İltihaplar

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir

Boğaz İltihabı , Boğaz İltihabının Belirtileri, Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir, Boğaz İltihabına Bitkisel Çözümler

İltihap.net sitemde hazırladığım iltihap konulu yazılarıma bir yenisini daha ekliyorum bu yazımla.  Bu yazımda başlıkta okuduğunuz gibi boğaz iltihabına ne iyi gelir sorusu hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda boğaz iltihabı nedir, belirtileri nelerdir, ne iyi gelir, evde bitkisel çözümler gibi soru ve konulara değindim. Ayrıca evde ve bitkisel yollarla boğaz iltihabının tedavisi noktasında da bir kaç tüyo aktardım. Fakat şunu belirterek yazıma başlamak istiyorum; mutlaka bu problemle karşılaştığınızda doktora gitmenizi öneriyorum. Tüm iltihaplanmalar gibi boğaz iltihabının da temel tedavi yöntemi antibiyotikli tedavidir. Bu tedaviyi de tabi ki doktor kontrolünde gerçekleştirmeliyiz.

Boğaz İltihabı Boğaz İltihabı 

Soğuk kış günleri kapımıza dayandı. Dondurucu soğuklar vücudumuzda çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. En önemli rahatsızlıklardan biri olan boğaz iltihabı, ilerlemediği takdirde oldukça tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. Doğru adımları izleyerek, sağlığınıza bir an önce kavuşabilirsiniz.

Öncelikle boğaz iltihabı, boğazda bulunan bademciklerin, soğuk havalar, boğaza zarar veren içeceklerin sık tüketimi ve soğuk havalarda vücudumuzun bağışık sisteminin zayıflaması nedeniyle şişmesi sonucu meydana gelir. Şişen bademcikler iltihap kaparak ağrıya neden olur.

 

Boğaz İltihabının Belirtileri

Boğazlarda bulunan bademciklerin iltihaplanması sonucu oluşan boğaz iltihabının başlıca belirtileri arasında, boğazda hissedilen ağrı yer alır. Boğazlardaki ağrı öksürüğe neden olur. Kaslarda ağrı yaparak, halsiz hissetmenize neden olur.

Tedavi edilmediği takdirde zamanla ilerleyen boğaz iltihabı, yüksek ateş, baş ağrısı ve kulakta ağrı ile devam eder. Boğazda şişlik yaratırken, yutkunurken kuruluk ve acı hissi verir.

Boğaz iltihabı oldukça önemli ve tedavisi de bir o kadar kolay bir rahatsızlık olup, bitkisel çözümler ile giderilebilir.

Boğaz iltihabına yakalanan bir hasta öncelikle ağız ve boğaz temizliğine dikkat etmeli, olabildiğince boğazını sıcak tutmalıdır. Kış aylarına uygun kıyafetler giyerek bağışıklık sisteminin zayıflamasına engel olmalıdır.

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir

İltihabın giderilmesi için, bitkisel çaylar oldukça önem taşırken, adaçayı ile gargara yapmak boğazı rahatlatır. Adaçayını demleyerek, günde 8 ile 10 kez ağızda gargara yapmanızı öneririz. Boğaz iltihabı görülen hastanın yaşamında boğazına zarar verecek yiyecek ve içeceklerden uzak kalması hastalığı bir önce atmasına yardımcı olur. Boğazını tahrip edecek yiyeceklerden uzak durun. Gün içinde travesti hazırladığınız bitkisel çaylara ( Adaçayı, ıhlamur, papatya, nane limon) şeker yerine bal ilave ederek bolca sıvı tüketimi boğaz iltihabına ve ağrısına iyi gelir.

Boğaz İltihabına Bitkisel Çözümler

Boğaz İltihabına Bitkisel ÇözümlerYarım çorba kaşığı karbonat ve yarım çorba kaşığı tuzu ılık suya atarak karıştırdıktan sonra boğazınız için gargara yapabilirsiniz.

Boğaz ağrısını çok kısa sürede hafifleten diğer bir doğa harikası ürün ise kekiktir.Kaynar suya bir yemek kaşığı kekik atarak demlenmesini bekleyin ardından soğumaya bırakın. Demlediğiniz karışımı süzerek, boğazınız için gargara yapın.

Boğaz iltihabının ilerlememesi, ve kısa sürede atlatılması için tütün gibi sağlığa ve vücuda zararlı ürünlerin kullanılmaması önemlidir.

Tedavi edilmeyen boğaz iltihabı zamanla ilerleyerek, bronşit ve faranjite neden olur. Boğaz ağrısına evde hazırlanan bitkisel çözümlerin dışında aile hekimine başvurmanız gerekmektedir. İlerleyen boğaz iltihabı vakalarında ilaç tedavisi gerekmektedir.

 

Yukarıda sizlere boğaz iltihabına karşı bazı öneriler verilmiştir. Bunlar çok tabi uygulanabilir fakat unutmamak gerekir ki doktora danışarak yol almak zorunludur. Bu açıdan yazımız destekleyici bir yazı olarak düşünülmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

Konumuzla alakalı aşağıdaki yazılarımıza da bakılabilir.

Boğaz İltihabı Tedavisi

Boğaz İltihabı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close