Sancılar

Böbrek Sancısı

Böbreğin görevleri nelerdir?

Böbrekler vücudun arka tarafında, omurganın iki yanında, bel bölgesinde sağ ve solda olmak üzere iki tanedir.
Boşaltım sistemi organı olan böbrek vücutta birçok önemli görevi yerine getirir. En önemli olanı ise üre, toksik maddeler ve ilaç kalıntılarının böbrekten süzülerek dışarı atılmasıdır. Üre, vücuda alınan proteinlerin karaciğerde işlenmiş ve kana karıştırılmış halidir. Yani böbrek bir nevi filtredir. Her böbrekte yaklaşık olarak 1 milyon tane filtre görevi gören süzgeçler vardır. Kandaki PHın ayarlanması, alyuvar yapımını uyaran eritropin hormonu salgılamak, D vitaminini etkinleştirmek, kan basıncı (tansiyonu ) ayarlamak, beyin ile aynı anda çalışarak vücuttaki kanın hacmini dengeler.

Böbrek sancısı nasıl olur?

Vücudumuzda herhangi bir yerde olan sancı ve ağrı, o bölgede olan bir problemin habercisidir. Böbreklerde sancı ise bel de başlayıp, karına doğru yayılır. İdrar kanalı boyunca ilerleyip kasıklarda da hissedilir. Böbrek sancıları bir anda başlayıp devam eder. Bel veya omurga ağrıları ile ayırt etmek için ise; pozisyon değiştirince veya dinlenince geçer. Böbrek sancıları için böyle bir durum söz konusu değildir.

böbrek ağrısı nasıl geçer, ne iyi gelir
Böbrek Ağrısı

Böbrek sağlığı korumak için ne yapılmalıdır?

Böbrek sağlığı için vücut için gerekli suyu her gün içmek gereklidir. Uzmanlara göre bir insan 2 – 2,5 litre günlük su tüketmelidir. İçilen meşrubat çay, kahve ya da çorba gibi şeyler suyun yerini tutmamaktadır. Ayrıca içilen ilaçlar, aşırı alkol tüketimi, tuz, şekerli yiyecek ve içecekler, asitli içecekler böbrek sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu tip gıdaların çok tüketildiği durumlarda günlük su tüketimini arttırmak gereklidir. Özellikle yaz aylarında terle birlikte vücuttan atılan fazla suyu dengelemek gerekir. Taze sebze ve meyve tüketmek böbrek sağlığı için önemlidir.

Böbrek sancısına neden olan hastalıklar nelerdir?

İdrar yolları iltihabı: Böbrek sancıların en basit ve en çok görülen durumu ise; idrar yolları iltihabından kaynaklanmaktadır. Kadınlarda sıklıkla görülür. İdrarınızı sıklıkla çok uzun süreler tutma, kişisel hijyene dikkat etmeme, kış aylarında ayak ve bel bölgesinin üşümesi, yazın ıslak mayo ile bekleyip karın ve bel bölgesinin aynı anda soğuğa maruz kalması idrar yollarının florasının bozulup, kendisini koruyamayıp bakteri ve mikroplara açık hale gelmesiyle oluşur. Virüs ve çeşitli mantar türleri de idrar yolu iltihabına neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan bazı bakteriler aynı zaman da idrar yolu iltihabının sebepleri arasındadır. Böbreğin olduğu bel bölgesi, karın ve kasıklarda sancılar görülür. Çoğu zaman basit antibiyotik tedavisi ve C vitamini takviyesiyle birkaç günde iyileşilir. Ayrıca bol su içilmesi her türlü iltihabı vücuttan uzaklaştırmak için gerekli olduğu kadar, idrar yolu iltihaplarında daha büyük önem taşır. Geçmeyen sancı, idrar yaparken yanma ve zorlanma, az idrar çıkması durumu devam ederse, idrar antibiyogramı yapılarak iltihap çeşidine göre antibiyotik önerilir. Vücudun kendi kendine attığı böbrekte oluşan kum ve taşlar, bol su tüketilmediği taktirde, idrar yaparken idrar yollarını çizebilir. Bu şekilde yaralanan idrar yolları kendi kendine iltihaplanabilir.

Böbrek iltihapları ise idrar yolu iltihaplarının ilerlemiş şeklidir. Hiç idrar yolu iltihabına yakalanmadan direkt olarak böbrek iltihabı da gerçekleşebilir. İdrar yolu iltihabına göre daha tehlikelidir. Böbrek yapısına zarar verebilir. Eğer direkt iltihaba yakalanılmışsa sancılar birkaç saat içinde başlar. Buna eşlik eden ateş, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, baş ağrısı, titreme nöbetleri, kusma, idrara çıkarken ağrı ve yanma ilerleyen vakalarda kan görülür. İltihap böbrek de olduğu için tüm vücuda yayılma riski vardır. Özellikle böbrek iltihaplarında tuzsuz, şekersiz ve az proteinli yiyecekler aynı zamanda içecekler tüketilmelidir. Böbreğe gelebilecek yük azaltılmalıdır. Böbreğin kendini temizleyebilmesi için bol su içilmelidir. Akut böbrek iltihaplarının tedavisi, aynı idrar yolu iltihabında olduğu gibi uygun antibiyotiklerle yapılır.

böbrekte şiddetli ağrı, böbrek ağrısı, böbrek sancısı
Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir

Kronik böbrek iltihaplarından kanda ürenin artması ve kansızlık baş gösterir. Sürekli sancı, yüksek tansiyon, baş dönmeleri günlük hayatı olumsuz etkiler. Hasta çok fazla idrara gitme ihtiyacı duyar. Böbrek idrarı yoğunlaştıramaz. Akut böbrek rahatsızları tedavi edilmezse kronikleşebilir. İlerleyen hastalıklarda böbrek görevini yapamaz hale gelir. kortizonla beraber birçok ilaç kullandırılır. Diyaliz veya böbrek nakli gerektirebilir. Böbrek iltihabı için illa bakteri, mantar ya da virüsler devreye girmez. Toksik maddelerin vücuda alımı böbrek iltihabına neden olabilir. Ağır geçirilen sinüzitler, diş iltihapları, grip, kabakulak ve tifo gibi hastalıkları geçirdikten sonra böbrekler de iltihaplanma meydana gelebilir.

Böbrekte kum ve taş: Böbrek sancısının en şiddetli hissedildiği durumlardan biri ise böbrekte veya idrar torbasına giden kanalda kum ve taş bulunmasıdır. Akış engellediği için son derece rahatsız edicidir. Bulantı, kusma, ateş ve idrarda görülen kan, sık sık idrar yapma isteği görülür.  Böbrek sancısı kesik kesik şekildedir. Böbrekten veya idrar kanalından atılıncaya kadar şikâyetler devam eder. Bazen dayanılmaz hale gelip, hastaneye koşa koşa ağrı kesici olmaya gidilir. Erkeklerde daha sık görülür. 5mm ye kadar olan taşlar genelde kendiliğinden düşerler. Taşın boyu büyüdükçe, taşı vücuttan uzaklaştırmak için uygulanan yöntemler değişir. Taşın yapısı ve sayısı da tedavi metodu için önem teşkil eder. Böbrek taşı olanlar bol su içip, hareket haline olmalıdırlar. Düzenli yürüyüş çok etkilidir. Yaz aylarında su tüketimi arttırılmalı, vücuttaki suyu kullanan şekerli yiyecek, içecek, tuz tüketimi, kahve ve çay içimi kısıtlandırılmalıdır. Tekrar eden böbrek iltihapları sonucunda böbrekte kum ve taş görülebilir. Genetik faktörler, sıvı tüketmemek, gut, pankreas, tiroid hastaları kronik bağırsak iltihapları hastalarında taş görülme olasılığını arttırır.

Damar sertleşmesi ilk başta kulağa anlamsız gelse de böbrek sancılarının nedeni olabilir. Damar sertleşmesi olan kişilerde damarların çapı küçülür. Böbreğe gelen damarlarda oluşan daralmalar, yeterli kan akışının gerçekleştiremediğinden, böbrek yeterli kadar beslenemez. İhtiyacı olan kan gelmez. Bu da sancılara böbrek de biyolojik değişimlere neden olur. Damar sertliğinin en önemli göstergesi yüksek tansiyondur. Damar hastalığı olsa da böbrekleri de olumsuz etkiler.

böbrek sancısı, böbrek ağrısı
Börek ağrısı neden olur

Böbrek büyümesi: İdrarın vücuttan dışarı atılması yolunda var olan tıkanıklık, idrarın böbrek tarafından geri emilmesine neden olur. İç basıncı arttırarak böbreğin büyütür. Oldukça sancı veren bir durumdur. Böbrek büyümesi, böbrek iltihaplarına ve buna bağlı şikâyetlere benzer durumlar, karında şişliğe, kilo kaybına neden olur. Tıkanıklığa neden olabilecek taş, idrar yolu şekil değişikliği, hamilelik, prostat büyümesi, tümör veya kist etkenler arasında sayılır. Tedavide geç kalınırsa böbreğin alınması söz konusu olabilir. Tıkanıklığa neden olan durum böbreğe zarar vermeden ortadan kaldırılırsa, kişi normal yaşamına devam eder.

Kistler: Zararsız böbrek üstünde bulunan kistler sancıya neden olurlar. Bunlar kişiye zarar vermeden yıllar içinde var olabilir. Kistlerin sayısının artması, büyümesi sancının ortaya çıkmasının esas sebebidir. Sık sık idrar yolu iltihabı geçirenler, kanlı idrar, yüksek tansiyon, varlığını bilmediğiniz böbrek taşları bu kistlerin büyümesiyle ya da artmasıyla ortaya çıkar.

Tümörler: Böbrekte bulunan tümörler ise ancak çok ilerleyince anlaşılır hale gelir. Kan değerlerinin kötüye gitmesi, geçmeyen sancılar, nedensiz ateş, kilo kaybı, kansızlık, yüksek tansiyon, karaciğer fonksiyonlarının bozulması, karın ağrısı, kanlı idrar böbrek tümörlerinin habercisi arasındadır. Bilgisayarlı tomografi ve mr ile sonuçları kitleyi görme açısından önem taşır. Saldırgan bir kanser türü olup, tedavisinin acil yapılması gerekir. Ameliyat tek tedavi türüdür.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close