İltihaplar

Boğaz İltihabı

Boğaz İltihabı, Boğaz İltihabı Belirtileri Nelerdir?, Boğaz İltihabı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?, Boğaz İltihabı Olmamak İçin Ne Yapmalıdır?

Siz değerli okurlar için boğaz iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda boğaz iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, tanısı nasıl konur gibi sorulara cevap aradım. Ayrıca boğaz iltihabı tedavisi noktasında, bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir, ne iyi gelir gibi sorulara da ayrıntılı yanıtlar vermeye çalıştım. Boğaz iltihabı yani boğazda oluşan enfeksiyon hakkında ki tüm sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Boğaz İltihabı

Boğazda iltihaplanma genellikle üşütme sebepli meydana gelmektedir. Boğazın iki tarafında bulunan bademciklerin şişerek iltihaplanmasına denilen boğaz iltihaplanması rahatsız edici fakat kolay bir şekilde tedavi edilen bir rahatsızlıktır.

İleri derecede olan boğaz iltihapları için mutlaka uzman bir doktora muayene olduktan sonra doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Boğaz iltihabının ilerlemiş olanları için mutlaka antibiyotik tedavisi gereklidir. İyi bir şekilde tedavi edilmeyen boğaz iltihabı faranjite ve bronşite dönüşebilir.

Boğaz İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Boğaz iltihaplanmasının belirtisi çok olan bir rahatsızlıktır. Tüm belirtileri insanı huzursuz edici ve ağrı vericidir. Hızlı bir şekilde tedavi edilmediğinde de 7-10 aralığında devam edebilen bir rahatsızlıktır. Boğaz iltihabı belirtileri nelerdir? İltihaplanan boğaz nasıl belirtiler göstererek anlaşılabilir?

 • Kaslarda ağrıBoğaz İltihabı Belirtileri Nelerdir?
 • Yüksek ateş
 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük
 • Halsizlik
 • Boğazda şişlik
 • Boğazda ağrı
 • Yutma zorluğu
 • Boğazda kuruluk
 • Bademciklerde yutma esnasında yanma hissi
 • Kulakta ağrı
 • Boyunda ağrı
 • Boğazdan hırıltı gelmesi

Boğaz İltihabı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boğaz iltihabının tedavisi için bitkisel tedavi yöntemi adaçayı gargarası olarak bilinmektedir. Bir tutam ada çayı 3 su bardağı suyun içerisinde demlenerek günde 5-10 kez gargara yapmak boğaz iltihabının geçmesine yardımcı olur.

Bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat bir su bardağı ılık suyun içinde eritilerek gargara yapılmalı ve daha sonra da gün içinde birçok kez ıhlamur demlenerek içilmelidir. Bu uygulama kısa bir sürede boğaz iltihabını geçirmek için yarayışlıdır.

Boğaz İltihabı Olmamak İçin Ne Yapmalıdır?

Boğaz iltihabının çoğu kış aylarında görülmektedir. Çünkü kış aylarında hem soğuğun etkisi hem de insanlarda bağışıklık düşüklüğü yaşandığından boğaz enfeksiyonları ve iltihapları yaşandığı görülmektedir.

Kış aylarında boğaz iltihabı olmamak için her gün mutlaka 3 bardak olmak üzere bitkisel çaylar içilmeli ve boğaz sürekli sıcak tutulmalıdır. Sıcak yerden soğuk bir yere çıkarken mutlaka sıkı giyinilip çıkmalı fakat çok giyiniyorum derken abartıdan da kaçınmak gereklidir. Boğaz enfeksiyonu olan kişilerin yanına da yaklaşmamak boğaz iltihabı olmasını engellemektedir.

İltihap basit bir durum gibi görünse de aslında yazımızdan da anlaşılacağı gibi ciddi bir durumdur ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Yazımız burada sona erse de iltihap ile ilgili durumlarda neler yapmanız gerektiği hakkında aşağıdaki yazılarımızda sizlere yardımcı olabilir. Acil şifalar diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir

Boğaz İltihabı Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close