İltihaplar

Boğaz İltihabı Tedavisi

Boğaz İltihabı, Boğaz İltihabı Neden Olur, Boğaz İltihabına Neler İyi Gelir

Siz değerli okurlar için boğaz iltihabı tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda boğaz iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl gerçekleşir, ne iyi gelir gibi sorulara cevaplar aradım. Boğaz iltihabı rahatsızlığını yaşamamış biri var mıdır acaba. Tabi ki yoktur.Sizler bu yazıyı okuduktan sonra boğaz iltihabı hastalığına yakalandığınızda doktora gitmeden önce neyin iyi geleceğini bileceksiniz. İyi okumalar.

Boğaz İltihabıBoğaz İltihabı

Soğuk kış günlerinde en çok rastlanılan hastalıkların başında boğaz iltihabı gelir. Boğaz iltihabının sebebi ise kapalı ortamlarda hastalığı taşıyan insanlarla bir arada bulunmak ve ortamların daha az havalandırılmasıdır. Tamamen havada asılı kalan bakteri ve virüsler hastalığa neden olur. Boğaz iltihapları genelde bademcik iltihabıyla karıştırılır ya da ikisi bir arada görülür. Boğaz iltihaplarında, bademciklerin yerine boğazı çevreleyen zar dokusu iltihaplanır. Bir diğer adı ise farenjittir. Üst solunum yolu hastalığıdır. Havadan ya da hasta olan kişilerin kullandıkları bardak veya çatal gibi kişisel eşyalarından bulaşabilir. Bağışıklık sistemi zayıflamış olan insanların hastalığa yakalanma riski çok daha fazladır.

Boğaz bölgesinde oluşan bu sorun kış aylarında genellikle bütün kişilerde görülmektedir. Çocuk yada yaşlı olsun bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde  boğaz iltihabı daha sık görülmektedir. Peki boğaz iltihabı nedir, Boğaz iltihabının belirtileri neledir, boğaz iltihabına ne iyi gelir, boğaz iltihabı tedavisi nasıl yapılır sorusuna cevap yazımızın devamında…

Boğaz İltihabı Neden Olur

Farenjitin belirtileri boğazda kuruluk, yanma, yutkunma zorluğu, baş ağrısı, eklem ağrısı, lenflerde şişkinlik ve bununla beraber ateş, halsizlik, burun akmasıdır. Bu tip farenjit akut denilen türüdür. Bir süre tedavi edildikten sonra geçer. Uzun süren kronik farenjit de ateş ve halsizlik yoktur. Çoğunlukla gece tutan gıcık tipinde uyutmayan ve tekrar eden öksürük, boğazda batmalar, yanma, sanki boğazda bir şey varmış ve temizlenme güdüsü yaratan bir durumdur. Sık tekrarlayan akut farenjit ve hava kirliliği kronik farenjite çevirebilir.

Mide hastalığı olan reflünün sakıncalarından olan sürekli mide asitlerinin yemek borusuna kaçması yüzünden boğazda tahriş oluşturarak kronik farenjit meydana gelebilir. Boğazı tahriş edebilen kuru ve tozlu hava, aşırı sigara ve alkol tüketimi, çok soğuk ya da sıcak tüketilen yiyecek –içecekler de boğaz tahrişine neden olan faktörler arasındadır. Burun kemiğindeki deformasyon ve şekil bozuklukları, burun tıkanıklıkları, polen ve havadaki alerjik moleküllerden dolayı ağızdan nefes almak zorunda kalınabilir. Boğazı olması gereken ortamından uzaklaştırarak kuruluk, virüs ve bakterilere direkt olarak kapıyı açar. Doğru nefes almak ve gerçek temiz hava bu durumda çok önemlidir.

Boğaz İltihabına Neler İyi Gelir

Boğaz İltihabına Neler İyi GelirBakteriyel nedenlerle oluşan farenjit, virüsle oluşandan biraz farklıdır. Antibiyotikler bakterileri öldürebilirken virüsler üzerinde çalışmamaktadır. Düşmeyen ve kontrol edilemeyen ateş, 4 günden fazla süren öksürük, burun akıntısı bakteriyel olup olmadığının saptanması açısında önemli bulgulardır. Boğazdan alınan kültür laboratuarlara gönderilerek hangi antibiyotik kullanılabileceği saptanabilir. Ayrıca kan testleri de yapılarak hastalığın şiddetinin ölçülmesi sağlanır. Doktorun muayenesi, gerekli gördüğü tetkikler ve bunların sonuçları; koyacağı teşhisi kolaylaştırması açısından önem taşır. Gereksiz ilaç ve antibiyotik kullanımı insan sağlığı kötü yönde etkiler. Farenjitin oluşma şekline bağlı olarak ateş düşürücüler, alerji ilaçları, boğaz gargaraları, burun açıcı damla ve spreyler, bağışıklığı destekleyici çeşitli vitamin, yiyecek ve içeceklerde faydalıdır. Virüslerin yapılarının bozunması bu tip yöntemlerle sağlanabilir.Antibiyotik kullanmaya başladıktan 48 saat sonra bulaşıcılık özelliğini kaybeder.

Hastalığın tedavisi sırasında baharatlı ve yutması zor yiyecekler tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Yiyecek ve içerecekler çok sıcak veya soğuk tüketilmeyerek, ılık olarak yenilmeli veya içilmelidir. Bunların aksi halde davranmanız tedavi sürecini uzatacak ayrıca acıyı ve ağrıyı arttıracaktır.

 

Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. En güvenilir kaynak doktorlardır ve bizler sadece genel araştırmalardan elde ettiğimiz genel bilgileri paylaşarak yardımcı olmaya çalışmaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazımılarımıza bakabilirsiniz.

Boğaz İltihabı

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close