaltmak için sindirime yardımcı olmak, biberiye yağı hemen her temelini kapsar. Ayrıntılı olarak sunması gereken tüm faydalara bakalım.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudunuzu hastalıklardan korumak söz konusu olduğunda, antioksidanlar en büyük silahınızdır. Biberiye yağı, güçlü antioksidanlar olarak hareket eden ve hücrelere zarar verebilecek ve bir çok enfeksiyona ve hastalığa neden olabilen serbest radikalleri avlayan iki kimyasal olan karnosol ve myrcene içerir. Böylece, biberiye yağını düzenli olarak solumak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Anti-inflamatuardır

Asla gitmeyen ağrılar ve acılardan muzderipseniz o bölgelere biberiye esansiyel yağı ile masaj yapmaya başlamanızın zamandır. Bu yağ, kabarma ve ağrıyı hafifletmek için çalışan kafeik asit, rosmarinik asit ve a-pinen içerdiğinden güçlü bir anti-enflamatuar ajan olarak çalışır.

Sindirimi Destekler 

Bu sizin için biraz garip gelebilir ama biberiye yağını midenizi  ve ayaklarınızın alt kısmını ovmak için kullanmak aslında sindirime yardımcı olabilir. Çünkü biberiye yağı, gastrik asit sekresyonunun kalitesini ve karaciğer tarafından üretilen safra hacmini artırır – iyi sindirim için gerekli olan iki bileşen içerir.  Böylece, kabızlık, mide krampları, şişkinlik, ve dispepsi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kas ve Eklem Ağrısını Hafifletir

Acı ile mücadele söz konusu olduğunda, biberiye, karnosol ve kafur içeriği nedeniyle üçlü bir muamele sağlar. Bu bir analjeziktir (ağrıyı azaltır), anti-inflamatuardır (şişmeyi azaltır) ve bir anti-nosiseptiftir (ağrı hissini engeller). Bu nedenle, geleneksel olarak kas ağrısını, eklem ağrısını, burkulmaları ve artrit ve romatizma semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır.

Dolaşımı Artırır

Biberiye yağının topikal kullanımının bu alandaki kan dolaşımını iyileştirdiği bulunmuştur. İyileştirilmiş kan dolaşımı, ağrıyı hafifletmek ve hızlı kan pıhtılaşmasına yardımcı olmak, yara iyileşmesini hızlandırmak ve saç büyümesini teşvik etmek gibi bir dizi başka faydalar sunabilir.

Baş Ağrısına İyi Gelir 

Sık sık baş ağrıları ve migrenler sosyal yaşamınızı veya iş hayatınızı zora sokuyor olabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey, avuçlarınız arasında birkaç damla biberiye yağı sürmek ve onları burun ve ağzınızın üzerine koymaktır. Bu kuvvetli esansiyel yağın ağrı giderici özelliği, baş ağrılarının azaltılmasında çok etkili bulunmuştur.

Öksürük, Soğuk Algınlığı ve Gribi Giderir

Öksürük, Soğuk Algınlığı ve Gribi Giderir

Öksürük, soğuk algınlığı ve grip arasındaki ortak faktör nedir? Hepsi bakteriyel veya viral enfeksiyonlardan kaynaklanıyor. Biberiye esansiyel yağı, solunduğunda, güçlü bir antibakteriyel ajan gibi davranır ve bu enfeksiyonlarla mücadele etmenize yardımcı olur.

Solunum Aktivitesini Artırmaya Yardımcı Olur 

Kolay nefes almak istiyorsan, bir şişe biberiye esansiyel yağı almanın zamanı geldi. Bu güçlü yağ, solunum yolu hastalıkları söz konusu olduğunda önemli ölçüde rahatlama sağladığı bulunmuştur. Biberiye yağında bulunan okaliptol ve kafur, akciğerlerdeki bronşları dilate etmeye ve daha iyi hava akışına yardımcı olur. Böylece, göğüs ve burun tıkanıklığının temizlenmesi, öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısının azaltılması ve solunum alerjileri ve sinüzit semptomlarının tedavi edilmesi gibi birtakım solunum problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Biberiye yağı ayrıca bronşiyal astımı tedavi etmek için iyi çalışan bir antispazmodik özelliğe (kas spazmlarını hafifletir) sahiptir.

Strese Yardımcıdır 

Stresli hissettiğinizde ya da buna çok aşina olan bir durumla karşılaştığınızda, vücudunuza salgılanan hormon kortizolden başka bir şey değildir. Kronik strese maruz kalan herkesin vücudunda salınan kortizol fazlalığı olabilir, bu da hassas hormonal dengeyi bozabilir ve normal metabolizmayı bozabilir, böylece başka hastalıklara yol açabilir. Biberiye yağının, tükürükte kortizol düzeyini anlamlı düzeyde azalttığı bulunmuştur.  Öyleyse, bir dahaki sefere günlük yaşamın stresine kapıldığınızı hissettiğinizde, biberiye yağıyla yapılan bazı aromaterapi ile kendinizi şımartın.

Kanseri Önler

Biberiye yağının kanser üzerindeki etkisini test etmek için birçok araştırma yapılmaktadır. Biberiye yağının bir bileşeni olan Carnosol, kanserle mücadelede ümit verici sonuçlar vermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan kapsamlı araştırmalar ayrıca biberiye yağının kolon, pankreas, meme, prostat, servikal, mesane, yumurtalık kanseri ve lösemi üzerindeki anti-kanser etkisini kanıtlamıştır. Karaciğer karsinomunun yayılmasını önlediği ve tümörlerin büyümesini yavaşlattığı da gösterilmiştir. Ancak, biberiye yağı ve antikanser etkileri arasında tartışmasız bir bağlantı bulunmadan önce  araştırmalar için daha çok yol vardır.

Kötü Kokuyu Giderir

Hepimiz biberiye yağının, başka bir kokuyla eşleşmeyen hoş bir koku verdiğini biliyoruz. Ama muhtemelen bilmediğiniz şey, bu uçucu yağda bulunan bu hoş kokuyu veren uçucu bileşik myrcene olmasıdır. Biberiye yağı, oda kokuları, difüzörler ve kokulu mumlarda  kötü kokuları gidermek için yaygın olarak kullanılır. Kozmetik, kokulu banyo ürünleri ve parfümlerde de kullanılır.

STD’leri Önler

Biberiye esansiyel yağı, antiviral özelliklere sahip iki çok önemli bileşik – beta-pinen ve limonen içerir. Bu iki bileşenin, in-vitro test edildiğinde herpes virüsünün enfektivitesini% 100 şaşırtıcı bir şekilde azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, gerçek yaşam senaryosunda cinsel yolla bulaşan hastalıkların semptomlarını ve enfektivitelerini gerçekte azaltmak için inhalasyon yapıldığında ya da topikal olarak kullanıldığında yağın  ne kadar etkili olacağını görmek için kapsamlı araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Ağız Sağlığını Artırır

Bir fincan damıtılmış suya karıştırılmış yarım çay kaşığı biberiye yağı mükemmel bir gargara olarak çalışır. Biberiye yağının antibakteriyel aktivitesi boşlukları, diş eti iltihaplarını ve plak birikimini önlemeye yardımcı olur. Diş boşluklarına kök salmış ve diş çürümesinin önemli bir sebebi olan Streptococcus sobrinus bakterisinden bile kurtulmanızı sağlar.

Karaciğer Detoksifikasyonu ve Safra Kesesi Fonksiyonunu Artırır

Birden fazla araştırma çalışması, biberiye yağının antioksidan özelliğinin, sıçanlarda yaralanmış karaciğer hücrelerini iyileştirmede yardımcı olduğunu ve ayrıca in-vitro karaciğer hücrelerinde kanserli hücrelerin yayılmasını durdurduğunu kanıtlamıştır. İnhale eden biberiyenin de safra kesesi ile karaciğer ve safra kesesi tarafından depolanmasını ve depolanmasını düzenlediği ve böylece sindirim sisteminin işleyişini iyileştirdiği bilinmektedir.

Bilişsel Fonksiyonu Geliştirir

Bir sınav için çalışırken dikkatinizi dağıtırken ya da sadece eldeki çalışma ödevine odaklanamıyorsanız, biberiye yağını teneffüs edin ya da odanıza bir kaç damla ekleyin. Konsantrasyonun iyileştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda belleği artırmak için de harikadır.

Sinir Gerginliğini ve Yorgunluğunu Azaltmaya Yardımcı Olur

Yorgunluk hissi duyduğunuzda veya gerildiğiniz zaman biberiye yağı solunması uyarıcı gibi davranır ve kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve solunum oranınızı artırmanıza yardımcı olur. Bu, daha taze ve daha enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Antidepresan Olarak Çalışır 

Biberiye yağının zihinsel sağlığa faydalı olmasının bir başka harika yolu da bir antidepresan olarak kullanımıdır. Biberiye yağında bulunan karnosol ve betulinik asitin farelerde antidepresan etki oluşturduğu bulunmuştur. Biberiye yağı kullanan aromaterapi, insanların rahatlamasına ve depresyon belirtilerini tedavi etmelerine de yardımcı olur.

 

Biberiye yağının sağlık açısından bir çok faydası olduğu görülmektedir. Ayrıca saç ve cilt bakımında da kullanılan biberiye yağı özellikle saç dökülmesi sorunlarını ve sivilce sorunlarını giderir. Bu konular hakkında daha sonra ayrıntılı yazılar yazılacaktır. Şimdilik sizlere aşağıdaki yazılarımız yardımcı olabilir. Sağlıklı kalmanız dileğiyle.. 

Cilt için Hindistan Cevizi Yağı

Susam Yağı Sağlık Faydalar

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar ?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close