İltihaplar

BOĞAZDA APSE

Boğazda Apse,Boğaz Apsesi Belirtileri,Boğaz Apsesi Tedavisi

Siz değerli okurlar için boğazda apse hakkında bir yazı hazırladım. Bildiğiniz üzere apse bir iltihaplanma halidir. Boğazda apse nasıl olur diye soracak olursak ; vücudun herhangi bir bölgesinde barınan bakterilerin boğaza yerleşmesi sonucudur şeklinde açıklayabiliriz. Bu noktada makalemde boğazda apse nedir , neden olur , belirtileri nelerdir , tedavisi nasıl gerçekleşir gibi sorulara cevaplar aradım. Umarım faydalı olur.

Boğazda Apse

İnsan vücudunda kafatasının alt kısmında, boyun bölgesinin çevresini oluşturan alana boğaz denmektedir. İnsan vücudunda ölçülmüş standart uzunluk 12 cm’dir. Apse ise vücudun herhangi bir kısmında bakterilerin dokulara yerleşerek bu alana iltihap oluşturmasıdır. Boğazda meydana gelen iltihabın bulunduğu dokudan taşarak bademciklerden dışarı sıçraması ile boğaz apsesi dediğimiz rahatsızlık oluşur.

Boğaz Apsesi Belirtileri

Boğazda ApseBoğaz apsesi çoğunlukla tek taraflı vuku bulsa da bazı bireylerde iki taraflıda olabilmektedir. Bu bağışıklık sisteminizle alakalı bir durumdur. Boğaz apsesi tanısı koyarken bakılması gereken; bademciğin üst dokuları, bademcikte şişlik ve kızarıklık olup olmadığıdır. Aynı zamanda boyunda dokunmaya bağlı acı duyulması da bir belirti sayılabilmektedir. Boğaz apsesinin belirtileri arasında yutkunmakta zorluk, ağız kokusu, boğazdan kulağa doğru çıkan acı, ateş, sesin kalınlaşması yer alır.

Boğaz Apsesi Tedavisi

Boğaz apsesi belirtileri ne rastlayan bireylerin çok zaman kaybetmeden bir doktora görünmeleri gerekir. Tedaviye başlamakta gecikilmemesi gerekmektedir. Boğaz apsesi de diğer apse çeşitleriyle aynı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Apse cerrahi müdahale ile boşaltılır ve antibiyotikle yolun devamı gidilir. Boğaz apsesi rahatsızlığına yakalanan hastanın hastaneye yatırılması gerekmektedir. Apsenin boşaltılması için hastanın yaş aralığına uygun anestezi uygulanarak hastanın uyuması sağlanır ve apsenin boşaltılması işlemine başlanır. Boğaz apsesi hastalarının besin düzeni değişmeli ve doktor tarafından verilecek diyet listesine uyulmalıdır. Doktorlar tarafından belirlenen diyet listesi bol bol sıvı içermektedir. Boğaz apsesine uygulanan operasyonun ardından geçen altı haftanın sonunda bademcik alınmalıdır. Aksi takdirde iltihap tekrar nüksedebilir.

Makalemin sonuna gelirken şöyle bir toparlamak istedim. Boğaz apsesi vücudumuzun boğaz kısmında herhangi bir bölgesinden kaynaklı bakterilerin yerleşmesiyle meydana gelen bir sağlık problemidir. Boğaz apsesinin belirtileri açık ve bir kısmı karıştırılacak gibi olsa da yaşandığında fark edebileceğiniz bir hastalıktır. Tedavisi noktasında yazımızda da değindiğimiz gibi doktora gitmeniz elzemdir. Sağlıklı günler diler, aşağıdaki yazılarımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Ağızda Apse

Perianal Apse Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close