İltihaplar

Böbrek İltihabı

Böbrek İltihabı, Böbrek İltihabı Belirtileri Nelerdir?, Böbrek İltihaplanması Olan Kişinin Yapması Gerekenler

İltihap.net sitemde iltihapları incelediğim makalelerime bir yenisini böbrek iltihabını inceleyerek ekliyorum. Yazımda böbrek iltihabı nedir, belirtileri nelerdir, böbrek taşı, böbrek iltihabının tedavisi gibi konulara değindim. Aynı zamanda idrar yolları enfeksiyonu yani idrar yolları iltihabı konusuna da değindim. İyi okumalar dilerim.

Böbrek İltihabı

Vücudun idrar yollarında başlayarak daha sonradan tedavi edilmediğinde böbreklere çıkmasına böbrek iltihabı adı verilmektedir. Farklı hastalıklar nedeni ile böbrekler tek başına da iltihaplanabilir fakat sıklıkla görülen böbrek iltihaplanması iyi tedavi edilememiş idrar yolları enfeksiyonlarından sonra oluşmaktadır.

Böbrek iltihabı genellikle antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmekte, antibiyotiğin yetmediği yerlerde hasta hastanede gözetim altında tutularak iğne ve serum tedavisi görmek zorunda da kalmaktadır.

Böbrek iltihabı tedavi edilmediğinde kronik bir hal alabilir. Eğer uzun bir süre tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine ve farklı böbrek hastalıklarına sebep olabilir. Sırtta oluşan ağrılar için mutlaka ilk olarak böbrek taraması yapılması gerekmektedir.

Böbrek İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek İltihabı Belirtileri Nelerdir?Böbrek iltihabı oluşmasından sonra görülen belirtiler bazı zamanlarda farklı rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Fakat yapılan bulgulardan sonra tam bir karar verilerek böbrek iltihabı anlaşılabilir. Böbrek iltihabının belirtileri nelerdir? Böbrekler iltihaplandığında nasıl bir belirti göstermektedir?

 • Yoğun bir halsizlik
 • Bel ağrısı
 • İdrara sık çıkma
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • İdrar yaparken ağrı hissi
 • İdrar yapamamam
 • Yüksek ateş
 • Yoğun titreme
 • Karın ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Böbreklerde ağrı

Böbrek İltihaplanması Olan Kişinin Yapması Gerekenler

Böbrek iltihaplanmasından dolayı çok fazla ağrısı olan bir kişi böbrekleri üzerine sıcak kompres yapabilir. Böbrek iltihaplanması olan kişinin kilosuna göre gün içerisinde bir miktar su tüketmesi mecburidir. Mesela 65 kilo olan bir kişi böbrek iltihabı rahatsızlığı çekiyorsa 2.5 litre su tüketmeli bir miktar da ılık bitki çayı tüketmelidir.

İdrar yollarının temiz tutulması, kesinlikle pis tuvaletlere oturulmaması ve iç çamaşırlarının sıklıkla değiştirilmesi de böbrek iltihaplarının tedavisi için önemlidir. Hijyen hem idrar yolları enfeksiyonu için hem de böbrek iltihapları için önemlidir.

Kiraz sapı kaynatılarak suyu içildiğinde böbrekleri çok iyi çalıştıracağından dolayı, böbreklerdeki iltihabın çözülmesine yardımcı olur. Mısır püskülü de aynı şekilde idrar yolu iltihaplanmaları ve böbrek iltihaplanması için kullanılabilir. Çörekotu böbrek iltihaplanmaları için kullanılan bir diğer bitkidir. Sabahları aç karnına çekilmiş çörekotu içmek böbrekteki iltihabın kurumasına sebep olur.

 

Böbrek iltihaplanması ciddi bir durumdur ve böbreğiniz de yukarıdaki belirtileri görürseniz mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Yazımız bu açından sadece durumun daha hızlı farkına varılması amacı ile hazırlanmıştır. Umarım işinize yarayacaktır. Acil şifalar dileriz.

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Böbrek Sancısı

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close